עין קלט

נושא: מים, נוף, פריחה מחיר: ללא עלות עונה: סתיו, חורף, אביב, קיץ, כל השנה מים: יש רחצה: כן שחייה: כן פיקניק: כן נביעה: כל השנה מפת סימון שבילים: 11 - דרום מדבר יהודה וים המלח נבדק לאחרונה: Jul 16 2012 12:00AM
מזג האוויר באזור: 18

תקציר:

עין קלט הינו מעיין הנובע כל השנה באפיקו של נחל פרת [ואדי קלט]. עין קלט ממלא בנביעתו בריכה ומימיו ממשיכים לזרום באפיקו של נחל פרת.

איך מגיעים:

כדי להגיע לעין קלט , ניסע על כביש מס' 1  לכיוון מצפה יריחו [יש שילוט לשמורת נחל פרת ומנזר סנט ג'ורג] ולפני ה ש"ג של הישוב נפנה ימינה, נחלוף על פני מגרש חניה רחב [ונוכל לעלות לתצפית על נחל פרת וארץ המרדפים] ונתחיל לרדת לנחל בשביל עפר מפותל ותלול שעביר לרכבים משפחתיים. ניסע בשביל העפר כקילומטר עד שנגיע למשטח רחב ושטוח המאפשר חניה בטוחה. 

מידע כללי:

עין קלט הינו אחד מהמעיינות המזינים את נחל פרת [השניים האחרים הינם עין מבוע ועין פרת] והינו הנמוך מבינהם.

יש הרואים באיזור בו נמצא עין קלט את נחל כרית אליו ברח אליהו הנביא בהסתתרו מפני המלך אחאב לאחר שניבא על הבצורת - כמתואר בספר מלכים א' - פרק י"ז פס' א-ה - "א וַיֹּאמֶר אֵלִיָּהוּ הַתִּשְׁבִּי מִתֹּשָׁבֵי גִלְעָד, אֶל-אַחְאָב, חַי-יְהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר עָמַדְתִּי לְפָנָיו, אִם-יִהְיֶה הַשָּׁנִים הָאֵלֶּה טַל וּמָטָר--כִּי, אִם-לְפִי דְבָרִי.  בוַיְהִי דְבַר-יְהוָה, אֵלָיו לֵאמֹר.  ג לֵךְ מִזֶּה, וּפָנִיתָ לְּךָ קֵדְמָה; וְנִסְתַּרְתָּ בְּנַחַל כְּרִית, אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי הַיַּרְדֵּן.  ד וְהָיָה, מֵהַנַּחַל תִּשְׁתֶּה; וְאֶת-הָעֹרְבִים צִוִּיתִי, לְכַלְכֶּלְךָ שָׁם.  ה וַיֵּלֶךְ וַיַּעַשׂ, כִּדְבַר יְהוָה; וַיֵּלֶךְ, וַיֵּשֶׁב בְּנַחַל כְּרִית, אֲשֶׁר, עַל-פְּנֵי הַיַּרְדֵּן "

באיזור תחילת הצעידה לכיוון המעיין וגם בירידה לחניה ישנם מס' מבנים מתקופות קדומות בהם כנראה התגוררו נזירים שחיו באיזור.

פירוט:

לאחר שלקחנו מהרכב את כל החפצים יקרי הערך נתחיל לצעוד לעין קלט. נרד בשביל המדרגות שנמצא בקצה החניה לכיוון אפיקו של נחל פרת, ותוך כדי נבחין משמאלינו בסכר הישן. נעקוף את קבוצת הבתים ונתחיל לצעוד לאורך גדתו של הנחל לאורך הצינור, לאחר כ 5 דקות של צעידה נתחיל לראו מימינו מים באפיק הנחל שכמותם תגבר ככל שנמשיך לצעוד במעלה הזרם.

לאחר כ 10 דקות נוספות של צעידה נעבור בגשר, ומשמאלינו נראה מס' מפלונים, ונמשיך לצעוד עם השביל ולאחר צעידה של כ 20 מ' נגיע לבריכה המתמלאת ממימיו של עין קלט.

באיזור ישנן 2 בריכות אחת שהגישה אליה יותר קשה בגלל גובה הקירות ואחת בעומק של כמטר וגודל של 4X3 מ' בה ניתן להתקרר מהצעידה.

לצד הבריכות של עין קלט ישנה פינת ישיבה מוצלת לרגלי מצוק הנחל, בה ניתן לאכול בנחת, ולהביט בדגים השוחים בהמוניהם בנחל פרת שזורם לידינו.

אם נרצה נוכל להמשיך לצעוד קצת במעלה נחל פרת, וכשנחליט לחזור ניתן לצעוד על השביל שלאורך הגדה השנייה לאורך אמת המים, עד שנגיע קרוב לקבוצת הבתים, שם נעבור את הערוץ בחזרה ונטפס בחזרה לרכב עם השביל.

____

 

שימו לב- על פי הנחיות הצבא - פיקוד מרכז, המקום אסור לטיול לבודדים.

מחייב אישור פיקוד מרכז- 02-5305511 שבוע מראש לפחות.

 

35.393931.8229