עין צפית

נושא: מים מחיר: ללא עלות עונה: קיץ, חורף, סתיו מים: יש רחצה: כן פיקניק: כן נביעה: עד אמצע אב מפת סימון שבילים: 14 - צפון הערבה ומזרח הנגב נבדק לאחרונה: 17/2/2014
מזג האוויר באזור: 22

תקציר:

עין צפית הינו מעיין עמוק וקר הנובע לתוך בריכה.

איך מגיעים:

איך מגיעים לעין צפית? משאירים רכב במצד תמר [לאחר כ 25 ק"מ מזרחית לדימונה על כביש 25 - נראה שילוט שמאלה למצד תמר, נפנה בזהירות לפי השילוט וניסע בדרך העפר עד שנגיע למצד תמר - יש לקחת בחשבון שהמקום מועד לפריצה לרכבים] עולים לכביש 25, חוצים את הכביש בזהירות לבמקום בו יש את השילוט לעין צפית [עם סימון שבילים כחול וסימון של שביל ישראל] יורדים לשטח.

נעלה לפי הסימון הכחול לראש הגבעה שמעלינו, נוכל להבחין שם במבנה בעל חדר אחד [עמדת שמירה קדומה?] שנשתמר היטב וכשנמשיך נוכל להבחין בעוד מס' שרידים של מבנים עתיקים. המבנה הינו הנקודה הגבוהה במסלול ומכאן המסלול לעין צפית מתחיל להיות במגמת ירידה כשאחרי כק"מ של צעידה נגיע אל מעל לערוצו של נחל צפית, ואם נגיע בחורף לאחר הגשם, נראה בנחל גבים רבים מלאים מים.

לאחר כ 2 ק"מ של צעידה השביל יתחיל לרדת בתלילות וכשנגיע לתחתית הערוץ של נחל צפית נעזוב את הסימון הכחול ונפנה ימינה עם סימון השבילים השחור לכיוון הערץ הצר של נחל צפית ואחרי צעידה של כ 300 מ' שתכלול גם דילוג בין סלעים נגיע לעין צפית.

לעין צפית ניתן להגיע גם על שביל ישראל מכיוון מעלה עלי, או עם הסימון הכחול מכיוונה של הכניסה למכתש הקטן.

פירוט:

בנחל צפית ישנם גבי מים רבים, והיות שהמים נשמרים במקום גם לאחר החורף, כנראה שישנה במקום נביעה. בחורף מי הבריכה אליה נקווים מימיו של עין צפית עמוקים וצלולים - אולם לאחר שיטפון המים בבריכות עכורים ונראים מלאי בוץ.

 

מצד תמר לידו השארנו את הרכב הינו שרידים למצד רומי ששימש כחלק מקו ההגנה באיזור.

35.226148131.0175471