עין נבי סמואל-עין חנה-עין שמואל

נושא: מים, חניון פיקניק מחיר: ללא עלות עונה: קיץ, סתיו, אביב מים: יש רחצה: כן פיקניק: כן נביעה: כל השנה מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: Aug 9 2012 12:00AM
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

עין נבי סמואל הינו מעיין שנמצא בתוך מערה בצידו הצפוני של נבי סמואל. משמש כמקווה בימי שישי.

איך מגיעים:

קבר שמואל הנביא שוכן על כביש 436 מעט לפני ההגעה לשכונת רמות.

מהכביש הראשי נעלה למעלה, ניכנס למתחם הקבר ונלך בשביל הברזל עד למבנה. כאן נפנה ימינה ונרד אל צידו הצפוני של המתחם. מעבר לחפירות ולעתיקות שנמצאות בו, ישנו שטח שנטועים בו עצי זית ותאנה ומוצבים בו ספסלים. בצידו הצפון מזרחי נראה את העיין חצוב בסלע.

 

פירוט:

המעיין שוכן למרגלות בוסתן עשיר בתאנים וזיתים כשבין העצים פזורים שולחנות פיקניק.

בצידו המערבי של המתחם בית קברות ערבי קטן ומגודר. כאן נקברו גם חללי הלגיון הירדני שמצאו את מותם בקרב על שחרור השטח במלחמת ששת הימים.

צורת המעיין הינה ניקבה דו צדדית - בתוכה 2 מערות מחוברות שפתחן בצורת קשת וביניהן מעין "אבוס". בפתח מתחם המעיין ישנה ברכה קטנה נוספת רדודה שלידה ישנו צמח ענף של "שערות השולמית".

המערה הימנית שטחה כ 4X2 מטר ומימיה רדודים [כחצי מטר].

עמקם של המים במערה השמאלית מעט יותר עמוק והיא יותר נוח לטבילה. מהמערה השמאלית מובילה נקבה של כ 15 מ' אל מתחת למתחם הקבר.

המקום משמש כמקווה במהלך כל השבוע, ובמיוחד בימי שישי. מומלץ למי שמגיע עם ילדים קטנים או עם בנות לבדוק מה קורה במעיין, טרם הוא מוריד את כולם למפלס בו המעיין נמצא. 

35.181331.8323