עין מסילה

נושא: מים, היסטוריה, פריחה, חניון פיקניק, בילוי מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: יש רחצה: כן פיקניק: כן נביעה: כל השנה מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 21/2/2019
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

בעין מסילה יש חניון פיקניקים ובריכת מים רדודה שמקורה בעודפי שאיבה של מתקן מקורות הסמוך לה.

איך מגיעים:

כדי להגיע לעין מסילה, ניסע בכביש 1, במחלף שער הגיא נפנה אל כביש 38 לכיון בית שמש, נפנה ימינה בתחנת הדלק פז, ומיד ימינה שוב לפי השילוט לדרך בורמה, ואחרי 50 מ' שמאלה.

ניסע כ 250 מ' נעבור את מתקן השאיבה "אשתאול 6" של חברת מקורות, ונחנה במפרץ החנייה שמאחוריו.

נעבור את שביל העפר בזהירות (במקום תנועה סואנת של רוכבי אופניים ורכבי שטח - במיוחד בימי שישי ובחופשות) ונראה מולינו את הבריכה של עין מסילה. אם נמשיך לצעוד - מערבה [שמאלה כשפנינו אל הבריכה של עין מסילה] - נראה משמאלינו אחרי כ 100 מ' את החניון עם מתקני המשחק.

מידע כללי:

שמו הקדום של המעיין בעין מסילה הוא ביר דובאן (באר הדובים ?). והוא היה הנקודה על "דרך בורמה" בה נפגשו השיירות שבאו מהשפלה עם אלו שבאו מירושלים.
 
דרך בורמה המקורית נסללה במהלת מלחמת סין-יפן בשנת תרצ"ו (1938) והובילה מבורמה לסין במטרה לעקוף את הכוחות היפניים. הדרך שאורכה כ 1100 ק"מ שימשה גם את חיילי צבא ארה"ב במלחמת העולם השניה במטרה להעביר אספקה לסין הנצורה.
מאז כונתה כל דרך עוקפת בשם "דרך בורמה".
 
דרך בורמה הישראלית נסללה בקיץ תש"ח (1948) במטרה להעביר אספקה לירושלים הנצורה.
הדרך שתחילתה בקיבוץ חולדה הגיע בסופה לשער הגיא, במרכזה היה קטע קשה למעבר הג'יפים, ולכן בתחילת הדרך הועברו שקי המזון באמצעות סבלים, אך לאחר מכן התבצעו פעולות פיצוץ והדרך הוכשרה למעבר משאיות. אך גם אז היה עליהן לנוע על גבי משטחי ברזל (סרפנטינות).
דרך בורמה שימשה למעבר למשך פחות מחצי שנה, אולם השפעתה על יכולת העמידה של תושבי ירושלים היתה מכרעת.

עין מסילה (ביר דובאן) שימש כנקודת המפגש בין המשאיות שהגיעו ריקות מירושלים, ואלו שהגיעו עמוסות ממישור החוף בזמן פעילותה של דרך בורמה. כאן נפגשו השיירות, אנשיהן נחו והתרעננו מהנסיעה בדרך הקשה שעברו עד הנה, לקראת העליה להר בואכה בית מאיר.

מי המעיין המכונה כיום על שם הישוב הסמוך "מסילת ציון", נשאבים ע"י חברת מקורות לטובת מושבי הסביבה. עודפי המים מוזרמים לבריכה הקטנה.

פירוט:

במקום בריכה רדודה שמתאימה במיוחד לשכשוך רגליים ולילדים קטנים בשטח של כ 4X4 מ"ר ובעומק מקסימלי של כחצי מטר, היא מתמלאת ע"י עודפי השאיבה של המתקן הסמוך. 

מסביב לבריכה ישנו ספסל אבן מסותת שמאפשר ישיבה נוחה בזמן ההשגחה על הילדים המשכשכים.

עין מסילה

זהירות, גם במים רדודים אפשר לטבוע!!! בסוף הקיץ ישנם דבורים ושפיריות מסביב לבריכה.

בחניון ישנם ספסלים שולחנות, פינות מנגל ומשחקי אבן עתיקים. משחק הטחנה-האבירים ומשחק המנקלה.

משחקים אלו נמכרים עד עצם היום הזה בכל החנויות.

 

עין מסילה

 

35.006431.8125