עין ירקעם

נושא: מים, נוף מחיר: ללא עלות עונה: חורף, סתיו, אביב מים: יש רחצה: כן נביעה: מומלץ להתעדכן מראש מפת סימון שבילים: 17 - הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב נבדק לאחרונה: 17/11/2018
מזג האוויר באזור: 23

תקציר:

עין ירקעם הינו מעיין הנובע בקצה ערוצו של נחל חתירה.

איך מגיעים:

איך מגיעים לעין ירקעם?

הדרך הכי מהירה לעין ירקעם כשנגיע מצפון לבאר שבע היא: ניסע עד צומת גורל עם כביש 40, נפנה שמאלה לעוקף באר שבע ונמשיך איתו עד הרמזור בו ניתן לפנות שמאלה לכביש 25 לפי השילוט לדימונה ולאילת. ניסע בכביש עד צומת אורון [הנקראת גם צומת רותם] בה נפנה ימינה לכביש 206. ואחרי כ 13 ק"מ , קצת אחרי הפנייה לכביש 225 נראה פנייה שמאלה לעין ירקעם. לפני שנצא מהרכב מומלץ לוודא שלא השארנו שום דבר ערך ברכב כי המקום מועד לפריצות.

והנה מפה של האזור לנוחיותכם:

פירוט:

מהחנייה של עין ירקעם נרד עם הסמ"ש הירוק לכיוון נחל חתירה ונתחיל לצעוד בשביל המוביל לכיוון הקניון של הנחל. לאחר כ 500 מ' נגיע לשפת הצוק שמעל לעין ירקעם וצעידה של כמאה מ' נוספים תוביל אותנו לפניה ימינה המסומ"שת ב "לבן שקוף לבן". נרד במדרגות המסותתות בסלע הלבן ולאחר שנגיע לתחתית הערוץ  נפנה ימינה , נעבור בשער האבן הטבעי ונגיע לעין ירקעם, כשביקרנו במקום המעיין היה יבש, אולם נהנינו מהצניר של המפל שמעליו ומהצמחיה הרבה שבאיזור. משמאל למדרגות ישנן מס' בריכות חצובות בסלע בהם נקווים מים לאחר הגשם ולעיתים נשמרים עד סוף הקיץ.

עין ירקעם

לאחר הביקור בעין ירקעם, נוכל להמשיך לטייל לעבר תצפית על הקניון המרהיב של נחל חתירה, כאשר במקום לפנות שמאלה לכיוון חניית הרכב, נפנה ימינה עם השביל המסומ"ש בירוק ונתחיל לצעוד לעברו של הנחל. לאחר כק"מ של צעידה הסימון הירוק יתחיל לטפס על גדתו הימנית של הנחל ואנו נמשיך בערוץ הנחל, שמתרחב והקרקע שלו נהיית חולית ברובה [מדובר בחול ים וזו כנראה עוד הוכחה לטענה שפעם היה ים באיזור זה]. פה ושם לאחר הגשם נוכל להבחין במימיהם המנצנצים של גבים מזמינים, שמימהם צוננים ומרעננים [בדקנו] ובאחדים מהם אף ישנם מים המגיעים לעומק של מטר וחצי והחול שמסביבם נותן הרגשה של חוף ים.

צעידה של כ חצי ק"מ מנקודת הפיצול של השביל והערוץ תביא אותנו, לאחר שהערוץ מתעקל ימינה אל מרפסת סלע גדולה המשקיפה אל אפיקו של נחל חתירה, כאשר חדי העין יוכלו לראות מימין את מעלה פלמ"ח. לאחר התצפית נשוב בחזרה אל הרכב.

עין ירקעם

ליד עין ירקעם ובערוץ לכיוון נחל יש צמחיה מגוונת כאשר ליד המעיין בולטים הקנה והאשל, ולאורך הערוץ צומחים המוני פרחים המכסים את האדמה במעין שטיח סגול / לבן בעונת האביב.

אסור בשום פנים ואופן להתקרב לשפת המצוק!!!