עין יואל [ עין אל מרזוב ]

נושא: מים, נוף מחיר: ללא עלות עונה: אביב, קיץ מים: אין פיקניק: כן נביעה: מומלץ להתעדכן מראש מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

מעיין שבעבר התנקז לתוך מגדל, היום הצינור יבש ובתוך המגדל בקושי יש מים.

איך מגיעים:

אם נגיע על כביש 386 מכיוון הדסה עין כרם, בערך 100 מ' אחרי שנעבור את תחנת הכיבוי של מבוא בית"ר נפנה שמאלה לתוך היער [הסימן שאנו בפנייה הנכונה - יש מפה של השבילים בכניסה ליער, אם פספסנו - לא נורא אפשר לפנות בפנייה הבאה ולהתחבר לסימון שבילים].

אם הגענו מכיוון כביש 3866 לכביש 386 - הפנייה תהיה מימיננו אחרי כחצי קילומטר, סימן דרך טוב יהיו שלטי הסבר ממתכת שנמצאים מימין לכביש, הפנייה לשביל נמצא  קצת אחרי שנעבור אותם - אם לא מצאנו והגענו לתחנת הכיבוי - זה הזמן להסתובב.

-----------------------------------------------------------------------------------------

אחרי שנכנסנו ליער מה שנותר לעשות זה להתחיל לסוע בזהירות על שבילי העפר עם השילוט לכיוון עין קובי ואחרי כ 3.8 ק"מ של נהיגה זהירה מול הנוף המרהיב של הרי ירושלים נגיע לשלט שיפנה אותנו לשביל שמוביל לעין יואל. נחנה בצד ונצעד בשביל הצר בינות לגפנים, שיחי פטל קדוש ומטפסים נוספים כ 300 מ' עד שנגיע למגדל. כ 100 מ' לפני שנגיע למגדל נראה משמאלינו קבוצת צפצפות מרשימה ומימיננו קצת אחרי נראה מערת קבורה חצובה בצלע ההר.

מידע כללי:

המעיין נמצא בגיא קטן למרגלות הר רפאים שמתנשא לגובה של 783 מ' מעל לפני הים. בעבר נקרא המקום עין אבו עמאר ע"ש כפר עויין ששכן במקום, אך החל משנת 1950 נקרא המקום בשם עין יואל ע"ש יואל בן יהודה פוטוביץ שנהרג בעת מילוי תפקידו.

בסביבת המעיין שרידיו ההרוסים של הכפר, ומערות קבורה עתיקות החצובות בסלע. כל הערוץ בו נמצא המעיין הינו ירוק ופורח מה שמעיד על מי תהום במרחק לא רב מפני הקרקע

בעבר שימשו מי המעיין את תושבי מבוא בית"ר אולם מאז נסללה באיזור תשתית מים מודרנית פסק השמוש הממוסד בהם.

פירוט:

גובה הבריכה, שמצאת בתוך מגדל, אליה התנקזו מימיו של עין יואל הינו כ 4 מ' ובסמוך אליה עץ ניצב עץ יבש אשר ניתן להעזר בו בטיפוס לגג הבריכה. מפלס המים בתחתית במגדל, נכון לח' סיוון תשע"א [10/6/2011] הינו כחצי מטר. אל המים, שלא נראים נקיים, ניתן לרדת באמצעות סולם המוביל לתחתית הבריכה. מתוך הבריכה ניתן לראות את נקודת הכניסה של המים אל תוך הבריכה [שעל שמה נקרא המעיין בעבר "עין אל מרזוב" - "מעיין המרזב"].

הצינור שהוביל את מיי המעיין אל תוך הבריכה נשבר / פורק בשנים האחרונות והמים היחידים הנכנסים לתוכה הינם מי גשמים הנכנסים דרך הפתח הצר שבגג, אשר ממנו נשקף נוף מדהים.

בסביבת המעיין נמצאים עצי תאנה ושקד רבים.

ולסיכום? אם המטרה היא לטבול במי המעיין - אין סיבה להגיע, אם המטרה היא ליהנות מסיור בטבע ו/או מהאתגר שבטיפוס על המבנה - נכונה לכם הנאה.

אזהרות:

הטיפוס על המגדל הינו מסוכן ואסור לעשותו ללא אמצעי זהירות ואבטחה מתאימים.  הכניסה לתוך המגדל מסוכנת ואסורה ללא אמצעי זהירות ואבטחה מתאימים. אם מגיעים לבד מומלץ לא להכנס ואם מגיעים בקבוצה מומלץ שמישהו שיכול להזעיק עזרה יישאר מתחת למבנה. לא מומלץ להשאיר חפצים למרגלות הבריכה אם מטפסים עליה - יש גרפיטי במקום המזהיר מגנבות.

 

 

 

35.029931.7385