עין דביר-המעין ע"ש דביר עימנואלוף

נושא: מים, נוף, ארכיאולוגיה מחיר: ללא עלות מים: יש רחצה: כן שחייה: כן פיקניק: כן נביעה: כל השנה מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 8/6/2018
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

בעין דביר יש בריכה גדולה ויפה שסביבה פינות ישיבה.

איך מגיעים:

איך מגיעים למעיין דביר? כדי להגיע למעין דביר ניסע לכביון כביש 436. מכביש 436 ניכנס לישוב גבעת זאב [הפנייה הראשונה ימינה]

ניסע ברחוב הראשי הוא רחוב המכבים 2.7 ק"מ כשבדרך אנו חולפים על פני ארבע כיכרות. בכיכר הרביעית משנה הרחוב את שמו לאירוס. על גבי הדופן הימנית של כיכר זו מצויה כתובת גדולה "משכנות גבעת זאב".

בכיכר החמישית מגיע הרחוב אל קיצו. כאן נפנה שמאלה אל רחוב פרחי הבר, ונרד עם הכביש אל האזור שמצוי בתנופת פיתוח ובניה.

אחרי כ 1.8 ק"מ נבחין בכביש הפונה שמאלה. על עמודי החשמל הירוקים מוטבע סימון שבילים פרוביזורי, בצבע כחול.

נפנה שמאלה לכביש זה ונמשיך עוד חמש מאות מטרים עד שנגיע לכיכר קטנה, כאן נפנה שוב שמאלה ונחנה בצד ימין ליד השלט מעיין דביר 

נעלה בשביל הצמוד אליה אל  ההר, ואחרי כשלש מאות מטרים נגיע לרחבת המעיין.

מידע כללי:

הבריכה נבנתה ע"י משפחתו של בן גבעת זאב, החייל סמ"ר דביר עמנואלוף הי"ד שהיה ההרוג הראשון במבצע עופרת יצוקה בעזה, והוא בן 22 בלבד. 

למרות שיכול היה להימנע משירות קרבי, מפני שאביו נפטר ממחלה קשה, התעקש דביר להתגייס לשירות קרבי משמעותי והתנדב לחטיבת גולני. הוא הותיר אחריו אם ו-4 אחים. יהי זיכרו ברוך.

משמאל לבריכה ומעט מעליה נראים שרידי חווה צלבנית שקירותיה עבים במיוחד.

אם נטפס על גבם נראה שער שאבן משקוף כבדה לראשו. מוזר לראות כי שער זה חסום ע"י קיר אבנים שנבנה מאחוריו.

פירוט:

צורת הבריכה אליה מתנקזים מימיו של עין דביר הינה סגלגלה, אורכה כ 5 מטרים רוחבה כ 3 ועומקה כמטר וחצי. באיזור היותר צר שלה עומק המים רדוד ומאפשר ישיבה של קטנטנים. מסביב לה ספסלי ישיבה רבים, במקומות שחלקן מוצלים וחלקן לא. ממקום זה נשקף הנוף הקסום של ההרים שעל דרך מעלה בית חורון שמצפון לירושלים, ושל איזור אגן האיילות שבפינה הצפון מערבית של הישוב גבעת זאב.

נביעת המעיין נמצאת בצלע ההר שמעל הבריכה. ממנה מגיעים המים לבריכה בניקבה קצרה ונמוכה בנויה מאבן מקומית. את הבריכה מנקזת תעלת עודפים, לכיוון השלוחה ממנה טיפסנו לבריכה.

בסמןך למקור המעיין נמצאת חווה צלבנית הרוסה.

נכון ל 8/6/2018 נביעת מעיין דביר יבשה, הבריכה בעומק של כמטר ואיכות המים ירודה