בית הקשתות

נושא: מים, פריחה, חניון פיקניק מחיר: ללא עלות עונה: חורף, אביב מים: יש רחצה: כן שחייה: כן פיקניק: כן נביעה: עד שבועות מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 14/12/2018
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

מעיין בית הקשתות הינו מעיין הנובע לתוך מבנה שגגו מורכב מקשתות

איך מגיעים:

כדי להגיע למעיין בית הקשתות, ניסע לכיוון צומת לטרון, ניסע מזרחה על כביש מס' 3 לכיוון היישון מבוא חורון, נפנה ימינה בצומת של הישוב, וממש לפני השער נפנה ימינה לדרך עפר [על העמוד הימני של השער יש שילוט שמכוון לשביל]. נאפס את מד המרחק ונתחיל ליסוע בדרך העפר התמודה לגדר הישוב שאחרי כ 100 מ' מתחילה לרדת לכיוון הערוץ על דרך רומית עתיקה בהאבני השפה בולטים, ניסע בזהירות על הדרך המשובשת, נעבור את הערוץ בזהירות ונמשיך לסוע ישר בשביל העפר, נעבור מימין את אגם הטיהור ומיד לאחריו נחצה בזהירות מעבר בקר  ובמזלג הדרכים הראשון נפנה שמאלה [לפי הסימון הירוק - בשטח הוא לא כל כך ברור] ומיד לאחריו במזלג ימינה ואחרי כ 100 מ' נגיע לבית הקשתות - סה"כ מרחק של ק"מ בשביל העפר.  הדרך עבירה בנהיגה זהירה לכל כלי הרכב.

אחרי הגשם הדרך לבית הקשתות בוצית.

מידע כללי:

בית הקשתות הינו מבנה מהתקופה הרומית ששימש כבית מרחץ. מבנה בית הקשתות ממוקם בערץ נחל מעל נביעה של מי תהום וממנה מגיעים המים לבאר שהינו מקור המים. 

שמו של המבנה ניתן לו על שם הקשתות המחזיקות את גגו וקשתות החלונות, אולם אלו נהרסו בשנים האחרונות וכיום רק הקשת האמצעית החיצונית קיימת.

פירוט:

לאחר הגשמים, בשנים ברוכות משקעים, מוצפת הבריכה לחלוטין והמים אף זורמים ממנה החוצה מה שמעניק למבקר מקור מים רחב ועמוק [זהירות!!]. לעיתים שואבים את המים מהבריכה [שגודלה כ 5X3 מ' ] ואז היא מתרוקנת באופן חלקי. בד"כ יש מים בבריכה עד שבועות [אלא אם כן שאבו אותם.

מי שמעוניין יכול להכנס לניקבה שנמצאת מימין למבנה, לזחול כ 30 מ' ולהגיע לבאר גדולה בקוטר של כ 3 מ' אשר גם בה ניתן לשחות.

בסביבות המבנה ישנם שטחים ירוקים לרוב וניתן להביא שמיכה ולעשות פיקניק.

בשבתות וחופשים המקום עמוס במבקרים.

 

התמונות הגדולות צולמות ע"י צביקה כהן