שמורת נחל תנינים

סוג: מעגלי נושא: נוף, ארכיאולוגיה, יישוב קדום תחבורה: רכב פרטי מחיר: בתשלום רמת קושי: משפחות משך: חצי יום זמן: בכל שעות היום אורך: 4 ק"מ עונה: כל השנה מים: יש מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל נבדק לאחרונה: 6/4/2015
מזג האוויר באזור: 9

תקציר:

מסלול הטיול בנחל התנינם הינו מסלול טיול נחמד בעקבות שרידים של מפעל מים קדום הזמוך לנחל התנינים

איך מגיעים:

לשמורת נחל תנינים מגיעים דרך כביש החוף, יורדים במחלף ג'סר א זרקא ומיד אחרי הפנייה ימינה - אם הגענו מצפון או אחרי שעברנו את הגשר אם הגענו מדרום נפנה ימינה לדרך העפר שתוביל אותנו לכניסה לשמורת נחל תנינים.

מידע כללי:

שמורת נחל תנינים זכתה לשמה מהנחל הזורם בשטחה. כיום אין בנחל תנינים תנינים אולם השם כנראה מעיד שהיה. העדות האחרונה על תנינים בנחל הינה משנת 1912 ושרידיו של התנין שניצוד נמצאים בירושלים. בסביבות המקום נמצאים עוד שמות של מקומות המזכירים תנינים דבר המעיד כנראה על המצאותם באיזור.

פירוט:

בשמורת נחל התנינים ישנם מספר מסלולים המאפשרים סיור בשמורה, כאשר המלצתינו היא לשלב בין המסלולים כדי ליהנות מכל מה שיש לשמורה להראות לנו בלי להיות מחוייבים למסלול אחד

1. מסלול הסכר [מסומן באדום] - מסלול נגיש לנכים בחלקו,  המתחיל בצעידה קצרה בשביל העפר היוצא מהשער, עובר ליד מרפסת התצפית שמאפשרת צפייה על הנחל, ומשם הליכה לצד הנחל אל הסכר, תצפית מהסכר על תחנות הקמח המשוחזרות וחוזרים בחזרה על שביל העפר שעובר ליד הנחל למגרש החניה.

2. מסלול אמת המים [מסומן בשחור] - מתחיל כ 50 מ' לאחר מרפסת התצפית בפנייה ימינה לאמת המים ומשם נצעד כ250 מ' לצד אמת המים [עומק פחות מחצי מטר] או בתוכם ולאחר מכן נמשיך עוד כ 700 מ' עד שנגיע לדקל, ניתן לחזור חזרה באותה הדרך או לחזור דרך מסלול הנחל - בצעידה לאורך הנחל, או לחילופין להמשיך עם הנחל לים ולראות את הגשר שנבנה בתקופה העות'מנית לכבוד ביקורו של הקיסר הגרמני בארץ.

3. מסלול הנחל [מסומן בכחול] - מתחיל לאחר הסכר ומשם נפנה שמאלה ונצעד עד לים לצד הנחל ולאחר מכן נשוב באותה הדרך.

 

מומלץ מאד להגיע לנחל תנינים בחופשות כשיש במקום הפעלה של מערכת המים - המחזה מאד מרשים.

למי שמחפש עוד רעיונות למסלולים באיזור - המסלול מחוף הבונים לחוף דור מאד נחמד וחינמי

דגשים נוספים:

למשפחות עם תינוקות מומלץ לעשות את המסלול עם מנשא ולא עם עגלה  כי החול בחלק מהמסלול טובעני.

למי שמתכנן לתת לילדים ללכת בתוך המים מומלץ להביא בגדים להחלפה

34.916 32.546