שביל העצמאות

סוג: מעגלי נושא: היסטוריה תחבורה: הכל מחיר: ללא עלות רמת קושי: עגלות משך: קצר זמן: בכל שעות היום אורך: 1.5 ק"מ עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

שביל העצמאות הינו שביל העובר בין מס' אתרים היסטוריים בתל אביב

איך מגיעים:

פירוט:

הנקודה הראשונה בשביל העצמאות, ממנה מתחיל סיורינו הינה הקיוסק הראשון של תל אביב, הניצב בשד' רוטשילד פינת הרצל, הקיוסק הוקם יחד עם בתיה הראשונים של אחוזת בית [שלאחר מכן הוסב שמה לתל אביב] כמרכז חברתי. בקיוסק היה מותר למכור בזמנו רק גזוז בשלל טעמים. ליק הקיוסק הוצב בזמנו פנס הרחוב הראשון של העיר העברית הראשונה. 

נצעד קצת ברח' הרצל ולפני ביתו של חקיבא אריה וייס נפנה שמאלה ונגיע למזרקת נחום גוטמן - יצירה מרשימה של האמן נחום גוטמן המתארת בפסיפס  שמהווה בסיס למזרקה אירועים שונים בתולדות העיר תל אביב יפו, החל מירידתו של יונה הנביא תרשישה וכלה בהגרלת הבתים.

נחזור בחזרה לרחר הרצל לאחר שנסיים את הקפת המזרקה ונגיע לחזיתו של בית עקיבא אריה וייס  שהיה מייסדה של אחוזת בית - המבנה המרשים  שוחזר בשנים האחרונות..

שביל העצמאות

מול חזית המבנה ישנוו פסל לזכרו של אלפרד דרייפוס.

קצת אחרי מבנה זה נראה את החזית המשוחזרת של הגימנסיה העברית הרצליה - התיכון העברי הראשון של תל אביב.

נמשיך לצעוד ברח' אחד העם - ובמפגשו עם רח' נחלת בנימין נראה את המבנה המשופץ של מלון פלטין 

נמשיך לצעוד עוד קצת ברח' אחד העם ונגיע למפגשו עם אלנבי- בפינה ניצב בית הכנסת הגדול של תל אביב - מומלץ להכנס לתוך המבנה אם פתוח - המבנה מרשים מאד.

ננשיך לצעוד ברח' אלנבי - בחזרה - לכיוון שד' רוטשילד נראה מימין לנו את בית לדרברג נפנה ימינה לשדרות רוטשילד, וקצת אחרי הפניה נראה מימין לנו את בית גולומב - בו שוכן כיום מוזיאון ההגנה. מומלץ מאד לבקר אם הגעתם בשעות בהן המוזיאון פתוח.

נמשיך לצעוד ובצומת עם נחלת בנימין נפנה שמאלה עד למפגש עם לילינבלום כדי לבקר את המוזיאון לתולדות הבנקאות - הרצלילינבלום ששוכן במקום בו היה המבנה הראשון של בנק ישראל.

נחזור חזרה לשד' רוטשילד ונראה בשעה 11 שלנו את בית בנין נפנה שמאלה בשמרכז השדרה ונגיע לאנדרטה למייסדי העיר  שהוקמה בשנת 1949 במקום בו הוגרלו המגרשים של תלאביב.

שביל העצמאות

סמוך לאנדרטה, במרכז השדירה, ניצב פסל מאיר דיזינגוף - מול רוטשילד 16- המנציח את מאיר דיזינגוף, ראש העיר הראשון של תל אביב על סוסתו מהירה

שביל העצמאות

.אשר מולו ניצב בית העצמאות - רוטשילד 16.  המקום בו התבצעה הוכרזת המדינה. היה ביתם של מאיר וצינה דיזינגוף ואחרי פתירטה הוא הסב את קומתו הראשונה של הבית [הוא התגורר בקומה השניה] למוזיאון שבאולמות הוכרזה המדינה. 

ומכאן הליכה קצרה תוביל אותנו לתחילתו של שביל העצמאות.

מפה של שביל העצמאות ניתן למצוא בקישור