סיור בשרונה

סוג: קווי תחבורה: תחבורה ציבורית מחיר: ללא עלות רמת קושי: עגלות משך: קצר זמן: בכל שעות היום אורך: 3 ק"מ עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת נבדק לאחרונה: 8/3/2015
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

הסיור בשרונה מומלץ לחובבי היסטוריה של א"י וארכיטקטורה.

מידע כללי:

שרונה היא המושבה השלישית שהקימו הטמפלרים – נוצרים פרוטסטנטים, שהאמינו שהתיישבותם בארץ, תחיש את הגאולה.

פירוט:

את הסיור נתחיל בבית הקהילה החדש, ברחוב קפלן 36. בית הקהילה שמש לכינוסים ולחתונות. הוא נבנה ב-1911, לאחר שבית הקהילה הקודם היה צר מלהכיל את התושבים. המבנה בנוי מאבנים מתועשות ממפעלו של הוגו ויילנד ( שנמצא ב"מתחם התחנה" , ליד נוה צדק).

בית הקהילה החדש עם 4 בתים נוספים, הוזזו ב-2005, 30 מ' דרומה, כדי להרחיב את ציר הנסיעה ברחוב קפלן, המשמש ככניסה הראשית לתל אביב, דרך "נתיבי איילון".

כאשר עומדים בקרן הרחובות קפלן ודוד אלעזר, ניתן לראות במורד, מצד שמאל, ליד הרמזורים של מגדלי עזריאלי,. במבנה הזה גר הוגו ונגל.

כאשר קבל, ביולי 1941, הודעה מהבריטים, על גירושו מהארץ, עם עוד טמפלרים, משום שהיו נתיני אויב, הטמין בקיר 20 מטבעות זהב.

 שנים, לאחר גירושו, פנה אליו דני גולדמן, מקרית אונו, שבקש את עזרתו בקבלת חומר, לעבודת הדוקטורט שהוא כותב, בנושא: ארכיטקטורה טמפלרית.

ונגל שהיה ארכיטקט סייע לגולדמן כמיטב יכולתו ובשלב מסויים בקש את עזרתו באיתור המטמון והשבתו אליו.

גולדמן קבל רשות, מדובר צה"ל, לחפש בבית שנמצא במתחם מחנה מטכ"ל שבקריה ולאחר שגילה את המטמון, קבל את אישור הרשויות והמטמון הוחזר לבעליו.

ברחוב  קפלן 34, נמצא ביתו של הנפח, גוטליב גרצה.  הוא עשה דברים שונים הקשורים לברזל, לרבות פרסות לסוסים אין פלא שהשבשבת שעל ביתו היא של סוס ( ולא של תרנגול, כמו בבתים אחרים)...

בית הקהילה הישן. ( רחוב קפלן 32) היה המבנה השני שהוקם בשרונה. בשלב מסויים החל לשמש כבית הספר לילדי הקהילה. בראש המבנה קבוע שעון ומעליו היה מגדל קטן עם פעמון, שהיה אמור לקרוא לתושבים, לפגישות הקהילה. לאחר חיפושים מרובים, נמצאה תמונה, בה רואים את משה דיין מטפל בעתיקות, שבחצר ביתו ולידו הפעמון ,כיום מתנהל מו"מ להחזרת הפעמון למקומו.

מכיון שלא ניתן היה לתקן את המנגנון של השעון שהחליד ונרקב, עם השנים, , התקינו במקומו  שעון עם מנגנון דיגיטלי.

ביתו של הקצב וילי גרוסינגר ,( רחוב קפלן 30)  וילי גרוסינגר שרצה להגדיל את קהל לקוחותיו, בקש מיהודי שיביא לו שוחט, כדי שיוכל למכור בשר כשר ליהודים. כאשר הגיע השוחט הביא לו גרוסינגר 4 חזירים. השוחט ברח. לאחר שגרוסינגר קבל הסבר, הוא הביא, לאחר שבוע בהמות כשרות ולאחר שאלה נשחטו, פתח באטליז מחלקה לבשר כשר אך התאכזב כשנוכח לדעת שהיהודים לא קונים אצלו.

בית הבירה של  כריסטוף קיבלר, במקום זה מכר קיבלר יין ובירה שייבא מגרמניה. הלקוחות היו שותים ושרים שירים גרמניים שהושמעו באמצעות גרמופון. קיבלר בנה ליד בית הבירה מסלול כדורת להנאת המבקרים.

מרכז המבקרים: ( כניסה בתשלום) רחוב אלברט מנדלר 14, במבנה בו  גרה משפחת באלדנהופר .מוצגים פריטים שנתגלו בתהליך השחזור של שרונה, וכן מידע ותמונות על התקופות השונות שעברה שרונה.

בית הבד של משפחת פפלוגפלדר, רחוב דוד אלעזר 22 פעל בין השנים 1912–1938 המבנה בנוי מאבני כורכר חשופות, דבר שאפיין את מבני העזר, שהיו בחצרות הבתים.  את הזיתים הכניסו דרך הפתח הנמוך בקיר האחורי של המבנה. משם עברו ריסוק במכונה שפתחה היה צר מגודל הזיתים. משם עברו למפרכה (אבן ריחיים) שמעכה את הזיתים. הזיתים המעוכים הועברו למיכל ונלחצו ע"י מכבש הידראולי. את המוהל ( הנוזל) שהתקבל, הכניסו למכנה צנטריפוגלית, שהפרידה בין השמן למים.

אנטנת התח"ל: מול רח' רב אלוף דוד אלעזר 24  אנטנה זו מוקמה במתחם השב"כ והיתה משותפת לשב"כ ולמשרד החוץ ובאמצעותה היו משדרים שידורי מורס לסוכנים, בארצות השונות. האנטנה עברה תהליך שימור והועתקה ממקומה כ-40 מ' מערבה, עקב תהליך בניה שמתבצע במקום בו הוצבה, בעבר.

שימור האנטנה נעשה לזכרו של אהרון מר שבמפעלו, בחולון, היא הוקמה..

היקב של שרונה: רחוב דוד אלעזר 27. בהגיעם ארצה נטעו הטמפלרים כרמים. הטיפול האינטנסיבי שכלל השקיה ודישון הניבו כמויות גדולות של ענבים מאיכות מעולה. כורמי שרונה התאגדו ובנו יקב בו הפיקו יין.  ענף היין קבל תנופה חזקה לאחר שהתברר שליין של כורמי שרונה יש לו ביקוש רב בשטוטגרט. בעקבות הרחבת שטחי הכרמים וגידול ביבול, נבנה ב-1898 יקב חדש וגדול, בין היקב הישן והחדש נחצבה מנהרה בה גוללו את החביות, בין מרתפי היקבים.

עם עזיבת הבריטים את שרונה הורכבו במרתפי המרתף 15 מטוסים מסוג "אוסטר", בעלי מנוע אחד, שנקנו מהבריטים כגרוטאות. זו הייתה תחילתו של חיל האוויר.

סיפורים נוספים ומעניינים תוכלו לשמוע בסיור המומחז: שרונה שלי בהנחיית מורה הדרך, השחקן ומספר הסיפורים זאב הולין.  בטלפון: 052-2495884

34.787 32.073