סיור במצפה רמון ובמערב מכתש רמון

סוג: קווי נושא: נוף תחבורה: תחבורה ציבורית, שטח עירוני מחיר: ללא עלות רמת קושי: עגלות משך: חצי יום אורך: 3 ק"מ עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 18 - מערב הר הנגב
מזג האוויר באזור: 11

תקציר:

מסלול משפחתי לאורך המצוק המערבי של מכתש רמון.

איך מגיעים:

את הסיור במערבו של מכתש רמון, נתחיל כביש 40, בכיכר הכניסה לעיירה מצפה רמון.

מידע כללי:

ארץ המכתשים הייתה בעבר הרחוק בבחינת נעלם. שרשרת מצודות מימי מלכות דוד ושלמה קיימות בו, בעיקר במרחב שבין ירוחם למצפה רמון, אולם לא ברור האם שוכניהם היו ישראלים בני שבט שמעון או שמא דוקא עמלקים שנלחמו בהם. כמו היום גם אז נעו במרחב שבטים נודדים (בדואים בלשון ימינו), אך עיקר הפעילות נעשתה ע"י ההולכים בדרך הבשמים מחצי האי ערב אל נמלי הים התיכון. הם והנבטים שהקימו שרשרת ערים לאורכה של דרך זו, בעצם רק הלכו במקומות אלו אך לא באמת חוו את מה שיש לו להציע. ומה יש לו להציע? שני דברים. תצפיות נוף מדהימות על תופעות גיאולוגיות נדירות, ומחצבים.

סיורנו זה יתמקד בתצפית לעבר המכתש מהמצוק המערבי סביב העיירה מצפה רמון.

מצפה רמון (ע"ש שם הנחל ואדי ראמאן, יש טוענים שהוא נקרא כך ע"ש הרומאים שהילכו בדרך הבשמים הסמוכה) הוקמה בשנת תשי'א כמחנה עובדים שסללו את הכביש לאילת, לאחר גמר עבודת הסלילה הוסב המקום בשנת תשט'ז לישוב שתושביו עסקו בניצול משאבי הטבע של המכתש וסביבתו.

כיום זו עיירה המונה כ4,500 תושבים המתפרנסים מעבודות שונות ובהן תיירות מדברים. בישוב שתי ישיבות ומספר מוסדות חינוך, וכן מצפה כוכבים הגדול בארץ (קוטר הטלסקופ שבו למעלה ממטר).

הישוב שוכן בגובה 900 מטר מעל פני הים, השילוב של מדבר וגובה רב נותן מזג אויר חם אך יבש ונוח אף בימי הקיץ. למרות שכמות המשקעים קטנה יחסית, יורד בו לעיתים שלג בתקופת החורף.

מכתש רמון השוכן ממזרח לישוב הוא הגדול מבין מכתשי הנגב, אורכו כ 40 ק"מ, רוחבו כ 9 ק"מ, ועומקו המירבי כ 400 מטר.

מספר מסלולי טיול פזורים לאורכו ורחבו, וכן כמה נקודות נוף, כמו המנסרה, קיר האמוניטים, מחצבי הקאולין בהם ישנם חולות צבעוניים ועוד.

פירוט:

נתחיל את סיורנו בכיכר הכניסה לעיירה, נפנה בו שמאלה אל חורשה קטנה, ונצעד (אפשר גם ברכב אך מומלץ ברגל) לאורך פארק הפיסול המדברי.

לאורך הדרך פזורים פסלי מאבן מקומית, חלקם מפיקים צלילים עמומים ברוח המדברית. אם השמש בגבינו, נוכל לראות את נופיו הצפוניים של מכתש רמון.

לאחר מכן נשוב בדרך בה הלכנו ונחצה את כביש 40 מעל הגשר התלוי בכניסה למכתש.

נעפיל אל מרכז המבקרים ונעקוף אותו משמאל, נצעד בזהירות רבה בינו לבין שפת המכתש ונביט בסדקים שנפערו בסלע.

נמשיך בשביל ונבקר במרפסת התלויה מעבר לשפת המצוק, נלך בטיילת אלברט כץ וסביר שנפגוש פה ושם יעלים המטיילים בינינו כאחד האדם. עד שנגיע להר הגמל.

הר גמל הוא גוש סלע טבעי שמרפסת הוצבה בראשו.

נעלה עליו ונצפה לעבר נופי דרום המכתש.

כאן מסתיים סיורנו.

נוכל לשוב אל הרכב דרך הרחובות נחל סרפד, נחל ערוד, נחל גרופית ונחל האלה.

אם ירד החושך והלילה נטול ירח, זה הזמן לנסוע לכיון מצפה הכוכבים. בשלב בו נהיה רחוקים מאורות הישוב, נעצור בצד ונרד מהכביש. נחשיך את אורות הרכב ונצפה בשמים הזרועים אין ספור כוכבים. ננסה לאתר את שביל החלב וכוכב הצפון, פה ושם נראה מטאוריטים נופלים ומתרסקים באטמוספירה.

דגשים נוספים:

יש להיזהר מהתקרבות יתירה למצוקו של מכתש רמון