נחל שרך מערת שרך ונחל בצת

סוג: קווי נושא: מים, נוף, פריחה תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: חצי יום זמן: בכל שעות היום אורך: 5.2 ק"מ עונה: קיץ, חורף, סתיו, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 2 - גליל מערבי נבדק לאחרונה: 15/8/2015
מזג האוויר באזור: 3

תקציר:

המסלול המשולב של נחל שרך - נחל בצת הינו מסלול המוצל ברובו, עובר במערת שרך ובעינות כרכרה שמימיהם זורמים לנחל בצת באמצעות צינור.

איך מגיעים:

מסלול נחל שרך - נחל בצת מתחיל בחניון נחל שרך הנמצא [אם מגיעים ממערב] מצד שמאל של הכביש [יש שלט קטן ממש בפניה], כחצי ק"מ אחרי הפנייה ימינה לאיזור התעשייה גרנות הגליל.

אם הגענו עם שני רכבים, סוף המסלול של נחל בצת - נמצא בקיבוץ אילון - פשוט נוסעים לפי השילוט ומחנים את הרכב ליד השער הסגור.

מידע כללי:

נחל שרך הינו נחל אכזב, הקרוי על שם השרכים הרבים המשתרגים בין עצי החורש הרבים שבו. 

מערת שרך הינה מערה בה מסלול צעידה מסומן באורך של כ 200 מ', הכניסה למערה משולטת והסימון לארכה ברור, ובמס' מקומות אף נקבעו יתדות שיסייעו לצועדים בה.

נחל בצת הינו כיום נחל אכזב, אשר בחודשי הקיץ מוזרמים לתוכו, באיזור עינות כרכרה, מים מצינורות שהונחו ע"יהרשויות, כדי לשמר חלק מהחיים שבו.

פירוט:

את המסלול המשולב של נחל שרך ונחל בצת מתחילים בחניון נחל שרך. לפני הירידה לנחל שרך [למרות שעל השלט כתוב נחל בצת, הירידה היא לנחל שרך] ניתן לבקר בחורבת דנעילה אשר שביל הגישה אליה נמצא בסמוך לאנדרטה לזכר חללי המועצה האיזורית תל יוסף.

הירידה לנחל שרך מתחילה בשביל צר ומוצל, המסומ"ש בכחול, שמתרחב לאט לאט. המסלול מוצל ברובו ולארכו נראה מגוון גדול של עצי חורש ובינהם בולטים כליל החורש, עצי האלון, האדר הסורי והקטלב. 

בסוף הירידה, לאחר כק"מ וחצי של צעידה, נבחין בשלט ירוק של רשות הגנים שיבשר לנו שהגענו למערת שרך. הכניסה למערכת שרך נמצאת על דופן הערוץ מימין לנו בגובה הקרקע [היציאה נמצא במעלה הערוץ].

לאחר שנשאיר מחוץ למערה את אלו שפוחדים ממקומות סגורים, ניכנס למערה, תחילת המסלול [שארכו כ 200מ' במערה בעמידה [אנו נוכל להבחין במחזירי אור זוהרים שיתוו את דרכינו], ולאחר צעידה קצרה נגיע למקום בו נצטרך להתכופף ולזחול קמעה, לאחר מכן נצעד עוד קצת , נטפס על מצוק גבוה בעזרת יתדות שנקבעו בו, ולאחריו נפנה ימינה עם הסימונים ונצעד על שביל צר כ"חוד של סכין" בעזרת יתדות שנקבעו בתקרת המערה, וזחילה קלה נוספת ונראה את האור שבקצה המערה. נרד את המצוק בזהירות ונצטרף אל אלו שנשארו מאחור.

נחל שרך מערת שרך ונחל בצת

לאחר התאוששות קצרה, נמשיך לצעוד עם ערוצו של נחל שרך ואחרי כחצי ק"מ של צעידה נגיע לפיצול שבילים, ואנו נפה בו שמאלה לכיוון עינות כרכרה ונחל בצת.

אנו נמשיך לצעוד בחורש הסבוך, בערוצו של נחל בצת, נוכל להבחין בגזעי העצים האדירים המתחילים להתייבש ובקורי העכביש שנטוו באומנות על הדרכים. לאחר כרבע שעה של צעידה נתחיל לשמוע קול מים זורמים וכשנגיע אליהם נבחין בצינורות המזרימים מים לנחל שנקבעו על ידי הרשויות כדי לשמר מעט חיים בנחל ומזרימים מים לנחל בחודשי הקיץ. זה המקום בו נובעים גם עינות כרכרה.

לאחר שנהנה מהמים הזורמים [זה המקום היחידי בו מותר להכנס למים בנחל] נמשיך לצעוד בשביל הצר בינות לחורש הסבוך, כשנצא מהסבך נוכל להבחין במקבץ הרדופי נחלים ופטל מרשימים

נחל שרך מערת שרך ונחל בצת

אנו נמשיך לצעוד לארכו של נחל בצת, ונבחין פה ושם בבריכות קטנות ששורדות הודות למים המוזרמים בעינות כרכרה ובהם עולם חיים שלם הכולל דו חיים ודגים. ולאחר צעידה נינוחה של חצי שעה נגיע לסופו של המסלול בתוך נחל בצת, כשנגיע לצינורות העבים ולתחנת השאיבה האוספים את מימיו של הנחל. נוכל להבחין בשרידי הבריכות וברחבה שבעבר היתה שוקקת כל ימות השנה וכיום הינה יבשה ושוממה.

מכאן נעלה בשביל ולאחר מכן בכביש הצר, עלייה של כקילומטר, עד שנגיע לרכב אותו השארנו בשער האחורי של קיבוץ אילון. אם הגענו למסלול עם רכב אחד, מומלץ לחזור לרכב אחרי הביקור בצינור המזרים את המים הנקיים באיזור עינות כרכרה

מקומות אירוח מומלצים באיזור: חדר אירוח במנותחאן רוח גלילית במצובה , צימרים פנינה בבצת, סוויטות בוטיק אוסנתה בכפר ורדים ומרפסת מהסיפורים במצפה הילה

דגשים נוספים:

* במערת שרך חובה להכנס עם פנסים - אסורה הכניסה עם נרות ובחודשי החורף - זמן השינה של העטלפים. * אסורה הכניסה למערה לבעלי קלסטרופוביה * יש להזהר מהחלקה בירידה לנחל. אסור להכנס לבריכות של המעיינות לפי השילוט

 

35.24533.0662