מערת פער

סוג: מעגלי נושא: מים, נוף, פריחה תחבורה: רכב פרטי מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: קצר אורך: 1 ק"מ עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 2 - הגליל העליון נבדק לאחרונה: 1/12/2016
מזג האוויר באזור: 3

תקציר:

מערת פער הינה בולען בגליל העליון המזרחי שסביבה מסלול קצר

איך מגיעים:

איך מגיעים למערת פער? אם מגיעים מכיוון הגליל העליון המזרחי - נוסעים על כביש 89 מערב לכיוון קיבוץ סאסא עד המפגש של הכביש על כביש 899, פונים בצומת ימינה ומש אחרי כ 1.7 ק"מ נראה מימין את החנייה של מערת פער. כדי לצעוד בשביל למערה צריך לעבור את הכביש בזהירות.

אם נגיע על כביש הצפון - 899 ממערב - אחרי שנעבור את הישוב מתת - נראה את החניה של מערת פער משמאלינו אחרי כ 3.4 ק"מ.

מידע כללי:

מערת  פער נמצאת במקום הנמוך ביותר בעמק סאסא, שהינו דולינה קראסטית [תופעה קראסטית = צורת נוף שנוצרה ע"י המסת המסלע ע"י מים. דולינה קראסטית = שקע גדול בקוטר של עד 500 מ' שנוצר בהתפתחות קרסאטית]. המערה הינה נקודת הניקוז של כל המשקעים היורדים באיזור ולכן כשיורדים הרבה משקעים באיזור ישנה זרימה מרשימה של מים לתוך המערה.

פירוט:

לאחר שחצינו את הכביש בזהירות נתחיל לצעוד בשביל הנוח המוביל למערה. ניתן להתחיל אותו משמאל או מימין - זה לא משנה. מצד שמאל ישנן מדרגות שיובילו אותנו עד  לתצפית שמעל המערה

מערת פער

וצעידה בצד ימין הינה מעל אחד המקומות מהמם זורמים המים, ירידונת קצרה, מעבר בגישרון מעל המים ואנו ניצבים בכניסה למערת פער.

הזרימה במקום מרשימה מאד והאקוסטיקה מאד מבליטה את רעש  המים בגלל שמערת פער נמצאת בקצהו התחתון של העמק.

מערת פער

אם נסתכל מעלה, אל קירות המערה, בזמן הגשם, נראה את זרימת המים העוצמתית

מערת פער

דגשים נוספים:

הירידה למערת פער חלקלקה - תצעדו בזהירות!

והנה סרטונים המראים את הזרימה למערת פער בגשם שוטף:

 

 

35.388790233.0305516