מסלול סובב הר חרת

סוג: מעגלי נושא: נוף, פריחה, חניון פיקניק תחבורה: רכב פרטי, תחבורה ציבורית, שטח עירוני מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: קצר זמן: בכל שעות היום אורך: 4.5 ק"מ עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

במסלול סובב הר חרת נצעד בשבילים רחבים מול הנוף המרהיב של הרי ירושלים

איך מגיעים:

איך מגיעים להר חרת? מכביש 1 מחלף הראל נעלה דרומה [ימינה למגיעים מהמרכז, שמאלה למגיעים מירושלים] ואחרי כ 2.1 ק"מ, מול הכניסה לחנייה של רמי לוי נחנה בצד השני של הכביש לצד השלט "שביל מעוף הציפור" שסמוך לעמוד הסמ"ש שמכוון למסלול הר חרת.

 

מידע כללי:

בשמואל א' פרק כב פס' ה מוזכר מקום בשם חרת : "ויאמר גד הנביא אל דוד - לא תשב במצודה, לך ובאת לך ארץ יהודה, ויילך דוד ויבא יער חרת" אולם לפי המיקום הגיאוגרפי של דוד בתקופה ההיא כנראה שלא מדובר באיזור בו אנו נמצאים.

שמו של הר חרת נגזר משמו הערבי של המקום - ח'רבת אל חורית [ובימינו לאור המכתש העצום הנמצא במקום פסגת ההר אפשר לראות בזה סמליות] 

פירוט:

נרד בכביש המשובש כשמשמאלנו מרכז תעשייתי, אחרי כ 200 מטר של ירידה בשביל נגיע לעמוד שעליו סמ"ש ירוק ושילוט שיכוון אותנו ימינה לשביל העפר של מסלול הר חרת. אם נסתכל קצת שמאלה מהשביל נראה מולינו גבעה גבוהה ומיוערת - זוהי גבעת האוניברסיטה - גבעה עליה חלם דוד בן גוריון להקים את האוניברסיטה העברית.

נפסע בשביל ונהנה מהנוף ומהפריחה של הצחנן המבאיש העיריות הרבות בעונתן, ואחרי כחצי ק"מ נגיע לעין חרת שהינו מעיין שכבה שעקב סלילות כבישים ופעילות המחצבה הענפה יבש בשנים האחרונות, בשל ירידת מפלס מי התהום. עומק בריכת האיגום שהיתה מתמלאת בעבר כמטר ושטחה כ 4 מ"ר. את מי המעיין הובילה נקבה צרה אל הבריכ הומשם השקו החקלאים את שדותיהם. לצידו של עין חרת ישנם שרידי שומרה.

 

נמשיך לפסוע בשביל בין המטעים ואחרי כ 300 מטרים נוספים נגיע לצומת שבילים, מיטיבי הלכת יפנו ימינה במסלול השחור לשביל הפסגה [המסלול יתואר בהמשך] והמשפחות עם העגלות ימשיכו בדרך העפר המסומ"שת בירוק.

לאחר חצי ק"מ נוספים של הליכה במסלול הירוק, נמצא את עצמינו צועדים בינות למטעי הזיתים כשמעלינו מימין מתנוסס הר חרת, נמשיך לפסוע ואחרי כחצי ק"מ השביל יתעקל בחדות ימינה, וכשנפסע על שרידי המחצבות ופסולת הבנייה, נראה משמאלינו את הר אורה.

שביל הר חרת

לאחר צעידה של ק"מ נוסף בעליה מתונה שוב יתעקל השביל ויוביל אותנו לשביל שמגיע לתחילת המסלול.

שביל הפסגה:

נעלה בעלייה דיי חדה בשביל עפר מתעקל כאשר מימינינו  ומשמאלינו נראה בעונתם כלניות ומתחת לעצי האלון, נוכל להבחין גם ברקפות. לאחר כ חצי ק"מ של סיבובים נגיע לחורבת חרת שנמצאת סמוך לפסגת הר חרת. החורבה הינה מתחם גדול על שיא הגבעה [ליד ראש ההר הקטום]. נותרו במקום בעיקר שרידי קירות ושני מבנים שנראים כמגדלי שמירה, שמו הערבי של המקום היה ח'רבת אל חורית וממנו נגזר שם ההר. אם נחצה את החורבה בזהירות לכיוון שיא הגובה נגיע לגדר שחוסמת את התצפית לכיוון המכתש הפעור בלב ההר. פסגת ההר נראית כלוע הר געש עקב פעילות חציבה רבת שנים שהיתה במקום. נרד חזרה לשביל  השחור ונקיף איתו את הפסגה עד שנגיע לחיבור עם השביל הירוק שם נפנה ימינה ונצעד עד שנגיע לרכב.

שביל הר חרת

דגשים נוספים:

הטיפוס במסלול השחור, עלול להיות בוצי ומחליק לאחר הגשם.

הנה מפת המסלול כפי שצולמה מהשלט שבמקום :

שביל הר חרת

35.142531.7908