מסלול טיול לנחל חצץ ובורות חצץ

סוג: מעגלי נושא: מים, פריחה תחבורה: רכב פרטי, תחבורה ציבורית, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: חצי יום זמן: בוקר אורך: 8 ק"מ עונה: חורף מים: יש מפת סימון שבילים: 15 - הנגב התיכון נבדק לאחרונה: 4/2/2018
מזג האוויר באזור: 11

תקציר:

מסלול הטיול בנחל חצץ נהדר בעיקר בחורף אחרי הגשם ועובר באתר פריחה מרהיב של נרקיסים ובבורות עתיקים מלאים.

איך מגיעים:

המסלול של נחל חצץ מתחיל על כביש 204 - כביש ירוחם צומת חלוקים. - אם נגיע מירוחם - המרחק מהכיכר [הנקודה בה פונים לאגם ירוחם] לפניה שמאלה לנחל חצץ הינו כ 15 ק"מ.

אם הגענו מצומת חלוקים, נפנה שמאלה בצומת ואחרי כ 4.5 ק"מ [קצת אחרי שנעבור את הכניסה לישוב מרחב עם] נפנה ימינה לכניסה לנחל חצץ].

אם אתם מפחדים על הרכב שלכם [יש באיזור סכנת פריצה וגניבה של רכבים] ניתן להכנס לכביש הגישה של הישוב מרחב עם ולחנות בתוך הישוב - באמצע השבוע או בכביש הגישה - כ 200 מ' לפני הכניסה לישוב - יש סימון של דרך הבשמים על עמוד קטן - משם נתחיל לצעוד - המסלול יותר ארוך בכ 2 ק"מ אבל יש יותר סיכויים שהרכב יחכה לנו בסוף הטיול.

מידע כללי:

נחל חצץ הינו נחל המנקז חלק מרכס חתירה. מה מקור השם? לא ברור. האם הוא בגלל אבני החצץ שבאפיק הנחל? האם קיבל את שמו מחרבת חצצה הסמוכה ? [זו הסיבה לדעתי] בכל אופן לא מצאנו הסבר מוסמך לכך.

חורבת חצצה הינה שרידי קירות של מבנה שכנראה שימש מצודת דרכים בעבר.

בורות חצץ הינם בורות חצובים בסלע ששימשו לאגירת מי שטפונות, כנראה לשימושם של אנשי המצודה ועוברים בדרך הבשמים. הבורות מטוייחים ובזמן שטפונות לפחות שנים מהם מתמלאים במים [אל אחד מהם גם ניתן לרדת במדרגות חצובות - שכנראה שימשו לאפשר תחזוקה של הבור.

פירוט:

לאחר שחנינו את הרכב, נתחיל לצעוד לכיוון נחל חצץ לפי סימוני הדרך של "דרך הבשמים" [אם חנינו בתוך מרחב עם נתחיל לרדת עם הכביש לכיוון כביש 204 ומימין לנו אחרי כ 200 מ' נראה את הסימון ימינה]. נתחיל לצעוד בירידה קלה, אם נגיע אחרי הגשמים נראה מסביבינו פריחה מגוונת. אחרי כ 800 מ' נגיע לפגישה עם הסימון השחור שילווה אותנו לארך המסלול של נחל חצץ. הפגישה עם הסימון השחור הינה ליד חורבת חצצה - שם נראה שרידי קירות עבים שמעידים על חוסנו של המבנה שהיה כאן בעבר. [מי שיחנה את רכבו בתחילת דרך העפר של נחל חצץ יתחיל לצעוד עם הסימון השחור - כ 300 מ' עד שיגיע לחורבת חצצה].

נפנה ימינה עם הסימון השחור - בסמוך לעמודי עירוב ממוספרים של הישוב מרחב עם ונצעד כ 500 מ' נגיע לשילוט שיכוון אותנו שמאלה עם סימון שבילים שקוף לסינגל בורות חצץ. נחצה את נחל חצץ עם הסימון ונצעד עם הסימון השוף אל הרכס שמשמאלינו ואחרי כ 200 מ' שבסופם עליה קלה נגיע לבורות חצץ. הבורות שימשו בעבר לאגירת מי שטפונות לשתיה. אל התחתון מבינהם ניתן לרדת במדרגות.

לאחר הביקור בבורות חצץ [מי שטובל עושה זאת על אחריותו בלבד - קחו בחשבון שצריך לגעת איך יוצאים מבור לפני שנכנסים אליו . . ] נחזור חזרה לסימון השחור ונפנה שמאלה בהמשך המסלול של נחל חצץ.

נצעד בשביל העפר הסמוך לערוץ הנחל. שווה לשמור על השקט ואולי פה ושם נבחין או נשמע בע"ח מדבריים. לאחר כק"מ נגיע לצומת T, נפנה ימינה, נצעד על משטח מסולע  ואחרי כ 150 מ' נגיע לצומת שבילים שחור / אדום. אנו נמשיך עם השחור [אם הגענו בחודשים דצמבר-פברואר] ואחרי כ 750 מ' נגיע לאיזור פה יש פריחה רבה של נרקיסים בחודשי החורף. פריחת הנרקיסים בנחל חצץ  הינה מדהימה. שווה להסתובב בערוץ ולהינות מהמראה המרהיב של פריחת הנרקיסים בנחל חצץ המדברי. 

אם נרצה לצפות בנוף המדברי של האיזור מלמעלה ויש לנו מספיק זמן נמשיך עם השביל השחור עוד כק"מ עד שנגיע לנ"ג 668 על המפה ממנה ניתן לצפות על הנוף המרהיב.

מכאן נשוב על עקבותינו בחזרה לרכב בדרך בה הגענו.

מי שמעוניין יכול להמשיך להמשיך עם הסימול השחור לכיוון נחל דרוך ולהגיע בסופו של דבר לנחל צין [מסלול של  כ 20 ק"מ עד ההגעה למדרשת שדה בוקר בסיומו - חובה להצטייד במפה]