מסלול טיול בנחל עורבים ומפל עורבים

סוג: קווי נושא: מים, נוף, פריחה, תצפית תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: צעירים בכושר משך: חצי יום זמן: בוקר אורך: 6 ק"מ עונה: חורף, סתיו, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 1 - החרמון, הגולן ואצבע הגליל נבדק לאחרונה: 9/1/2019
מזג האוויר באזור: 26

תקציר:

נחל עורבים הינו מסלול קווי למיטיבי לכת שעובר לאורך הנקיק התלול והמרהיב של נחל עורבים. ניתן לעשות את המסלול גם בצורה מעגלית, עד מפל עורבים וחזרה.

איך מגיעים:

איך מגיעים לנחל עורבים? כדי להגיע לנקודת הפתיחה של מסלול נחל עורבים ניסע לכיוון כביש 959 ונפנה לכיוון ציר הנפט [אם הגענו מכיוון צומת וואסט הפנייה היא ימינה ארבעה ק"מ אחרי שנפנה לכביש 959 ואם נגיע מכביש 918 נפנה שמאלה אחרי 7 ק"מ - קילומטר אחרי הישוב קלע אלון], ניסע בציר הנפט 2 ק"מ עד שנגיע לשלט שמבשר על תחילת המסלול

הנקודה בה יחכה לנו הרכב כשנסיים את המסלול של נחל עורבים נמצאת על כביש 959 במרחק של 1.3 ק"מ מהצומת של הכבישים 959 ו 918 בפנייה לשביל עפר. אם הגענו ברכב גבוה, נוכל להתקדם בשביל העפר ולהשאיר את הרכב אחרי נסיעה של כ 2.5 ק"מת כשניפגש מימין עם סמ"ש אדום.

נחל עורבים ומפל עורבים

מידע כללי:

נחל עורבים הינו נחל אכזב הנמצא בצפון רמת הגולן, הזורם רק בחורף ובתחילת האביב, לאורכו של נחל עורבים ישנם מס' מפלים אשר חלקם נוצרו בסלע הבזלת השחור, וחלקם בסלע הגיר הלבן.

בנחל צומחת צמחיים מגוונת, החל מעצי אלון תבור וליבנה רפואי, וכלה בתאנה, בהרדוף הנחלים ושיזף. בחלקו העליון של הנחל ישנה פריחה של תורמוס ההרים, ובמרכז הערוץ ישנם בעונה מרבדי כלניות מרשימים.

אם נצעד בשקט בערוץ נוכל להבחין לעיתין בשפני סלע מתחממים בשמש או בשועל חמקן ואם נביט לשמיים נווכל להבחין בדורסי היום כאשר הנפוצים הם העקב והרחם.

פירוט:

בנחל עורבים נתחיל לצעוד לפי הסימון שבילים האדום מנקודת תחילת המסלול, נצעד כחצי ק"מ בשביל צר ליד נחל עורבים שיתפתל לידינו ויגלול לאיתו במדרון בסדרת מפלונים נמוכים ובריכות רדודות. לאחר כחצי ק"מ השביל פונה שמאלה, נצעד לפי הסימון בשביל הצר, שהותקנו בו מדרגות עץ לנוחות הצועדים [זהירות מהבזנטים הבולטים] - בקטע זה יש תהום מצד ימין אז שמרו על הילדים היטב,  אל תוך הקניון של הנחל ולאחר כ 300 מ' נגיע אל מתחת למפל עורבים שנקרא כך על שם העורבים שקיננו בו בעבר.

נחל עורבים ומפל עורבים

נהנה מהמראה המרהיב, מעוצמתו של מפל עורבים ומרסיסי המים הניתזים ממנו [מפל עורבים זורם רק עד האביב] ואם נבחר להכנס למים אז גם מצינתם ונמשיך לצעוד בשביל, אשר יוביל אותנו במהרה אל המפל השני שבנחל עורבים, נמוך מהראשון, אך יפה לא פחות.

משפחות ואלו שבאו ברכב אחד יחזרו מנקודה זו לרכב, והמעוניינים לעשות את המסלול למיטיבי לכת של נחל עורבים, ימשיכו עם הסימון שבילים אל תוך הקניון, בעקבות הסימון.

כ200 מ' אחרי המפל נגיע למקע תלול בו נרד בעזרת מעקה ומכאן מתחיל מקטע של כשני קילומטר שיאופיין בעיקר בצעידה בין ועל סלעים גבוהים [בולדרים], לצידו של הנחל הזורם [בחורף ובאביב] וליד המפלונים.

נחל עורבים ומפל עורבים

לקראת סוף הערוץ נפגוש בנגמ"ש הפוך שהינו אנדרטה לסמל אלנתן שכטר ז"ל שנהרג בזמן שהמוביל עליו פיקד התהפך אל תוך ערוצו של נחל עורבים.

כשנצא מהקניון של נחל עורבים, נגיע לשביל עפר, מסומ"ש בירוק, עימו נצעד כ 2 וחצי ק"מ עד לרכב שממתין לנו בתחנת הסיום של המסלול.

 

נחל עורבים ומפל עורבים

דגשים נוספים:

המסלול המלא של נחל עורבים הינו מסלול למיטיבי לכת ואינו מתאים למשפחות עם ילדים קטנים, המסלול המעגלי עד מפל עורבים יתאים יותר למשפחות. מפל עורבים זורם בד"כ עד תחילת האביב. מומלץ לבוא למסלול עם נעליים שמתאימות לצעידה במים ולטיפוס על סלעים גבוהים. מומלץ לעשות את המסלול עם 2 רכבים - קשה להגיע מנקודת הסיום לנקודת הפתיחה ללא רכב.

מחפשים צימר באיזור? אור הלבנה במצוק עורבים נחמד ומומלץ מאד.

ןהנה סרטון של מפל עורבים: