מסלול טיול בנחל דישון תיכון בקטע נחל לדוגמא בין גשר עלמה בכביש 886 לכביש 899

סוג: קווי נושא: פריחה תחבורה: טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: קצר זמן: בכל שעות היום אורך: 6.5 ק"מ ק"מ עונה: קיץ, סתיו, אביב מים: אין מפת סימון שבילים: 2 - הגליל העליון נבדק לאחרונה: 6/3/2019
מזג האוויר באזור: 3

תקציר:

מסלול הטיול בנחל דישון עובר ליד ומעל הערוץ בנוף יפה וירוק ומתאים למשפחות [ללא עגלות].

איך מגיעים:

איך מגיעים לנחל דישון? תחילת המסלול בגשר עלמה על כביש 866 - בין המושבים עלמה ודישון - ניתן להשאיר רכב באיזור של מתקן מקורות עין אביב.

סיום המסלול הינו על כביש 899 כ 3 ק"מ לפני הכניסה הראשין לקיבוץ יראון אם מגיעים מהכיוון של המושב עלמה.

מידע כללי:

נחל דישן הינו אחד מהנחלם הגדולים המנקזים את הרי הגליל העליון. ארכו כ 30 ק"מ. תחילתו באיזור הר מירון והור נשפך לירדן באיזור שמורת החולה. בנחל דישון נובעים מס' מעיינות אשר מימהם נשאבים ע"י מקורות.

נחל דישון היה איזור בו עבר מסלול של טיול ג'יפים בזרם המים ורבים נהנו ליסוע בערוצו עד שב 15/3/13 נסגר קטע זה של נחל דישון לתנועת רכבים ומערכת החי שבו התחילה להשתקם. קטע זה נקרא קטע נחל לדוגמא.

וככה נראה נחל דישון אחרי הגשמים:

פירוט:

המסלול בנחל דישון תיכון נושק לשביל ישראל ולארכו הסימון של שביל ישראל והסימון האדום מתלכדים. ממקום חניית הרכב נחצה את הכביש בזהירות, נעבור ליד השלט של שביל ישראל והשלט האוסר על כניסת רכבים ונרד לערוצו של נחל דישון. נצעד בערוצו של הנחל [בחורף ובאביב לאחר הגשמים הנחל זורם בעוז ולעיתים הצעידה בערוץ מסוכנת ] ולאחר הליכה קצרה סימון השבילים יוליך אותנו לגדתו השמאלית של הנחל.

נצעד בשביל בעלייה קלה במקביל לנחל על גדתו השמאלית ולאחר צעידה של כ 3 ק"מ נראה ליד הנחל שרידים של תחנת קמח שמעידה על האיתנות של נחל דישון בזמנים עברו. לאחר הליכה קצרה של חצי ק"מ נראה עוד תחנת קמח במצב יותר טוב.

השביל ממשיך להתפתל מעל הערוץ של נחל דישון בעלייה [בחורף ניתן לראות את הנחל זורם ולשמוע את שאונו], מולינו נראה את הרי מירון שבבוקר מבהיקים באדום ולאחר כ 3 ק"מ נגיע לסופו של המסלול [החלק האחרון של המסלול עובר בשביל עפר לצידו של חורש עבות] שם נפגוש גם את השלטים האוסרים על כניסתם של כלי רכב לנחל דישון. ישנו חניון מצד ימין שמשמש את המטיילים בנחל דישון ושם ניתן להשאיר רכב איסוף

דגשים נוספים:

1. בחורף החצי השל נחל דישון כרוכה בצעידה במים זורמים.

2. המסלול מומלץ בעיקר באביב לאחר חורף עשיר במשקעים.