ממערת בני ברית לסטף על שביל ישראל

סוג: קווי נושא: מים, נוף, קטע משביל ישראל תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: צעירים בכושר משך: יום שלם זמן: בוקר אורך: 15 ק"מ עונה: סתיו, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 10/11/2016
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

קטע משביל ישראל בין מערת בני ברית לסטף העובר ברובו בדרכי עפר רחבות

איך מגיעים:

המסלול מתחיל במערת בני ברית [פניה מכביש 38 לא רחוק מצומת אשתאול - כשהעבודות שם יסתיימו] נכון לנובמבר 2016, הכניסה למערת בני ברית מתבצעת מכביש 395 כ 200 מ' מצומת אשתאו משביל שמשולט ל"יקב פלאם".

המסלול מסתיים בחניון התחתון של הסטף על כביש 386 - לא רחוק מבית החולים הדסה עין כרם.

פירוט:

לפני היציאה למסלול שווה להתעכב ליד מערת בני ברית והאנדרטה לזכרה של אנה פרנק [בחורף יש כאן פריחה נהדרת – במיוחד של רקפות] ולהתייחד עם זכר הניספים בשואה. המסלול מתחיל כהמשך לכביש הגישה [עם הגב למערה – פניה ימינה]. אחרי כ 100 מ' נראה מימין לנו פינה של ספריית השביל ואם לא נרצה לעצור ולקרוא קצת, נפנה שמאלה עם הסימון של שביל ישראל והסמ"ש האדום.

ממערת בני ברית לסטף על שביל ישראל

אחרי צעידה של  כ1.4 ק"מ נראה מימין לנו את האנדרטה לזכרם של קדושי קאליש.

ממערת בני ברית לסטף על שביל ישראל

נמשיך לצעוד ןאחרי כ 3.2 ק"מ נוספים השביל מתעקל שמאלה [במקום יש גם פניה ימינה]]

ממשיכים בעלייה אחרי כ 2.7 ק"מ נגיע לצומת שבילים, אנו נמשיך עם הסימון אדום ושביל ישראל ישר בקטע יחסית מישורי, בצומת הקרובה אחרי כחצי ק"מ נפנה ימינה ונמשיך עם השביל הרחב בעלייה שמתמתנת עוד כ 1.8 ק"מ עד לעין לימון.

ממערת בני ברית לסטף על שביל ישראל

לאחר הפסקה בעין לימון [יש יופי של צל ליד המצוק שמעל המעיין או מתחת לעצים שעל השביל] נפנה ימינה לפי הסימון לעלייה שנראית אימתנית בהתחלה ולאחר מכן קצת מתמתנת. נראה מתחתינו את בתי הכפר עין רפא ועל השלוחה ממול את הגן הלאומי עין חמד, ובסוף העלייה – לאחר כק"מ מתחילתה, נגיע לצומת T, נפנה בה שמאלה ונגיע לחלקו העליון של כביש 395 – ליד קיבוץ צובה.

נחצה את הכביש בזהירות ונפנה שמאלה ואחרי כ 200 מ' נגיע לשלט עם פנייה ימינה עין טייסים. אנו לא נרד למעיין אלא נמשיך לצעוד בירידה התלולה שבתחילתה מקבילה לכביש. לאחר כ 600 מ' נגיע לערוצו של נחל רפאים ונפנה שמאלה בצומת השבילים כשמשמאלנו מטע זיתים. אחרי עלייה של כחצי ק"מ נפנה ימינה בצומת השבילים ואחרי כ 150 מ' נפנה ימינה על צלע ההר שוב [מולינו נראה את הכביש שמתפתל בעליה לסטף] - אם נסתכל לאחור נראה את תל צובה מתנשא מעל הרכס

ממערת בני ברית לסטף על שביל ישראל

לאחר כ 300 מ' של עליה תלולה נגיע לדרך העפר של שביל הר איתן, נפנה שמאלה בשביל, נעבור ליד ברז המים ולאחר כ 100 מ' נגיע לחניה העליונה של הסטף.. עוברים ליד ספסל בודד מול נוף מדהים, מעל המצפור שנבנה לכבודם של ידיד קק"ל בשוויץ וממשיכים לרדת במדרגות עם הסמ"ש הירוק לכיוון אתר הסטף. עוברים את אתרי החלקות ואת המעיינו ומגיעים לחניון התחתון של סטף על יד כביש 386 שם מסתיים המסלול של היום.

ממערת בני ברית לסטף על שביל ישראל

 

35.031 31.777