ממישור ימין לעין ירקעם דרך גבי ימין ומעלה פלמ"ח

סוג: קווי נושא: מים, נוף, תצפית תחבורה: רכב פרטי מחיר: ללא עלות רמת קושי: צעירים בכושר משך: חצי יום זמן: בוקר אורך: כ 10 ק"מ ק"מ עונה: סתיו, אביב מים: אין מפת סימון שבילים: 14 - צפון הערבה ומזרח הנגב נבדק לאחרונה: 13/10/2014
מזג האוויר באזור: 22

תקציר:

המסלול ממישור ימין לעין ירקעם הינו מסלול מרהיב שחלקו חופף לשביל ישראל

איך מגיעים:

למישור ימין - המקום בו מתחיל המסלול מגיעים מכיוון כביש 25, ממנו נפנה ימינה לכביש 206 בצומת רותם, ואחרי כ 9 וחצי ק"מ נפנה שמאלה לפי השילוט למעלה עקרבים לכביש 227.  הכביש צר בתחילתו ומתרחב אחרי העלייה הראשונה, ובערך ק"מ אחרי שנעבור את פסי הרכבת [זהירות - אין מחסום!!] נראה שילוט ימינה למעלה ימין, נפנה לפי השילוט ונחנה בחניון הרחב [זהירות - יש הרבה מסמרים במישור ימין בו חנינו]. מומלץ לא להשאיר חפצי ערך ברכב.

איך מגיעים לעין ירקעם - נקדת הסיום של המסלול הדרך הכי מהירה לעין ירקעם כשנגיע מצפון לבאר שבע היא: ניסע עד צומת גורל עם כביש 40, נפנה שמאלה לעוקף באר שבע ונמשיך איתו עד הרמזור בו ניתן לפנות שמאלה לכביש 25 לפי השילוט לדימונה ולאילת. ניסע בכביש עד צומת אורון [הנקראת גם צומת רותם] בה נפנה ימינה לכביש 206. ואחרי כ 13 ק"מ , קצת אחרי הפנייה לכביש 225 נראה פנייה שמאלה לעין ירקעם. לפני שנצא מהרכב מומלץ לוודא שלא השארנו שום דבר ערך ברכב כי המקום מועד לפריצות.

 

פירוט:

לאחר שהחנינו את הרכב, נצעד , כשגבינו אל הכביש לכיוון "שעה 11" - הפינה השמאלית הרחוקה של רחבת החנייה הענקית ושם נחפש את הסמ"ש הירוק איתו נצעד.  לאחר כחצי ק"מ של צעידה נגיע לשלט הכניסה לשמורה ו 200 מ' נוספים של צעידה יביאו אותנו לראש המפל ממנו נשקף נוף מרהיב.

לאחר שנהנה מהנוף נרד בשביל הנמצא משמאל למפל לערוצו של הנחל ונמשיך לצעוד בנחל ולאחר כ 300 מ' נוספים נגיע לקבוצת הבריכות האוצרת את מי השטפונות.

ומעלה פלמ"ח

חלק מהבריכות בגבי ימין עמוקות יחסית [בערך  1.7 מ' בשיא החורף] וחלק רדודות. הגבים הינם בריכות שנוצרו בסלע [מים קפואים] בסמוך לבריכות של גב ימין  יש את הנביעה של עין ימין. בסוף החורף ניתן לראות באיזור פריחה מרהיבה של קנים ואשלים. ואם נשב בשקט ליד הגבים, הטריסטרמיות הרבות שישנן באיזור יתקרבו אלינו ללא חשש.

נצא מגבי ימין דרך "שער האבן" ונתחיל לצעוד בערוצו של הנחל. השביל ממשיך בעליה שמאלה שתוביל אותנו לערוץ קטן אותו נחצה ובצומת השבילים שאחריו נפנה שמאלה. נצעד בעליה שמביאה אותנו לראשו של מעלה ימין, נרד ונחבור לשביל ישראל בצומת של השבילים הירוק-שחור, נעבור את הסדקים העמוקים שישנם בסלע בסמוך, ונמשיך בשביל עם הסימון הירוק ואיתו ועם הסימון של שביל ישראל נרד במעלה ימין התלול כ 2 ק"מ עד שנגיע לערוצו של נחל חתירה.  בערוץ הנחל נצעד כ 3 ק"מ בשביל שחלקו סלעי וחלקו חול ים. השביל עובר בין גדות הנחל  וליד שיחים רבים. לאחר כק"מ השביל פונה בחדות ימינה בין השיחים. בסופם של שלושת הקילומטרים נגיע לשני עצי שיטה שלידם השביל פונה שמאלה לכיוון מעלה פלמ"ח - נקודה נהדרת למנוחה. מעלה פלמ"ח קרוי על שמם של חיילי הפלמ"ח מפלוגה ג' שעקפו את מעלה עקרבים מכיוון זה [ע"פ השילוט במקום]

ומעלה פלמ"ח

ארכה של העליה של מעלה פלמ"ח כחצי ק"מ וכוללת בתוכה עליה תלולה על מדרון סלעי, סולם בין 22 שלבים, ושביל צר על שפת המצוק שלידו כבלי עזר לאחיזה ובסופה לאחר צעידה קצרה הגענו לתצפית מרהיבה על נחל חתירה.

ומעלה פלמ"ח

נמשיך עם השביל עוד כק"מ וחצי בעליה קלה [בחורף יש באיזור זה לעיתים גבים] עד שנגיע למפגש עם סימון לבן-שקוף-לבן - נרד בו לעין ירקעם במדרגות הרומיות ולאחר שנהנה מהמקום [כשהיינו היה יבש] ונעלה בחזרה לשביל, נפנה שמאלה ולאחר כחצי ק"מ נגיע לחניון של עין ירקעם.

 

דגשים נוספים:

מסוכן לעשות את המסלול בימים חמים [יש מעט מאד פינות צל במסלול] ובימים עם סכנת שטפונות.

נקודות החניה של הרכבים מועדות לפריצה.

המסלול לא מתאים למשפחות עם ילדים קטנים.

מעלה פלמ"ח

מעלה פלמ"ח הינו מעלה שנפרץ ע"י כח סיור של הפלמ"ח . ניתן למצוא כאן את תיאורו של מפקד הכח ולהקריא למטיילים בסוף העליה:

 

35.077 30.955