מהסטף לקיבוץ נתיב הל"ה על שביל ישראל בתוואי הישן

סוג: קווי נושא: מים, נוף, קטע משביל ישראל תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: צעירים בכושר משך: יום שלם זמן: בוקר אורך: 25 ק"מ עונה: כל השנה, חורף, סתיו, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 29/11/2017
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

קטע בשביל ישראל עם הרבה עליות וירידות ו 5 מעיינות בין הסטף לקיבוץ נתיב הל"ה - בנתיב הישן של שביל ישראל [לפני שהוסט לכיוון ירושלים בכיכר הסטף].

איך מגיעים:

נקודת ההתחלה של מסלול זה הינה החניון התחתון של הסטף [מופיע ב waze ]  על כביש 386

נקודת הסיום של המסלול - קיבוץ נתיב הל"ה לאחר השער יש חניה מצד ימין.

פירוט:

לאחר שוידאנו שברכב אין שום חפצי ערך נתחיל לצעוד עם השביל שנמצא בהמשך החניה עם הסמ"ש הירוק ושביל ישראל  במקביל לכביש וקצת מתחתיו. לאחר כ 1.1 ק"מ נגיע לצומת שבילים גדולה. זוהי הנקודה בה התוואי של שביל ישראל שונה במהלך שנת 2017. הנתיב החדש ממשיך ישר לכיוון צומת כרם ומשם לתוך ירושלים  ואנו נפנה ימינה עם הסמ"ש הירוק  [משמאלינו בצומת אחרי שנפנה נראה צינור שחור] - על הנתיב הישן . מנקודה זו יש פחות סימונים של שביל ישראל כי מחקו אותם ורק בקטעים בתוואי זה נחזה בו  - ניתן לראות את המחיקות והיכן שצבעו את הסמ"ש הירוק על הסימון של שביל ישראל - והנה קישור למפת התוואי המפוצל]. נתחיל לעלות בערוץ הצר ולאחר כק"מ נעבור מתחת לכביש 386 במעבר נוח נטפס על המדרגה ונמשיך לצעוד בעליה מתונה בערוץ הסבוך ולאחר כ 450 מ' נראה מולינו סכר גדול המזכיר את הכותל המערבי ונקרא בפי המטיילים הכותל הקטן. השביל עולה שמאלה בעליה ואנו נמשיך לצעוד איתו ולאחר עלייה מתונה של כ 400 מ' נגיע לעין חנדק [במקום יש 2 נקבות יפות ואם הגעתם בסוף הקיץ תהנו מהתאנים . .].

 

לאחר הפסקה קצרה בחניון נמשיך עם השביל ישר [שכאן גם מתאחד עם שביל הדסה]. השביל עובר בגדה הימנית של הואדי במגמת עליה , משמאלינו נראה את הטראסות ובגרך נפגוש שומרות [המקום בו ישב השומר של השדות]  ולאחר עוד כ 400 נגיע למדרגות, נעלה בהן ונחצה את כביש הגישה למושב אבן ספיר. נגיע לחניה של שביל המעיינות ונעלה עם השביל (בד"כ יורדים אותו..] לפי הסימון בגדה הימנית של הגיא שמולינו. לאחר כ 300 מ' השביל עולה ימינה - אם אתם רוצים לבקר בעין שריג - תפנו שמאלה בצומת ותחפשו עלייה חולית לא מסומנת ששמעליה עץ  גדול. נפנה ימינה עם השביל ונמשיך בעליה מתונה ולאחר כ 1.2 ק"מ נגיע לעין תמר שם נראה שולחנות ובריכה קטנה. המעיין שופץ לזכרה של תמר נתן.  

מהסטף לקיבוץ נתיב הל"ה על שביל ישראל בתוואי הישן

נמשיך לצעוד ולאחר כ 300 מק נפגות את הבריכות של עין עוזי, בתחילה את זו שמתחת  לשביל ולאחר כמאה מ' גם את זו שעל השביל . עומקה במקום העמוק ביותר כמטר ומימיה הקפואים היו צלולים.

מהסטף לקיבוץ נתיב הל"ה על שביל ישראל בתוואי הישן

נמשיך עם השביל, נעבור את הבריכות הריקות של עין עמינדב ולאחר כ 1.6 ק"מ נגיע לחניון של חורבת סעדים. ליד חניית הנכים ניתן למצוא ברז למילוי מים ויש גם שולחנות לארוחת בוקר אם עדיין לא אכלתם. [אם נפנה בכביש ימינה לאחר כחצי ק"מ נראה מימין לנו את האנדרטה לזכרם של קדושי  קהיר  שנתלו לאחר "עסק הביש"]

מהסטף לקיבוץ נתיב הל"ה על שביל ישראל בתוואי הישן

נחצה את הכביש ונמשיך ישר, משמאלינו נראה את פסלי הכבשים. לאחר כ 300 מ' נגיע לדרך עפר, נפנה בה ימינה ולאחר כ 200 מ' שנאלה במדרגות  ליד חורשת קונסול הכבוד ולאחר כ 200 מק פונים שמאלה בשביל - הסימון של הירידה לא ברור - ניתן לראות סימן ישן של השביל כ 5 מ' מתחתינו. זוהי ירידה תלולה של כ 400 מ' ובסופה נפנה ימינה בדרך העפר השביל נוח והירידה מתונה ולאחר כ 2 ק"מ נעבור מתחת למסילת הרכבת שעוברת בנחל רפאים. נחלה מהנחל כ 300 מ' בשביל עפר תלול, שימשיך ימינה בסיבוב ואנו נעלה ישר בנחל קובי .  נצעד בשביל המסודר בעליה , נעבור בדרך ליד הספסלים שהותקנו לטובת אלו שרוצים לנוח ולאחר כ 800 מ' נגיע לעין קובי. במקום בוסתן יפה ומעיין הנובע לבריכת איגום תת קרקעית וניקבה ילדים נהנים לזחול בה.  

מהסטף לקיבוץ נתיב הל"ה על שביל ישראל בתוואי הישן

נמשיך עם השביל ונפנה איתו בדרך העפר ימינה. נעבור על יד המצפור ונצעד כק"מ וחצי בשביליו של פארק בגין ונגיע לצומת שבילים, נפנה בה שמאלה ולאחר הליכה קצרה ימינה בצומת נוסף ונמשיך לצעוד מסביב לכרמים ובין השדות ולאחר כ 3 ק"מ נגיע לכביש 386. משמאלינו הישוב צור הדסה אם רוצים לסיים מוקדם יותר את המסלול. אנו נחצה את הכביש ונמשיך בואדי שמולינו, בין הישובים בר גיורא מימין וצור הדסה משמאל. השביל ממשיך בין השדות ולאחר כ 5 '"מ נגיע למטע דקלי נוי ולאחריו לעין מטע  [כשביקרנו בו בסוף הקיץ מימיו לא היו מזמינים]

מהסטף לקיבוץ נתיב הל"ה על שביל ישראל בתוואי הישן

לאחר שעוברים את עין מטע יש עוד נקודה בה שונה התואי של השביל. התוואי החדש עובר דרך נחל זנוח ואנו המשכנו בתוואי החדש עם השביל השחור לכיוון חורבת חנות אליה נגיע בסוף העליה שמולינו.  בחורבת חנות ישנם שרידים של כנסיה ובה  פסיפס שהושחת בשנת 2012 ועכשיו נמצא בתהליך שיקום [נובמבר 2017] וחניון פיקניק עם הרבה שולחנות, שביל מונגש שמוביל  לפסיפס וברז מים.

מהסטף לקיבוץ נתיב הל"ה על שביל ישראל בתוואי הישן

לאחר ההפסקה המתבקשת נמשיך עם השביל והסמ"ש האדום במקביל לכביש - ימינה בירידה "בשביל הקיסר" - משמאל לתחילת השביל ניתן להבחין בבריכת מים קדומה - מגודת [לא ברור בדיק אם ומיהו הקיסר שלכבודו ניתן השם לדרך קדומה זו] השביל דיי נוח ובחורף ישנה כאן פריחה מגוונת. לאחר כ 1.8 ק"מ נגיע לכביש 375, לפני שנחצה אותו נראה מימין בור מים שעמוד במרכזו ששימש את הולכיה של הדרך הקדומה. נחצה את הכביש בזהירות, נעלה על השלוחה שמולינו ונמשיך לצעוד, נעבור קטע של מדרגות קדומות [במפות הן מופיעות כמדרגות רומיות אבל מחקרים חדשים אומרים שהרומאים לא חצבו מדרגות באיזורים שכבשו וכנראה שמדובר בדרך קדומה שאולי שימשה את עולי הרגל בדרך לירושלים], לאחר המדרגות נעבור ליד עמודי אבן המונחים על הקרקע ובסופו של שביל הקיסר נגיע לשרידים של בית בד ששוחזר - מקום בו היו מרסקים את שאריות הזיתים לאחר שנסחט מהם השמן - לפי ההסבר שבמקום.

מהסטף לקיבוץ נתיב הל"ה על שביל ישראל בתוואי הישן

בסוף הירידה ישנו עץ חרוב ענף ושולחן. נחצה את הכביש בזהירות ונצעד על השוליים כחצי ק"מ ונפנה ימינה עם השביל שעולה. בסופה של העליה הקצרה שביל ישראל שמגיע מנחל זנוח נחבור אלינו מימין ואנו נמשיך ישר עם השביל. ולאחר כ 1.2 ק"מ נגיע לכביש 3855 - קצת לפני המפגש עם הכביש נראה משמאל לנו ברז מים של מקורות שמיועד לשביליסטים. נחצה את כביש 3855 במעבר הנמוך, ונעלה ימינה בעליה לאחר כק"מ של צעידה בשביל רחב ונוח נגיע ל"יד רזיאל"
 
גם כאן יש נקודת פיצול. התוואי הישן המשיך לחורבת בית נטוף ולתל שווכה ואנו הפעם ממשיכים עם התוואי החדש שמגיע לאחר כ 2.5 ק"מ של הליכה בשדות במקביל לכביש לקיבוץ נתיב הל"ה - שם מסתיים טיולינו להיום

דגשים נוספים:

המסלול כולל עליות וירידות רבות ובו 3 נקודות למילוי מים: בחניון בחורבת סעדים, בחנון חורבת חנות וקצת לפני המפגש עם כביש 3855

35.131035231.7701321