הסטף

סוג: קווי נושא: מים, נוף, היסטוריה, פריחה תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: חצי יום זמן: בכל שעות היום אורך: 2 ק"מ עונה: כל השנה מים: יש מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 19/6/2018
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

הסטף הינו מסלול העובר בין מעיינות ניקבות ובריכות אגירה ואיזור בו היתה נפוצה חקלאות בעל ושלחין. ממתחם הסטף נשקף ונוף מדהים.

איך מגיעים:

איך מגיעים לסטף? כדי להגיע לסטף, ניסע לכיוון מחלף הראל, שם נפנה לכביש 3965 - שדרות החוצבים [הכיוון המנוגד לקניון הראל], ואחרי נסיעה של כ 3.5 ק"מ נגיע לכיכר הסטף. נפנה לפי השילוט לסטף. אם אנו עם 2 רכבים ו/או מעוניינים במסלול רגלי אזי נשאיר את הרכב בחניון העליון, ואם אנו מעוניינים בדרך קצרה וקלה יותר למעיינות נרד עם הכביש המפותל עד שנגיע לשער של מתחם הסטף.

מידע כללי:

הסטף הינו מתחם המשמר חקלאות קדומה באיזור של שרידי ישוב.  בישוב נבעו המעיינות - עין סטף ועין ביכורה [שכנראה שפיעתם בעבר היתה חזקה יותר]. המעיינות נבעו מבטן האדמה ותושביו של המקום חפרו ניקבות אל מקור הנביעה כדי להגביר את שפיעת המים. מי המעיינות הוזרמו אל תוך בריכות אגירה ומהן לתעלות שדרכן זרמו המים אל הטראסות שנבנו ע"י החקלאים.

הסטף

אם יתמזל מזלינו כשנגיע לסטף נראה את עובדי המקום באמצע ההשקיה ואז נראה את המים זורמים בתעלות - כבעבר.

במקום שכן כפר שננטש ע"י תושביו במלחמת השחרור והאיזור היה מוזנח במשך שנים רבות עד שבשנות ה 80 שוקם האתר ע"י הקרן הקיימת לישראל שניקתה את המתחם, שיחזרה את תעלות ההשקייה והטראסות ושיקמה את בריכות האגירה.

פירוט:

בסטף ניתן לסייר ב 2 דרכים - לחנות בחניון העליון , לצעוד לכיוון הכביש המפותל ושם לפנות לשביל המסומן בירוק ולרדת איתו לכיוון המעיינות דרך החורש בירידה תלולה והדרך היותר קלה היא לחנות בחניון התחתון, הסמוך לשער המתחם ולצעוד בנחת בשביל, דרך הטראסות , הכרם והבוסתנים עד שמגיעים למעיינות.

המעיין הראשון שנפגוש אחרי הליכה קצרה הינו עין סטף ניתן לעשות מסלולון קצר בניקבה [מימין ליציאה מהניקבה יש שבילון שמוביל לכניסה לניקבה הנמצאת במפלס מעלינו, נרד בזהירות במדרגות לעבר בריכה רדודה בה נפנה שמאלה וחדות ונזחל על הברכיים בתעלה המרוצפת והקצרה [זהירות על הראש!!!] לכיוון האור שבקצה המנהרה . . .ובסופה נפגוש ברכונת רדודה.

הסטף

לאחר מכן נמשיך לרדת עם השביל ונגיע לבריכה הגדולה של עין ביכורה, הקפיצה לבריכה אסורה, אולם מימין לה יש ניקבה צרה נוספת אליה נכנס בזהירות, ולאחר צעידה קצרצרה במים נגיעה למעין מדרגה חלקלקה עליה נטפס בזהירות ונגיעה לנביעה של המעיין. במפלס העליון נוכל גם לראות נטיפים יפים.

* תמונת המסלול הינה צילום של השלט באתר הסטף.

הטיול בסטף קסום במיוחד בסוף החורף - תחילת האביב כשכל העצים פורחים מסביב.

הסטף

 

דגשים נוספים:

1. השחיה בבריכות האגירה של עין ביכורה ועין סטף אסורה. 2. מומלץ להביא פנסי ראש שיאפשרו תאורה בניקבות. 3. נדרשת זהירות בעת הצעידה בניקבות - סכנת החלקה.