גן לאומי עין חמד - אקווה בלה

סוג: מעגלי נושא: מים, נוף, פריחה, בילוי תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: בתשלום רמת קושי: עגלות משך: קצר אורך: 0.6 ק"מ מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 23/10/2016
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

מסלול קצר בחורש טבעי לצד הערוץ היבש בתוכו זרמו מעיינות המקום [בשנים האחרונות המעיינות נובעים רק בחורף]

איך מגיעים:

איך מגיעים לעין חמד? נוסעים על כביש מס' 1 עד שמגיעים למחך עין חמד ופונים לפי השילוט [אם הגענו מהמרכז הפניה ימינה ואם הגענו מירושלים הפניה שמאלה] לגן הלאומי עין חמד.

גן לאומי עין חמד

 

מידע כללי:

הגן הלאומי עין חמד נמצא מעל אפיקו של נחל כסלון בהרי ירושלים, אשר זורם בו בתקופת החורף. בעבר המעיינות.  

באיזור יש ריבוי מעיינות באופן יחסי הודות לתצורת הסלע המיוחדת המורכבת מסלעי דולומיט חדירים וסלעי חוואר אטומים - מה שגורם למים לחלחל דרך השכבה העליונה וכשהם מגיעים לשכבת החוור התחתונה הם פורצים החוצה דרך סדקים בקרקע.

הצלבנים קראו למקום אקווה בלה - המים היפים - שם שנשמר בהטיות שונות גם על ידי הערבים עד ימינו.

 

פירוט:

לאחר שנחנה את הרכב נתחיל לצעוד לפי המסלול כאשר תחילתו הינה בחלק של מגרש החנייה שיותר קרוב לכניסה לאתר.

נעבור ליד גינת המשחקים הבטיחותית [מתחת למתקנים יש חומר שמרכך נפילות], נחצה את הגשרון מעל אפיק הנחל [היבש] לגדתו המערבית ונתחיל לפסוע בשביל במקביל לנחל. רובו של השביל מוצל כאשר העצים הדומיננטיים בחורש הינם החרוב, אורן ירושלים, הדולב המזרחי, אלה ארץ ישראלית ותאנה כאשר פה ושם ניתן להבחין גם באשחר ובקיסוסית המשתרגת בין העצים.

גן לאומי עין חמד

לאחר כ 200 מ' נבחין משמאלינו בבריכת האיגום הגדולה [והריקה] של אחת הנביעות וצעידה של כ 100 מ' נוספים תוביל אותנו לשרידי המבצר הצלבני שבמקום. לאחר שנסייר בשרידי המבצר, נתרשם מהאולמות המקומרים, מעובי הקירות [ניתן להבחין על הלבנים בסיטוטים שונים שהיוו מעין חתימת ידם של הבנאים], בחרכי הירי, משרידי בית הבד ואם נעלה במדרגות לקומה השנייה [שהעלייה אליה מסוכנת ואסורה] נוכל אף להבחין במבצר בלמונט שנמצא ליד קיבוץ צובא.

לאחר שנצא מהממבצר, נעבור לגדה השנייה של הנחל בגשרון ונחזור בשבילים המטופחים חזרה לנקודת הפתיחה של המסלול כשבדרך נעבור ליד בריכת האיגום [הריקה] של עין חמד. לעיתים בחגים ממלאים את הבריכות בעין חמד באמצעות מערכת סיבובית. ניתן לברר אם יש מים במשרדי הגן - 02-5342741

גן לאומי עין חמד

אם נהיה מעוניינים לסייר במצפור ובמערת הקבורה העתיקה שנמצאים באתר נמשיך במעלה השלוחה לפי השילוט מרחק של 300 מ' בעלייה קצת תלולה [לא לעגלות ולמתקשים ללכת, בדרך ניתן להבחין על העצים בתיבות קינון ששמה רשות הגנים הלאומיים לטובת הציפורים והעטלפים] במקום לצעוד בשביל הסלול אליו נחזור אחרי שנהננו מהנוף בתצפית, שיוביל אותנו חזרה לתחילת המסלול. 

גן לאומי עין חמד

 

דגשים נוספים:

מומלץ לברר לפני שמגיעים אם לא מתרחש במקום אירוע מיוחד ואז האתר סגור.

הנה מפת האיזור של גן לאומי עין חמד: