גן לאומי מקורות הירקון-בית הבטון-בריכת הנופרים-גן לאומי מקורות הירקון

סוג: מעגלי תחבורה: רכב פרטי, תחבורה ציבורית מחיר: ללא עלות רמת קושי: עגלות משך: חצי יום זמן: בכל שעות היום אורך: 6 ק"מ עונה: קיץ, סתיו, אביב מים: אין מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת נבדק לאחרונה: 15/8/2016
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

המסלול לבית הבטון ומשם לבריכת הנופרים הינו מסלול שמתאים למשפחות ולרוכבי אופניים

איך מגיעים:

המסלול מתחיל סמוך לשער של גן לאומי מקורות הירקון - אליו נגיע ממחלף ירקון, נפנה דרומה לכביש 40 ובפנעעה הראשונה נפנה שמאלה לפי השילוט לגן לאומי מקורות הירקון. כשנראה את השער של הגן הלאומי מקורות הירקון מולינו נמשיך עם הכביש שמאלה ונחנה בשולים בצורה בטוחה.

פירוט:

נתחיל לצעוד בשולי הכביש כ 200 מ' עד שנראה בסוף הגדר של כפר הבפטיסטים את הסימון של שביל ישראל פונה ימינה לתוך שביל שהכניסה חסומה אליו באבנים גדולות, נפנה ימינה בשביל, ונתחיל לצעוד עם הסימון ולאחר כ 200 מ' השביל יוביל אותנו לגדת הירקון. אנו נצעד בשביל כשמימין הירקון ומשמאל השדות , פה ושם ישנן נקודות בהן ניתן לגשת ממש עד לנחל, ואם ישנה רוח ממש ניתן לשמוע את "הרוח שר בקני הסוף" כמו בשיר המפורסם, במיוחד בקטעים בהם השביל עובר בין הקנים. אחרי כ 300 מ' של צעידה נינוחה נגיעה לגשר בית הבטון, נעבור אותו ואחרי כ 100 מ' נגיע לבית הבטון שהיה המבנה הראשון שנבנה מבטון בא"י ולכן זכה לשמו.

מסלול ליד הירקון

הכניסה לבית הבטון אסורה. נמשיך עם השביל אחרי בית הבטון עוד כ 200 מ' ונגיע לנקודה בה הירקון מבצע מעין פנייה בצורת האות U – זהו נפתול של הירקון ששוחזר במסגרת העבודות לשיקום הנחל. נשוב חזרה לגשר בית הבטון ונחצה את הירקון באמצעותו ונפנה ימינה עם השביל השביל,

מסלול ליד הירקון

אחרי כ 300 מ' נצמד לגדר החיצונית של גן לאומי מקורות הירקון , בדרך נעבוד ליד מס' מבנים ישנים ואחרי כקילומטר נגיע מתחת לגשר הרכבת ונראה מימין לנו את עמדת הפילבוקס [עמדת שמירה שנראית כקופסת שימורים ומכאן כינוייה] ששמרה על הפסים.  אם נרצה  ניתן לקצר מכאן ימינה בשביל ולהקיף את גן לאומי מקורות הירקון מדרום ולהגיע לרכב או להכנס דרך הכניסה האחורית שלו [בתשלום – חינם לבעלי מטמון] ואם נבחר להמשיך נפנה ימינה לפי השילוט לבריכת הנופרים. השביל קצת מתרחק מהמים ואחרי כ 200 מ' כדאי לשים לב לפנייה ימינה לכיוון הירקון – אנו נראה שם עץ אקליפטוס גדול ששורשיו בתוך המים – סמוך לאקליפטוס נמצא נפתול הנופרים – נקודה בה הירקון מפצע פנייה של כמעט 360 מעלות ובה נמצאים נופרים רבים הפורחים בחודשי הקיץ. נשוב לשביל ואחרי כ 300 מ' נגיע לצידה הצפוני של בריכת הנופרים – לנקודה בה מושבים דגי לבנון הירקון למים, ואכן ניתן לראות אותם שוחים במי הבריכה הצלולים – הכניסה למים והדיג אסורים. נמשיך לצעוד בשביל תוך הקפת בריכת הנופרים, נחצה פלג קטן על האבנים שהוצבו בו ונמשיך לצעוד עוד כחצי ק"מ עם השביל עד שנגיע לשער האחורי של גן לאומי מקורות הירקון שם נוכל להחליט אם נכנסים או ממשיכים להקיף וצועדים עד שמגיעים לרכב. 

 

 

דגשים נוספים:

בחורף המסלול להיות בוצי ובלתי עביר. בזמן הצעידה בשבילים צריך להזהר מרוכבי אופניים.