שביל ישראל - טיולים מאורגנים

רקע:

הרעיון לסלילתו של שביל ישראל עלה מעיתונאי וחובב טבע בשם אברהם תמיר, שהדביק ברעיון את יושב ראש הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע, והרעיון החל לקרום עור וגידים. לאחר מעל עשור של עבודות תכנון, הגדרת תוואי וסימון דרכים, בשנת 1995, נחנך שביל ישראל, המתחיל בקיבוץ דן שבצפון ומסתיים לאחר 940 ק"מ במעבר הגבול טאבה שליד העיר אילת בדרום.

מידע כללי:

השביל הוא שביל רציף, המסומן בצבעים לבן, כחול וכתום, כאשר הלבן מייצג את לובן החרמון מצפון מדינת ישראל, ואילו הכתום חולות המדבר מדרום לה. לצורך התמצאות ונוחות נהוג לחלק את שביל ישראל למקטעים. ישנן דרכי חלוקה רבות הנהוגות, אולם החלוקה הרשמית מונה 44 קטעי דרך.

לטייל באופן עצמאי או שכדאי טיולים מאורגנים על שביל ישראל:

בעזרת תכנון נכון ניתן לצאת ולטייל בכל אחד מקטעי השביל, כאשר כל המסלולים מסומנים וניתן למצוא עליהם מידע בספרי הטיולים ובאתרים השונים. מומלץ מאוד להצטרף לטיולים מאורגנים.

טיולים מאורגנים על שביל ישראל יתרונם הגדול הוא בהדרכה המלווה אליהם. מדינת ישראל על כל נופיה, מציעה עולם שלם ועשיר של ידע אשר ישדרגו כל טיול ויהפכו אותו לחוויה ערכית ומלמדת. ידע וסיפורים מעולם התנ"ך וההיסטוריה, היכרות עם הטבע דרך הזואולוגיה והבוטניקה המאפיינים כל קטע דרך, אתר טבע ואזור בו נבקר.

טיולים מומלצים על שביל ישראל

מטבריה לאתר ירדנית- טיול נעים בן כ-12 ק"מ, המתפרשים מהעיר טבריה, במסלול נוח הצופה אל הכינרת החלקה והיפה, ומסתיים באתר ירדנית, שכיית חמדה של מים נובעים וחורש טבעי, מקום מוצל ומתאים לבילוי משפחות, פיקניק בטבע, בילוי עם ילדים וכמובן שחיה במים הקרירים. אורך המסלול בין 4-6 שעות, וניתן להשלים את בילוי היום באתר ירדנית  למספר שעות נוספות. (קטע דרך מספר 8)

מקיבוץ יגור לצומת אורן- הר הכרמל היה ועודו אחד האתרים היפים והירוקים במדינת ישראל. גם לאחר השריפה שכילתה אלפי דונמים של חורש טבעי, נותר הכרמל הר ירוק עד המטיל צל על העיר חיפה והישובים הסמוכים לה. המסלול בן 16 ק"מ ונמשך כשמונה שעות, חלקו בעליה תלולה. מדובר במסלול למיטיבי לכת וחשוב להצטייד בציוד הליכה מתאים וכמות מספקת של מים ומזון. את המסלול מתחילים בקיבוץ יגור השוכן למרגלות הר הכרמל, ומתחילים את הטיפוס להר דרך חורש אורנים טבעי, מעיינות ומערת אורן הקסומה. למעוניינים ניתן לבצע את המסלול בצורה הפוכה ולרדת מהכרמל אל קיבוץ יגור. (קטע דרך מספר 13)

מהמכתש הגדול למעלה צין- מסלול מאתגר למיטיבי לכת. למסלול זה מומלץ לצאת בליווי והדרכה בלבד, בשל הצוקים הגבוהים והמסלול הסבוך, ועל מנת להימנע מטעויות בדרך שיותירו אתכם על גבי צוק גבוה התלוי בין שמיים לארץ. כ-32 ק"מ של נוף מדברי מרהיב המסתיימים בתצפית עוצרת נשימה על המכתש הגדול ועל בקעת צין. (קטע דרך מספר 34).