רעיונות למסלולי טיולים מומלצים בגליל

כשמדברים על מסלולי טיולים בגליל, נדמה שלא נשארו עוד כאלו שאינם מוכרים לכל. אבל מסתבר שבכל זאת נותרו עוד מספר מסלולים מקסימים, שזוכים לפרסום קטן אבל אינם נופלים ביופיים מאלו המוכרים יותר.

הנה חמישה מסלולים כאלו:

 

נחל שעל:

למרות שהמסלול לא מוכר כל כך, הוא מציע הליכה בתוואי מאוד מגוון, כשלאורכו מספר נקודות מעניינות.

עוד לפני תחילת המסלול בנחל עצמו, מומלץ לבקר בחורבת בילטון, ממנה נשקף נוף יפהפה אל הים התיכון ולבנון.  החורבה היא שרידיו של כפר קדום ובהם בית בד ובורות מים.  מהשלוחה עליה ממוקמת החורבה, נשקף נוף מרגש של נחל שעל הנמתח למרגלותיה.  לאחר ירידה של כ-200 מ' - מוצא הנחל - עין שעל.  המעיין חבוי בתוך מערה טבעית, עטופת סבך צמחיית גליל טיפוסית; שערות שולמית, שרכים, פטל ותיון דביק.  בלב המערה נטיפים והמון שלווה אותה מפיק פכפוך מי המעיין הנובעים.

בעבר, נקרא הנחל 'וואדי א-דם'(נחל הדם), בגלל העלוקות שבמים (מומלץ להימנע מטבילה או משתייה).  כמוכן, מי הנחל מושכים אליהם גם צפרדעים ולעתים נצפות גם את הסלמנדרה הכתומה הנמצאת בסכנת הכחדה.

לאורך המסלול שרובו מוצל ועטוף עצי אלון, קטלב, ער אציל, אלה וכליל החורש, מופיעים גבי מים.  על פני הסלעים הרכים, מוטבעים שברי כדי חרס, מאובנים ושאריות של אבני צור.  חלקם מעשה ידי אדם וחלקם של הטבע.  בשלב מסוים מתנתק השביל מגדת הערוץ ומתחיל לטפס.  בדרכו מעלה, מתגלה שדה חקלאי נטוש בקרחת יער ובו מערת צאן פתוחה וגדר צבר - עדות לכפר קדום במקום. 

המסלול יכול להסתיים בחניון אליו ניתן להקפיץ רכבים מראש, או כמעגלי, בהליכה במסלול האדום עד להפגשו עם השחור ממנו התחיל המסלול.

 

נחל מורן

לצלול עמוק אל תוך שמורת מירון.

שמורת הר מירון היא הגדולה ביותר בצפון הארץ ושימורה החל עוד בתקופת המנדט ונמשך עד לימינו.  מסלול נחל מורן, הוא הזדמנות לעבור בסבך החורש המאפיין את השמורה כולה ולפגוש מקרוב את העצים, הצמחים ובעלי החיים הנהנים מהמרחב הגדול המוגן, כגון חזירי הבר והדורבנים.

המסלול אורך כ-4.5 שעות, לאורך 7.5 ק"מ וכולו קל להליכה.  בכל עונות השנה הוא נעים ומעניין לטיול.  כבר בתחילת המסלול עוטף וסוכך מעליו וסביבו, שפע החורש הים תיכוני; אלון מצוי וקטלב עליהם משתרכים ומשתרגים מטפסים שונים ממעל כשלרגליהם מפיצים ריחם המרווה, האיזוב המצוי, אחירותם החורש, האלה הארץ ישראלית וכליל החורש, וממלאים את הריאות באוויר צלול ומבריא.  לאחר כשעה של הליכה, יתגלה לנו קיר סלע זקוף ממנו נובעים מים צלולים שמקורם בחלחול אל סלעי הגיר שבפסגות הרי מירון.  במקום שרידיו של כפר ערבי עתיק, עין גבאטי, עם עצי תאנה עתיקים ושקתות מים אותן מבקרות העיזים של הדרוזים מחורפיש ומבית ג'אן. מעט למטה מנקודת הנביעה, נפתחת בריכת מים הניזונה מהמעיין ומציעה מדף סלע חשוף המבטיח למשתרעים עליו, רגעים של שלווה מיוחדת לצלילי המים המפכים. 

המשך השביל עובר בין החורש הטבעי מצד אחד לבין בוסתניהם של התושבים הדרוזים מהסביבה.  בבוסתנים אלו נטועים גפנים, שזיפים ועצי זית, אותם מטפחים החקלאים הדרוזים.  בחלק זה עוזב המסלול את נחל מורן על מנת לעקוף איזורים מעובדים וחוזר אליו כשהוא הופך צר על פני מדרגות סלע גירי בגוונם אפורים ולבנים.  על פני המסלול הצר עטוי הצמחייה, נמצא לא מעט נקודות עצירה שלוות המאפשרות לנשום מלוא הריאות מ'ים' הירוק שמסביב.  השביל מתרחב חזרה, עובר על פני טראסות חקלאיות ומתחבר לתוואי נחל כזיב.  בשלב האחרון של המסלול, נעבור בקניון שלמרגלות פקיעין, דרך עין חותם ועד לגשר אלקוש בו הוא מסתיים.

 

עין חומימה

המסלול המוביל אל עין חומימה, עובר בין קבוצות קבוצות של צמחים ועצים בני החורש הים תיכוני ופותח חלון להכרות עם כל אחד מהם ועם הקשרים הסימביוטים ביניהם.  תחילת המסלול בחניון חומימה הנמצא בפסגת הר מירון, ממנו יוצא מסלול המקיף את הפסגה.  חשוב לשים לב לפיצול השבילים לקראת השלמת הקפת הפסגה, ממנו מתחיל השביל היורד מטה, לכיוון המעיין.  בנקודת הפיצול -חורש מרשים של אלוני התולע.  המסלול מתאים לכל עונות השנה, אבל אם תגיעו באביב, תקבל את פניכם פריחתו הסגולה השופעת של כליל החורש.  לצידו, צובעים באדום גזעיהם של קבוצת עצי קטלב.  שיא הצבע האדום בקיץ ולאחר מכן יהפוך הגזע ירקרק ויאדים שוב ככל שהחודשים יתקרבו שוב אל הקיץ.  אם תגיעו בזמן ניבת העץ, תוכלו להנות מפירותיו הרכים של העץ.  בהמשך - קרחת יער וממול פורשים זרועותיהם עצי הארז מלאי העוצמה, בהם מתחככים חזירי הבר ומותירים סימנים.  קרוב לנקודה זו, תתגלה תצפית  נריה, ממנה נפרשים נופי מערב הגליל והצפון.

המשך המסלול עובר דרך חורשת אורנים ובה קרחת שאפשר למצוא בה צמחי תבלין כמו געדה ומרווה.  לאחריה, ריכוז של עצי קטלב, המתאפיינים בצמיחה בכיסי אדמת חוואר לבנה ולצידם אלון מצוי, אשחר, פרע קטן עלים, לותם שעיר, צתרה, געדה ועוד מספר צמחים, המהווים מעין משפחה לקטלב.

לאחר כחצי שעה של הליכה בחורש, נצא ממנו ונגיע לסביבת המעיין עצמו.  לנגד עינינו - נקבה בקיר בו נוכל להבחין באופן נפלא, בשכבות הסלע מהן בוקעים מי המעיין; בשכבה העליונה אבן גיר קשה ותחתיה, שכבת חרסית הידועה בכושר ספיחת המים והאטמותה.  הנקבה נחצבה על מנת להתקרב למקור המים והנביעה במקום איטית מאוד.  למטיילים בחורף, יש סיכוי טוב לפגוש בסלמנדרות במקום.

מהמעיין, יורד השביל לכיוון החניון ועובר דרך קבוצת עצי זית עתיקים.  בחניון - חירבת חוממה, אתר היסטורי מהתקופה הביזנטית.

 

ואדי אל מימון

במורדות רמת הגולן, ממש מעל לשמורת החולה וצמוד לקיבוץ גונן, נמצא ואדי אל מימון.  במהלך האביב, המסלול טובל בפריחה ססגונית.  נקודת ההתחלה נמצאית על כביש 959, לצד העיקול החד שלאחר הפניה מכביש 918.

כרבע שעה לאחר תחילת המסלול המסומן, נפנה לשביל המתפצל ממנו. בהתפצלות נוספת על פניו, נפנה ימינה ובהתפצלות השניה - שמאלה, אל שביל צר המוביל אל מעיין.  בקצה השביל, פינת חמד קסומה ורומנטית ובה בריכת מים צלולים וקרים וסביבתה צמחיה שופעת, המזמינה אליה לרוב זוגות אוהבים.  לא בכדי היא נקראית 'עין חשק'...  זוהי פינה מצוינת לתפוש שלווה ולטבול באומץ במים הקפואים.

על מנת לחזור למסלול המסומן, נשוב על עקבותינו בדרך הלא מסומנת.  לאחר כחצי שעה של הליכה בשביל המטפס על אחד ממורדות הגולן, נגיע לחורשת אקליפטוסים, תאנים, וסבך של שיחי פטל, נענע וקנה, שבמרכזם המעיין שמימיו נובעים ומתנקזים אל תוך בריכה עגולה.  המעיין שופץ לזכר לוחם פלס"ר נח"ל צחי קרייפס, שנפל במלחמת לבנון השניה.

מכאן ניתן להמשיך בשביל המסומן לנחל חמדל או לחזור את המסלול לתחילתו.

 

מסלול בתוך עמק התכלת

פארק עמק התכלת, משתרע כל 500 דונם ובו 5 מעיינות הנובעים מתוך אדמת החוואר, בוסתנים, צמחיה שופעת ומגוון בעלי חיים המוצאים בו את ביתם.

בלבו של הפארק, נמתח מסלול יפהפה ומגוון, העובר בין המעיינות, הצומח והחי. 

תחילת המסלול יוצאת מהחניון הנמצא בקצה שביל העפר שמאחורי בית העלמין הישן.  לאחר המעבר בשער, תמצאו שביל עפר המוביל אל בריכות המים מהן נוהגים ללגום הברווזים והאווזים החיים במקום.  השביל הסלול הנמצא מימין, עובר בין עצי צפצפה וגשרוני עץ, לאורך נחל ביריה הנשפך לנחל שכווי.  הפניה בגשרון השלישי, מובילה ל'עין אל חאציל', מעיין שכשמו - משקה את היבולים החקלאיים.  לאחר חזרה דרך הגשרון, ממשיך המסלול עד למעיין הבא - 'עין א-זרקא', שהוא המעיין הכחול, הנשפך אל בריכה מקורה, מוקפת עצי חרוב. גם מי מעיין זה פונים להשקיית היבולים החקלאיים.  קצת לאחר מפגש השביל עם גשרון נוסף, חפשו עצי ברוש ואלה, סימן לבית קברות ערבי מהתקופה העותומנית.

המעיין הבא המחכה לכם במעלה הדרך, הוא 'עין אל עפיא', שקיבל מעמד של מעיין מרפא.  סביבו - מגוון פינות ישיבה ומרגוע, עטופות בעצי תאנה, שיחי פטל וערבה ונענע.  לאחר צבירת כוחות ומנוחה, תגלו 'מרפסת' סמוכה, שתפרוס לפניכם תצפית נהדרת על נופי הסביבה; רמת יהויריב, מושב מירון, הר אדיר, הר חירם והר מירון.

מהמרפסת טפסו בגרם מדרגות ההופך לשביל העובר בצומת שבילים שלצידו מטע עצי שזיף.  הלחות שעל השביל מעידה כי הנכם מתקרבים ל'עין סיאס'. מי הנחל בקרבתו, נשפכים במפל אל בריכת מים מוקפת שערות שולמית, שרך ועצי תאנה.

שובו על עקבותיכם אל צומת השבילים ופנו אל השביל הימני. הדרך שלאחר גשרון עץ למרגלות עצי אקליפטוס וערבה לבנה, תוביל אתכם לתצפית רחבה על נחל ביריה.  השביל מהתצפית מוביל חזרה לבריכות הראשונות ולתחילת המסלול.

המאמר באדיבות מלונות מטיילים - רשת מלונות בצפון המציעה אירוח כפרי בגליל המערבי וגליל עליון לאוהבי טיולים וחופש. לרעיונות נוספים למסלולי טיולים בצפון לבילוי מהנה בטבע, גלשו לאתר.