כללי זהירות ביציאה לטרקים בחו"ל

התרמיל נארז, המפה נסקרה עשרות פעמים, כרטיס הטיסה נח בבטחון בתוך תיק המסמכים הצמוד אל הגוף, מוחבא מתחת למכנסי הטיולים הנוחים. הנעליים הכבדות כבר נשרכות על כף הרגל, מחכות לצעידה הארוכה עם התרמיל על הגב. ההתרגשות בשיאה. התחושה היא שאתה הולך לגלות עולם חדש. עולם הטרקים, כמו עולם טיולי התרמילאים בכלל, הוא עולם מרגש, סוער ומפתיע אך הוא גם עולם מסוכן. המרחק בין חוויה עוצמתית מול הטבע ובין סכנה, לעיתים סכנת חיים, הוא מרחק קטן מאד.

הקפדה על כללי זהירות והכנה מוקדמת יכולים לעשות את ההבדל בין טיול מרגש ועמוס זכרונות טובים שילכו אתך עד המטוס הביתה ולאחר מכן ובין זכרונות רעים שלעיתים יש להם השלכות חמורות לעתיד.

אל תגיד "לא ידעתי"

ידע זה כוח, בעיקר כאשר אתה מגיע למקום שלא ביקרת בו בעבר, אינך מכיר את סכנות הדרך ואתה לא חלק מהתרבות המקומית. גם אם אתה אדם שאוהב להשאיר מקום להפתעות, במקרה של טרק במקום זר כדאי לדעת כמה שיותר.

מרכזי המטיילים בארץ עמוסים במידע ומתקיימים בהם הרצאות וסמינרים בנושאים שונים, ביניהם גם על מדינות פופולריות וטיולי טרק בשטחן. הרשת יכולה להוות כלי לקבלת טיפים, מידע מקצועי ועצות כיצד להיערך לטיול ולמצבים שונים שעלולים להפתיע. ספרות מקצועית בתחומי גיאוגרפיה וטיולים יכולה לשפוך אור מסביב לנושא ולהכיר לך את האקלים, תנאי השטח ותופעות הטבע שיכולות להפתיע אותך.

היעזר בציוד ניווט והצלה

הקדמה הטכנולוגית מאפשרת למטיילים שיוצאים למסעות ברחבי העולם להכיר את האזור, לקבל עזרה, להתריע ולדעת היכן הם נמצאים באמצעות ציוד ניווט והצלה חכם.

לצד מערכות ניווט ו-GPS השכרת טלפון לווייני יכולה להקל באופן משמעותית על חוויות לא נעימות ולהביא להצלה מהירה ויעילה במידת הצורך. טלפון לווייני פועל מכל נקודה בעולם, ללא צורך ברשת אינטרנטית או סלולרית. הוא יכול לסמן היכן אתה נמצא ושומר על יעילות גם בתנאי מזג אוויר קשים. מומלץ להשקיע במחיר השכרה, שלרוב עומד על כמה דולרים ליום, ולצאת לטרק בראש שקט.

בחירת מדריך מקצועי ואמין

את הטרק שלך ילווה בדרך כלל מדריך מקומי. יש חשיבות מכרעת לבחירת המדריך הנכון. חשוב לבחור במדריך שמכיר את השטח כמו את כף ידו, יודע כיצד להתמודד איתו בתנאי מזג אוויר עונתיים אך גם בעת הפתעות, מכיר את הדרכים למחנות שבדרך ויש לו ניסיון רב ככל האפשר בליווי קבוצה. את המידע לגבי מדריכים מקומיים כדאי לקבל ממקור אמין – מחברות תיירות מנוסות, ממדריכי טיולים מוכרים ואיכותיים או ממשווק תיירות מקומי אמין ומוכר. לא כדאי להסתמך על שמועות והמלצות מפה לאוזן.

הכנה לתנאי מזג האוויר ולתנאי השטח

בחירת ביגוד מתאים, קניית נעליים נוחות וסגורות, אחזקת שק שינה איכותי, רכישת ציוד לחימום או לצינון הגוף, מימיות ומיכלי מים שנוח לסחוב על הגב וכאמור השכרת מכשיר לוויני ושאר סוגי ציוד הניווט הן פעולות בגדר חובה לפני יציאה לכל טרק. הכנה לתנאי השטח ולתנאי מזג האוויר המשתנים באיזור אליו אתם נוסעים היא מה שיבדיל בין טרק מוצלח לטרק שיכול להיגמר באסון.