טיפים לטיול בצפון

החורף הגיע והוא אחת התקופות המצוינות בשנה לטייל בצפון הארץ. ניתן לצאת לטבע ולראות מים זורמים בכל מקום, ירוק מלבלב, סוסים ושקט בכל מקום. החורף אומנם איחר השנה ולמרות שאפילו החקלאים חיכו בקוצר רוח כבר לגשם שיבוא הוא אכן הגיע. לכן לקראת הטיולים בצפון רצינו להמליץ על כמה טיפים חשובים לפני שאתם יוצאים לטיול עם כל המשפחה.

תכנון מסלול

יום כיף בצפון או חופשה של מספר ימים מתחילה קודם כל עם תכנון מסלול מסודר. אל תסמכו אך ורק על תוכנת וויז, כי לא מעט פעמים היו בעיות בדרכי הגישה. לכן גם אם אתם לא מכירים את הדרך תכננו היטב את המסלול. בידקו האם יש תחנות עצירה מסודרות לרענון בשבילכם ובשביל הילדים. תבחנו מקומות בילוי קצרים של חצי שעה עד שעה בדרך אם מדובר בנסיעה ארוכה ממרכז או דרומה. ישראל אומנם לא מדינה גדולה, אך מספיק שנהג לא מיומן יאבד את הכיוון ובקלות הכנס לשטחים מסוכנים כמו שדות מוקשים ולשטחי הרשות הפלשתינית.

מים זורמים, מעיינות ונביעות

ישראל היא אכן ארץ המעיינות והנחלים וככזו תוכלו לראות מקורות מים רבים בצפון. לדוגמא: מעיינות באזור קיבוץ גונן יהיו מושלמים לטיול משפחתי של מספר שעות ביום קיץ חם. תוכלו להתרענן במים הקרים, לטבול בהם לאחר הליכה קצרה ואפילו לשחות בבריכות הקצינים הנמצאות ברמת הגולן. בחורף לעומת זאת מדובר במקורות מים אחרים. אחרי גשם תוכלו לראות זרימה מהירה של נחלים חלקם בצבע חום הזורמים במהירות מההרים וממעיינות השופעים. בחורף ההמלצה היא ליסוע למפלי הבניאס והירדן, לעלות לגליל העליון ולצפות בזרימה בנחל דישון ואם תגיעו בזמן המתאים תוכלו לצפות במרבדי כלניות צבעוניים.

שלג – האם אפשר לראות אותו בזמן?

ישראל התברכה בהרים גבוהים. הר מירון והר החרמון הגבוה נמצאים בצפון בארץ, וכמעט בכל שנה ושנה יש שלג על הר החרמון.  גם אם מדובר לתקופה קצרה בלבד. שנת 2013 הייתה קיצונית בכמויות השלג שירדו. שלג כבד ירד על הרי ירושלים, הרי הצפון על מצפה רמון וגם בגולן. אך ברוב ימות החורף תוכלו להגיע להר מירון ולהנאות משלג שהילדים יוכלו לשחק בו או  לעשות סקי בחרמון. כדאי לראות שלג במועד כשהוא טרי. מומלץ שתזמינו מבעוד מועד צימר בגולן, כך שתוכלו להנאות מהשלג גם אם הכבישים יהיו סגורים. השכמה מוקדמת לפנות בוקר ויציאה ממרכז הארץ כשכל עם ישראל עולים צפונה, לא תמנע מכם המתנה ממושכת בפקקים וייתכן שאפילו תאלצו להלחם על מזחלת בשביל הילד. לכן, תכנון ותזמון נכון יסייעו לכם להנות מחופשה מושלגת ומהנה.

שמורות טבע בצפון

בנוסף לנחלים המוכרים כמו נחל הירדן, נחל עמוד, נחל הדישון ונחל כזיב תוכלו להגיע לשמורות הטבע המוסדרות של רשות הטבע והגנים. בשמורות אלו יש מסלולים מסודרים שמותאמים בחלקם גם לבלי מוגבלויות. תקבלו מפות, תדרוכים וגם הסברים על החיות והצמחייה בטבע. השמורה שאני מאוד אוהב היא שמורת הבניאס אך לכל אחד ואחד תיהיה שמורה קרובה לליבו.