טיול למצדה

כששואלים אנשים אם ביקרו במצדה, רבים משיבים שוודאי וכמובן, אבל האם אתם באמת זוכרים את האתר המרשים הזה או שזה היה כל כך מזמן?

היסטוריה:

מצדה הוכרזה על ידי USENCO כאתר מורשת בינלאומית של האו"ם, כמו החלק ההיסטורי של העיר פראג, האקרופוליס באתונה, או פסל החירות בארה"ב! מצדה הייתה העיר המלכותית של המלך הורדוס, מלך שמלך על ממלכת יהודה בשם הרומאים משנת 37 לפני הספירה, עד שנת 4 לפני הספירה (שנת מותו). הורדוס היה ידוע כ "מלך הבנאי", מלך אשר פיתח את ממלכת יהודה ובנה בה מבנים רבים שהינם אתרים הסטורים עד יום זה, כגון עיר הנמל קיסריה, בנייה מחדש של העיר שומרון ובית המקדש בירושלים, ועוד. מצדה נבנתה כארמון מקלט עבור המלך הורדוס, והיוותה המוצב האחרון בתקופת המרד הגדול ברומאים, תקופה בין שנות 66 ל 74 לספירה, בה מרד הישוב היהודי ברומאים.

מצדה היא למעשה סלע רם שנמצא כ 500 מטרים מעל סביבתו, באורך 600 מטרים וברוחב 300 מטרים. הסלע מאפשר עלייה מכיוון מזרח או מערב.

אתר מצדה מלא הוד והדר, וכולל ארמונות, בתי מרחץ, מחסנים, מפעל לאגירת מים ועוד. לימים, בעת המרד, שימשו מבנים אלה את המורדים להגנה על המקום. חוץ מהמבנים העתיקים והנוף המרהיב, מצדה היא עדות היסטורית וסמל לעמידה היהודית מול הכובש הזר. הסיפור מספר על לוחמים יהודים שהתאבדו כאשר נפלה מצדה.

לאחר מות הורדוס עבר למצדה כוח רומאי ששהה בה עד שנת 66 לספירה, השנה הראשונה למרד הגדול, בה עלו הקנאים בראשות מנחם בן יהודה הגלילי למצדה והתבצרו בה עד שנת 73. בשנת 72, לאחר שממלכת יהודה נפלה בידי הרומאים, צרו הרומאים על מצדה במטרה להכניע את הקנאים שהתבצרו בה. המצור נמשך חודשים ארוכים, ובסופם הצליחו הרומאים להקים סוללה שמילאה את הגיא שממערב למצדה, ועליה העלו מכונות לביקוע החומה.

לאור סיפור זה, בימים שלפני קום המדינה היתה מצדה אתר עליה לרגל עבור קבוצות של תנועות נוער ופלמ''ח כסמל לעצמאות ומלחמתו של העם היהודי. גם כיום חיילים, בני נוער וקבוצות מעפילים למצדה וחווים את הסיפור העתיק.

הטיול במצדה

הטיול במצדה מומלץ לכל הגילאים וניתן לעשותו בטיפוס רגלי דרך הסוללה המקורית שבנו הרומאים בצד המערבי, או שביל הנחש בצדו המזרחי, או בנסיעה ברכבל. האתר מציע סרטים ותצוגה אור קולית לילית באתר, המספרות את סיפור מצדה. זהו טיול חוויתי היסטורי מושלם למשפחות, או טיול רומנטי לזוגות בזריחה או בשקיעה.

מה יש לראות?

החומה- החומה המקורית שבנה הורדוס (חומה כפולה ובאמצע רווח לאחסון), אורכה 1400 מטרים ובה שבעה שערים.

הארמון הצפוני- ארמון מפואר שבנה הורדוס כמשכנו ותחתיו בארות מים. מה שמרשים בארמון הוא עובדת היותו בנוי בשלוש קומות על סלע צר, המעידה עם קידמה הנדסית כבירה בתקופה זו. 

הארמון המערבי- מבנה גדול המכיל שרידים של אולמות, מגורים חדרי רחצה מצופי פסיפס ועוד.

מחסנים- כחמישה עשר במספר בהם נשמרו יין, שמן וקמח.

המקווה

בית הכנסת- אחד מבתי הכנסת הקדומים בעולם ששימש את המתבצרים לאחר חורבן בית המקדש.

נכתב ע"י דביר חירק, רון גל הסעות בע"מ.