טיול באיזור הגלבוע

האביב בא בהפתעה- ועכשיו השעה לרוץ לסיור באיזור הגלבוע, לרוץ מהר לפני שייגמר - נעמה עמית: כתיבה וצילומים.

 

לתפוס אביב בגלבוע. תצפיות ממערב ומזרח, ציור השדה השנתי של פטר וינר בשדות עמק חרוד, אירוס הגלבוע המופלא  וגן ירוק וקסום כל השנה. האביב בא בהפתעה- ועכשיו השעה לרוץ לגלבוע, לרוץ מהר לפני שייגמר. מסלול טיול שכולו טבע ואהבת הארץ.

את הסיור נתחיל דווקא למרגלות הגלבוע ונעלה אליו "נגד כיוון התנועה". שימו לב, בימים עמוסים כשמטיילים רבים בדרך לגלבוע ואזור צומת יזרעאל פקוק, הוויז יפנה אתכם לנסיעה דרך עפולה, עשו כעצתו.

כאשר תחלפו בדרך ליד קיבוץ בית השיטה, חישבו היטב וספרו לילדים והנכדים על האיש היקר עזריה אלון, שאנו חבים לו את השרשת אהבת הארץ והטבע ובעיקר שמירה על המינים המוגנים. עזריה הכיר כל אבן בגלבוע. אין זה מקרה שאירוס הגלבוע הוא סמלה של החברה להגנת הטבע. שמרו על האירוסים והשאר בביקורכם.

טיול באיזור הגלבוע

פותחים את היום בסיור מרתק בגן היפני הקטן, המטופח והקסום בקיבוץ חפצי-בה. הגן שהוא יפני מסורתי מאוד וגם הכי ארץ ישראלי, כיוון שעוצב בהשראת התנ"ך, הוא מתנת תנועת המקויה לחברי קיבוץ חפצי-בה. זהו גן פרטי השייך לקיבוץ ואינו אתר תיירות. הסיור מאיר עיניים על המיקום המיוחד לרגלי הגלבוע ועל הצמחייה הארץ ישראלית והאסייתית שמרכיבה אותו. ההדרכה שופכת אור על הקשר האמיץ רב השנים בין הקיבוץ והתנועה. על השאלה-למה דווקא חפצי-בה? הגן מעוצב ע"י אדריכל הגנים מיפן יוהאצ'י גוטו בסגנון יפני, כגן המייצג תמונת נוף. הגן זרוע באלמנטים מקוריים שמטרתם לתת ברכה למבקר והם מחוברים למסורות וחגים בתרבות היפנית. פנסי אבן, גשר אבן, פסלי דגים, סוכת עץ ואביזרים שונים הנותנים את התחושה שיפן זה ממש כאן. הסיורים בתיאום מראש עם נעמה עמית 054-6634348. מומלץ להתעדכן בפעילויות ייחודיות בגן בדף הפייסבוק : גן יפני חפצי-בה. מתאמים סיור, נוסעים לקיבוץ חפצי-בה ומשם תקבלו הדרכה להגעה לגן. הסיורים בתיאום מראש בלבד. 

אחרי החיבור אל הטבע וחוויית ההתבוננות בגן, הגוף והנפש ערוכים לספוג את יפי הגלבוע. הגלבוע הוא נקודת חיבור בין מזג האוויר הים תיכוני למדברי ולכן זכה למקבץ גדול במיוחד של מיני פרחים ובעלי חיים.                     

טיול באיזור הגלבוע                                                 

מקיבוץ חפצי-בה מכוונים לצומת המפנה ימינה למעלה גלבוע ואתם מעפילים בכביש מתפתל העולה למזרח הגלבוע. כל סיבוב חושף את הפנורמה הנפלאה של עמק המעיינות ובקעת בית שאן, הירדן ועבר הכנרת. מומלץ לתכנן מראש עצירה באחד המצפים מצד מזרח לשאוף אוויר, ולהתבשם מהנוף. המצפים הם: מצפור אבינדב. מצפור דובי וערן שמיר.

טיול באיזור הגלבוע

האירוסים של הגלבוע נמצאים בשני מרכזים בראש הגלבוע- האחד בברקן והשני בהר מלכישוע. שמות הרי הגלבוע קשורים בצומח ובמשפחתו של שאול המלך, אשר נפל בגלבוע. בנקודת החיבור לנחל יצפור יש התפצלות-מערבה לברקן ומזרחה למלכישוע. מומלץ לתכנן את המסלול מראש. שמורת האירוסים בברקן משלבת מסלול נוח להליכה וערוך להגן על הפרחים. מסלול מלכישוע דורש מעט יותר התניידות בהליכה. אירוס הגלבוע הוא פרח גדול הנע בין גוונים של סגול בהיר עד כהה וייחודי לאזור.

אחרי שהרגשתם הכי קרוב לאדמה ולקסם האביב זמן לנסוע לאורך רכס הגלבוע בדרך נוף הגלבוע. מימין הנוף עוצר הנשימה שמתחלף מעמק המעיינות לנוף עמק חרוד ועמק יזרעאל הצמוד אליו. רמת יששכר, התבור וגבעת המורה ניצבים כחומה הדורה מצידו השני של העמק. קרוב לסיום המסלול ובמחצית הירידה המערבית לעמק פונים ימינה למצפור של הר שאול. אחרי שתסדירו את הנשימה מהיופי הזה, חפשו בין השדות, שדה חיטה ובו מעשה אומנות – ציור השדה השנתי של פטר וינר. השנה מוקדש לזכרו ופועלו של יורם בן עמי שהיה חלוץ במוביל בחקלאות, בתעשייה ובשילוב שלהם לקידמה.  דרך צלחה הביתה ותחזרו שוב , לא רק באביב. מוזמנים להינות כל השנה מאתרי התיירות והלינה שבגלבוע ועמק חרוד.

טיול באיזור הגלבוע