אנדרטאות ואתרי הנצחה ברמת הגולן

ברמת הגולן ישנם הרבה אתרי הנצחה קטנים ופחות מפורסמים ליחידות צה"ל השונות. ננסה לסקור את חלקן - אם פיספסנו/טעינו/שכחנו מקום מסויים [ובטוח ישנם עוד הרבה שאנו לא מכירים] כתבו לנו בבקשה דרך הצור קשר ונוסיף.

אתר ההנצחה של של גדוד 405

מיקום: אם ניסע על כביש 98 מדרום לצפון - כ 600 מ' אחרי שנראה את הפנייה לתל סאקי מימין נראה את השילוט שמאלה לאתר ההנצחה של גדוד 405. לאחר שנפנה ניסע על שביל עפר כ 1.6 ק"מ עד שנגיע לאתר ההנצחה שמורכב משני מתחמים סמוכים - מתחם יחידתי ומתחם שהוקם ע"י ההורים. בתחילת שביל העפר ישנו אתר ארכיאולוגי שעדיין לא נחפר - נראה כמעין בית אחוזה או חאן גדול. הנ"צ המדוייק של המקום: 32.9244, 35.8422.

אתר ההנצחה של גדוד 71

מיקום: אתר ההנצחה של גדוד 71 נמצא בצומת הכבישים 87 ו 98. האנדרטה מורכב ממספר קני מקלעים מרותכים. במקום ישנו שלט המתאר את קרבות הגדוד במלחמת יו"כ.

אתר ההנצחה של גדוד 53 

מיקום: אתר ההנצחה של גדוד 53 מחטיבת ברק נמצא  כ 600 מ' צפונית לפניה לאתר ההנצחה של גדוד 405 על כביש 98,  במקום ישנה אנדרטה עליה חקוקים שמות הנופלים, שולחן ו 2 תאי שירותים.

 

אתר ההנצחה של גדוד סיור 134

מיקום: אתר ההנצחה של פלס"ר 134 נמצא בחניון עין זיוון - מול הכניסה לקיבוץ עין זיוון על כביש 91. במקום מתחיל אחד הקטעים של שביל הגולן. בחנון יש שולחנות , ברזיה, אנדרטה ולוח זיכרון עליו חקוקים שמות הנופלי מהגדוד ומספר שרידי משוריינים.

אתר ההנצחה של גדוד הספקה 595

מיקום: אתר ההנצחה של גדוד הספקה 595 נמצא סמוך לכניסה למושב אליעד - מצידו השני של הכביש. במקום אנדרטה עם שמות הרוגי הגדוד ושלט המתאר את פעולותיו של הגדוד במלחמת יום הכיפורים.

אתר ההנצחה של גדוד 61 מחטיבה 205

מיקום: על כביש 805 - לא רחוק משמורת גמלא. כאן המיקום המדוייק בו עוצרים כדי לבקר באנדרטה. מה יש במקום? 2 אבני זיכרון עליהם חרוטים שמות הלוחמים שנפלו במלחמת יום הכיפורים וסמל הגדוד.

יד לזכר של יואב חרובי הי"ד

יואב חרובי נהרג בתחילתה של מלחמת יום הכיבורים ובמקום נפילתו הוקמה אנדרטה. מיקומה של האנדרטה הינה על ציר הנפט - דרומית לקשת.

חטיבה 179 איבדה במלחמת יום הכיפורים 84 לוחמים בקרבות ברמת הגולן. ולציון קרבותיה במלחמה הוקמה אנדרטה זו בשמת 1974. במקום ישנו גוש בזלת גדול, עם חקיקת ראם ולצידה עמדת מסבירת המספרת את קורותיה של החטיבה במלחמה. לקריאה על קרבות החטיבה במלחמת יום הכיפורים - לחצו כאן . האנדרטה נמצאת כ 300 מ' מצפון לכביש 87  לניווט ישיר לאנדרטת חטיבה 179 - ליחצו כאן

 

 

 

אנדרטת הג'יפ

אנדרטת הג'יפ הוקמה לזיכרם של יואל פורת ואבי דיטשי , לוחמי תותחנים שנהרגו ביומה השני של מלחמת יום הכיפורים. האנדרטה נמצאת כ 200 מ' דרומית לצומת קצביה. על סיפורה של האנדרטה וסיפור נפילתם בקרב - ניתן לקרוא בקישור .לניווט ישיר לאנדרטת הג'יפ - ליחצו כאן

 

אנדרטת הג'יפ אנדרטת הג'יפ