תל צובה

סוג: אתר היסטורי נושא: היסטוריה, תצפית מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

בתל צובה נראה שרידי מבצר עתיק ונוף מדהים של הרי ירושלים.

איך מגיעים:

איך מגיעים לתל צובה? נוסעים לכיוון קיבוץ צובה על גביש 395 [אפשר להגיע או מכיוון הסטףאו מכיוון בית שמש], נכנסים לקיבוץ, וממשיכים כל הזמן ישר לפי השילוט לעין צובה, ואחרי היציאה מהקיבוץ נוסעים כחצי ק"מ עד שרואים דרך עפר חסומה שפונה שמאלה וחונים בצד.

מידע כללי:

תל צובה הינו גבעה גבוהה מעל קיבוץ צובה בהרי ירושלים, עליה נמצאים שרידיו של מבצר צלבני.האיזוכר היחידי של הישוב צובה במקורות נמצא בספר שמואל ב - פרק כ"ג פס' ל"ו  - שם מוזכר הישוב כמקום מגוריו של אחד מגיבוריו של דוד - " יגאל בן נתן מצֹּבה".במהלך השנים שלאחר מכן כנראה שהיה באיזור ישוב , וכשכבשו הצלבנים את האיזור במסעות הצלב , הם הקימו על הגבעה הבולטת מבצר בשם "בלמונט" - ההר היפה.  לאחר שכבשו הממלוכים את הארץ, הם הרסו את המצודה ובנו במקום יישוב בשם סובא. במהלך מלחמת השחרור שמש הכפר כבסיס [בדומה לכפר שהיה בסמוך לקסטל] לכנופיות הערביות, ולאחר שהאיזור נכבש ע"י חטיבת הראל, ברחו התושבים, ומאז המצודה עומדת בשממונה והריסותיה.

פירוט:

מה יש לראות בתל צובה? שרידים של מבצר צלבני מרשים הכוללים חומות, קשתות ומתקנים חקלאיים והכי חשוב נוף מדהים. ואם אתם חובבי פרפרים תמצאו שם המונים מהם בעונת הפריחה

כשמסתובבים בין חורבות המבצר ומתפעלים מהנוף יש לנקוט זהירות רבה בזמן המער מתחת הקשתות הנמוכות ובמן הטיפוס על החומות, בשטח ישנם הרבה חללים פתוחים.

 

35.13035 31.78608