תחנת הרכבת של יפו

סוג: אתר היסטורי, מרכז מבקרים נושא: היסטוריה, בילוי מחיר: ללא עלות מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

תחנת הרכבת הטורקית של יפו, הפכה למרכז קניות ובילוי, מתאימה כפתיח לסיור בשכונת נווה צדק.

איך מגיעים:

התחנה נמצאת בין נווה צדק לים - הכניסה לחניון התחנה מרחוב המרד (פינת רחוב קויפמן).

תחבורה ציבורית:

ניתן להגיע בקווי דן: 25, 10, 8 ו-100 או בכל הקוים העוצרים במסוף הכרמלית, משם יש ללכת כשלש מאות מטר לכיון דרום מערב.

שעות פתיחת חנויות המסחר: ימי ראשון עד חמישי + שבת: 10:00 עד 22:00 יום שישי:  10:00 עד 17:00

מידע כללי:

תחנת הרכבת הטורקית ביפו נוסדה בשנת תרנ'א (1892) ע"י השלטון העות'מאני כחלק מקו הרכבת מיפו לירושלים, שני הערים המרכזיות שהיו אז בארץ ישראל.
התחנה שהוקמה בשכונת נווה צדק הסמוכה ליפו השלימה את העבודות לבנית הקו שנמשכו על פני שנתיים ימים (תזכיר לי כמה זמן בונים את הרכבת הנוכחית לירושלים, וכמה זמן את הרכבת הקלה...), והיא הייתה הרכבת הראשונה במרחב שבין טורקיה למצרים (היו ימים בהם מדינות אלו נחשבו מתקדמות מאיתנו).
הקו נחנך ביום שני ה' בתשרי תרנ"ג (26/9/1892), בטקס מפואר שנערך בתחנת הרכבת בירושלים (זו הנטושה כיום) ולכבודה הומצאה המילה "רכבת" ע"י אליעזר בן יהודה.
בשנותיה הראשונות ארכה הנסיעה כארבע שעות (ממש כמו שזה אורך כיום בימי ראשון בבוקר כשהתחנה עמוסה חיילים....) והתוואי היה פחות או יותר מקביל לזה שמשמש כיום, עד שתבנה הרכבת המהירה במהרה בימינו, או בימי נכדינו אמן.
לא נאריך בכל תולדות הרכבת מיפו לירושלים, מפני שאת כל זה תוכלו לקרוא כאן, אך רק זאת נספר שבשלב מסויים (שנת 1902 ליתר דיוק) הגיע למקום טמפלרי העונה לשם וילנד ופתח בסמוך לה מפעל למרצפות אריחים וכהנה. מה שהפך את המתחם התחנה לאיזור מסחרי שוקק ופעיל.
גלגולים רבים עברה התחנה והקו עד ששבתו בעקבות פעולה של אנשי המחתרת ערב קום המדינה.
עם קום המדינה הפכה התחנה לבסיס צבאי, ומבניה הוזנחו ונפגעו קשות.

בחלק משטח התחנה קיים עד היום מוזיאון בתי האוסף של צה"ל, שמתוכנן לעבור בשלב מסויים (במהרה בימי בנינו, אמן) למתחם רדינג ג' הצמוד למרכז רבין. חלקה האחר עבר לפני כמה שנים מרשות מינהל מקרקעי ישראל לרשות עירית ת"א, שעשתה בו שיפוץ מקיף ופתחה אותו ממש לאחרונה כמרכז בילוי וקניות.

פירוט:

הכניסה למקום ללא תשלום.

ניתן לראות את מבנה התחנה והמחסנים, שני קרונות משופצים, שאחד מהם הפך לאולם בו מוצגות תמונות היסטוריות מחיי התחנה. כמו"כ ניתן להיכנס לחלק מהמתחם של האדון וילנד. חלק אחר מצוי בשטח של מוזיאון בתי האוסף, והוא פתוח (בתשלום) בימים א-ה בין השעות 8:30-15:30, ככה זה כשאתה מוזיאון ממשלתי ואינך מחוייב לתת שירות ללקוחות ש(מה לעשות) יום שישי הוא היום החופשי היחיד שלהם.
חלק מהמחסנים משמש כיום לתצוגות שונות, במסגרת ארועי הפתיחה הוצג במקום מיצג העוסק בדבורים ודבש, כולל סרט יפהפה שמסביר את התהליך. על מחסן אחר הופיע שילוט האומר שהוא מיועד לנושא המוסיקלי.

ואם אתם באיזור, אל תוותרו על סיור מקיף בנווה צדק. יש המון מה לראות שם, פרטים בשלל האתרים. אם תקחו איתכם מדריך, ההנאה תתעצם שבעתיים.

34.761132.0592