שובך היונים של גבעת ברנר

סוג: אתר היסטורי נושא: היסטוריה, התיישבות מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת נבדק לאחרונה: 25/7/2015
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

שובך היונים ששימש את חיל הקשר בימי ראשית המדינה, שוכן במרומי קיבוץ גבעת ברנר.

איך מגיעים:

קיבוץ גבעת ברנר שוכן על כביש 40 כק"מ דרומית לצומת בילו והכניסה המזרחית לרחובות.

נכנס לקיבוץ, נחלוף על פני כיכר והכביש מטפס עד למרכז הקיבוץ.

בצומת של "מוזיאון האוצרות" נפנה שמאלה, ובמזלג הכבישים הבא נממשיך בכביש השמאלי.

נחנה את הרכב ליד בית ליצ'נסקי. השובץ נמצא מאחוריו, בין המבנה הלבן שמימיננו ופסלי הקופים שמשמאלנו.

מידע כללי:

מעופם של בעלי הכנף בשמים ויכולות הניווט שלהם היו מוקד להתענינות מאז ימי קדם, וכבר אמר החכם מכל אדם: שְׁלֹשָׁה הֵמָּה נִפְלְאוּ מִמֶּנִּי וְאַרְבָּעָה לֹא יְדַעְתִּים. דֶּרֶךְ הַנֶּשֶׁר בַּשָּׁמַיִם...." (משלי פרק ל פסוקים יח-יט), תופעת נדידת הציפורים דרומה בסתיו וצפונה באביב היא מרתקת מעבר להיותה מדהימה ביופיה.
יוני דואר (לא כל יונה היא יונת דואר) ניחונו בתכונה שגורמת להן לשוב אל השובך בו גדלו. תכונה זו שימשה בעבר (וכיום אצל כמה חובבים) לשליחת אגרות קצרות (יונוגרמה=אגרת הנשלחת ע"י יונה) שהוצמדו לרגליהן.
מעין טלפון חד כיווני. אם רצית לשלוח מכתב חוזר היה עליך להצמיד אותו ליונה אחרת שגדלה במקום ההוא.
זה מצריך תפעול תעשיה שלמה של יונים שגדלו בשובכים מסויימים ופוזרו במקומות אחרים, וכך כל יונה מתאימה למשלוח עבור כתובת אחת מסוימת.
לעיניננו, יוני הדואר שימשו את אנשי הפלמ"ח וההגנה לשם שיגור מסרים בין הקיבוצים ואף משדה הקרב אל המפקדות, ואף את צה"ל בראשית ימיו.
כך למשל הגיעה ההודעה על נפילת גוש עציון (ד' אייר תש'ח) באמצעות יונת דואר.
 
השובך של גבעת ברנר הוא אחד מכמה שובכים הקשורים לאותה תקופה, וככל הידוע לי היחיד ששרד עד ימינו. חבל שהוא כה מוזנח ואף לא מסומן.  השובך הוקם ע"י אברהם עץ הדר שהקים את מחלקת הצופן של ההגנה , היה מפקד העיר העתיקה והיה מאמין גדול ביונאות.
בעבר היתה אנדרטה לזכר היונה האלמונית בבסיס ההדרכה של חיל הקשר, כיום היא איננה. אך באולם הכניסה לאתר ההנצחה לחללי חיל הקשר השוכן ביהוד, ישנו איזכור מסוים ליחידת יוני הדואר.
 
בתמונות ניתן לראות את התאים ששימשו לבידוד יונים חולות, את תורן הדגל שסימן ליונים את ההמראה והנחיתה, ואת משטח הנחיתה (המשטח שבין החלונות).
 
 
להרחבה תקראו כאן
 
 
 
 
 

פירוט:

לצערינו, מבנה השובך נטוש ומוזנח. 

מומלץ להסתובב ברחבי הקיבוץ, בעיקר במרכזו. שם ניתן לראות את האורווה, את האסם וכהנה רבות.

 

 

34.799831.8617