קבר רחל

סוג: קבר נושא: דת מחיר: ללא עלות מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: Nov 7 2011 1:12PM
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

מקום קבורתה על פי המסורת של רחל אימנו.

איך מגיעים:

ניסע מהיציאה הדרומית מירושלים - כביש המנהרות כ 300 מ' לכיוון בית לחם עד שנראה מימין את הכניסה לקבר רחל. נכנס לחניה [יש 50 מקומות חניה ובימים בהם המונים עולים לקבר אין כניסה ברכב פרטי] ונרד למתחם.

מידע כללי:

המקומות בתנ"ך בו מצויינים מקום קברה של רחל הינם בספר בראשית, בעת מותה של רחל: "וַתָּמָת רָחֵל וַתִּקָּבֵר בְּדֶרֶךְ אֶפְרָתָה הִוא בֵּית לָחֶם. וַיַּצֵּב יַעֲקֹב מַצֵּבָה עַל קְבֻרָתָהּ הִוא מַצֶּבֶת קְבֻרַת רָחֵל עַד הַיּוֹם" [בראשית פרק לה פס' י"טובדבריו האחרונים של יעקב [בראשית פרק מ"ח פס' ז']: "וַאֲנִי בְּבֹאִי מִפַּדָּן, מֵתָה עָלַי רָחֵל בְּאֶרֶץ כְּנַעַן בַּדֶּרֶךְ, בְּעוֹד כִּבְרַת-אֶרֶץ, לָבֹא אֶפְרָתָה; וָאֶקְבְּרֶהָ שָּׁם בְּדֶרֶךְ אֶפְרָת, הִוא בֵּית לָחֶם".

במדרש רבה מובא הסבר נוסף למה נבחר המיקום של קבר רחל: "מה ראה אבינו יעקב לקבור את רחל בדרך אפרת. אלא צפה יעקב אבינו שהגליות עתידות לעבור דרך שם, לפיכך קברה שם כדי שתהא מבקשת עליהם רחמים"

פירוט:

המבנה של קבר רחל כיום הינו מבצר מוגן כאשר כמעט שלא רואים את הכיפה המפורסמת של הקבר ועץ האלון שליד. תמונות של מבנה קבר רחל והשינויים בו במהלך השנים ניתן למצוא כאן. האחרון ששיפץ את המבנה היה משה מנטיפיורי

למקום 2 כניסות - גברים ונשים המאפשרות לכולם להכנס ולהתפלל. כאשר המקום שבתוך המתחם מכיל ברווחה את המבקרים בשגרה במקום כל ימות השנה, כאשר רק בימים המיוחדים [יי"א מר חשוון, ערב ראש חודש וכו'] ישנה צפיפות גדולה מאד במקום ואז גם מוגבל זמן השהייה בו.

בנוסף נמצאת במתחם באר מים עתיקה שכנראה סיפקה מי שתייה בעבר לאלו שעברו במקום.

35.202931.7205