ציון קבר רבן גמליאל דיבנה

סוג: קבר, פארק עירוני נושא: קברי צדיקים, חניון פיקניק מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין נבדק לאחרונה: 10/2/2014
מזג האוויר באזור:

תקציר:

ציון קבר רבן גמליאל דיבנה נמצא בגן הסנהדרין בעיר יבנה

איך מגיעים:

איך מגיעים לציון קברו של רבן גמליאן דיבנה? מגיעים ליבנה דרך כביש 42, נמשיך ישר לרח' העצמאות בכניסה לעיר ונפנה ברח' חטיבת גבעתי ימינה, גן הסנהדרין נמצא מצד ימין שלנו אחרי הכיכר הראשונה, יש כניסה לגן ממש צמוד לכיכר. ניתן להמשיך עד הכיכר השניה [מימין הכיכר נראה את המבנה של ציון הקבר של רבן גמליאל דיבנה], לפנות ימינה ולחנות במגרש החניה ולהכנס לגן הסנהדרין בכניסה שסמוכה לקבר.

מידע כללי:

רבן גמליאל דיבנה היה נשיא הסנהדרין אחרי אביו, רבן שמעון בן גמליאל הזקן. על פעלו של רבן גמליאל דיבנה ועל אמרותיו ניתן לקרוא כאן וכאן

מבנה ציון קברו של רבן גמליאל דיבנה הינו מבנה מהתקופה המוסלמית וכתובת בתוך המבנה מציינת שהמבנה נבנה בשנת 1274 לכבודו של אבו הורירה שהיה ממקורביו של מוחמד והקדיש את חייו ללימוד האיסלם. לפי המסורת המוסלמית, אבו הורירה קבור במדינה, שבערב הסעודית.
למה חושבים שרבן גמליאל דיבנה אכן קבור בעיר זו? מקור המסורת הינו במשנה במסכת שמחות, פרק י', משנה ח' :"ר"ש בן אליעזר אומר קבר שאולה היתה לרבן גמליאל ביבנה שהיה מכניס את המת לתוכה ונועלין את הדלת ובאין ועומדים בשורה . . "
רבי בנימין מטודלה מזכיר את העיר יבנה בתיאור מסעו בא"י אך אינו מזכיר את ציון קברו של רבן גמליאל דיבנה [בניגוד לציוני קברים אחרים].  אשתורי הפרחי שסייר בא"י במאה ה14 מציין שהמבנה שנקרא על שמו של אבו הוריירה הינו קברו של רבן גמליאל דיבנה ומאז נשתמרה המסורת ואנשים באים להתפלל במקום.

 

פירוט:

ציון קברו של רבן גמליאל דיבנה נמצא בקצהו של גן הסנהדרין ביבנה. מבנה הציון הינו מבנה גדול, בעל 2 כיפות [אחת גדולה ואחת קטנה] המחולק לשני חלקים: גברים ונשים כאשר בחזיתו בולט המחרב. בכניסה למבנה יש אולם גדול המשמש לעריכת סעודות ובצד שמאל ישנו איזור שמשמש כבית כנסת.

גן הסנהדרין ביבנה הינו גן שעיקרו מדשאה גדולה, ציון קברו של רבן גמליאל מצד אחד ובצידו השני מספר מתקני משחק לילדים, ושולחנות אבן. במקום ישנו שלט המציין שהבערת אש מותרת אך ורק במימונה.

מס' הטלפון של עיריית יבנה לבירורים על המקום: 08-9433350

 

34.743 31.868