ניצנים הישנה ושמורת חולות ניצנים

סוג: אתר היסטורי, אנדרטה נושא: נוף, פריחה מחיר: ללא עלות עונה: סתיו, אביב מים: אין מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת נבדק לאחרונה: 22/10/2015
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

סיור באתר היסטורי ושמורה עם דיונות כיפיות

איך מגיעים:

הסיור באיזור ניצנים מתחיל בבית ספר שדה שיקמים, הנמצא ממערב לישוב ניצן. איך מגיעים? נוסעים דרומה על כביש 40 עד הפנייה ליישוב ניצן - כביש 3611 - פונים לכביש ונוסעים ישר כל הזמן עד שרואים פנייה ימינה לכיוון בית ספר שדה שקמים ואנדרטת האישה הלוחמת, ניסע בכביש הצר עד שנגיע לכניסה לבית ספר שדה.

מידע כללי:

קיבוץ ניצנים הוקם בשנת 1943 מסביב למבנה מפור שזכה לכינוי הארמון. במלחמת העצמאות  התחוללו במקום קרבות קשים ולאר שמרבית הלוחמים נהרגו נכנעו שרידי הכוח שהיה במקום לכות המצרי ב 6/7/1948 ונפלו בשבי המצרי.

ניצנים הישנה ושמורת חולות ניצנים  

לאחר המלחמה הוקם הקיבוץ באתר המרוחק 3 ק"מ - לכיוון מזרח. הלוחמים ששבו מהשבי אספו את גופות חבריהם וקברו אותם בבית הקברות ליד האתר הישן של הקיבוץ. במקום הוקמה אנדרטה וקבר אחים שתוכנן ע"י האדריכל אברהם יסקי, בשותפות עם האדריכל שמעון פובזנר והפסל משה ציפר. תיאור אדריכל של המקום ניתן לקרוא כאן. ההגעה לבית הקברות היא מהישוב ניצן לפי השילוט - בכיכר הראשונה ימינה. על שערו של בית הקברות חקוקים אירועים בתולדות קיבוץ ניצנים.

תמונת שער בית הקברות צולמה ע"י יהושע לביא.

פירוט:

את הביקור בניצנים הישנה צריך לתאם מול בית ספר שדה שקמים בטלפונים - .08-6728755, 08-6727895

במהלך הסיור נקיף את מבנה בית הספר , שכינויו "הארמון" ונקרא על הקרבות שהתרחשו במקום במלחמת העצמאות,  נעבור ליד האנדרטה לזכרם של אנטון מאיר מרח, דורצ'ין שולמית ומשה ראב"ד שנפלו בקרב בניצנים ב 7/6/1948, ליד אבן הזיכרון לזכרה של אליס בן ארי שניצבת במקום בו היא נפלה, נסייר בתעלות ולבסוף נרד לבקר באנדרטת האישה הלוחמת.  בנוסף ניתן לראות גם סרט בתשלום על תולדות המקום.

אנדרטת  יד לאישה הלוחמת:

ניצנים הישנה ושמורת חולות ניצנים

אנדרטת יד לאשה הלוחמת או בשמו הרשמי "יד לאשה העברייה הלוחמת" יצוק ברונדה ופוסל ע"י הפסלת שוש חפץ לזכרן של לוחמות במלחמות ישראל, במהלך השנים. בדרך היורדת לאנדרטה ישנם ציטוטים רבים של הלוחמות.

ניצנים הישנה ושמורת חולות ניצנים

לאחר הסיור בניצנים הישנה נחזור לרכב, ויסע בדרך בה הגענו ולאחר כמאה מ' נפנה ימינה לדרך העפר עם השילוט לחניון האקליפטוס [גם ה waze מכיר את המקום הזה...] חניון האקליפטוס הינו חניון לילה רשמי בו מותרת לינת שטח . בחניון האקליפטוס ישנם הרבה שולחנות , צל ומפה של שמורת חולות ניצנים שתסייע לנו להתמצא בשטח.

שמורת חולות ניצנים:

מחניון האקליפטוס נצא לסיור בשמורת חולות ניצנים. אנו נחצה אותו בערך מול הכניסה לחניון, ונמצא את הסימון הכחול איתו נצעד. השביל שבעקבות הסימון מתחיל בטיפוס קצר על דיונה נמוכה וממשיך בין הדיונות, הילדים יהנו מאד מההליכה בחולות ומזיהוי עקבות בעלי החיים הרבים הפזורים בשטח [מומלץ חהגיע עם נעליים - יותר קל לצעוד בחול עם משהו שצמוד לרגל]. השביל מתפתל בין הדיונות בכיוון כללי צפונה ולאחר כקיולומר וחצי נגיע לשטח פתוח רחב עם צומת שבילים, אנו נפנה שמאלה עם הסימון הכחול לכיוון מערב - לים. 

לאחר כ 300 מ' נגיע לאנדרטה לזכרו של ויקטור סלהוב שנהרג במקום בתאונת טררקטורון בשנת 2004. האנדרטה נמצאת על מפגש עם שביל עפר שלארכו קו מתח. מכאן השביל הכחול מוביל לים - הליכ השל כחצי ק"מ ולאחר שהייה על החוף נחזור באותה הדרך.

אפשרות אחרת להפיכת המסלול למעגלי ולקצת יותר מעניין היא לפנות שמאלה על דרך העפר , העוברת מתחת לקו המתח ולעוד דרומה לאורך הדיונות. מימיננו נמצא קו המצוקים שמעל אגמי ניצנים. ניתן לעלות במס' מקומות אל שפת המצוק ולתצפת בזהירות על אגמי ניצנים.

ניצנים הישנה ושמורת חולות ניצנים

לאחר הליכה של כ 1.5 ק"מ על דרך העפר נגיע לכביש 3611. נפנה בו שמאלה ולאחר הליכה של ק"מ וחצי נוספים על המדרכה נגיע לסמ"ש ירוק ולשילוט של שמורת חולות ניצנים. נפנה שמאלה בשביל ולאחר הליכה של כחצי ק"מ נגיע למקום בו השארנו את הרכב. בסוף הקיץ נוכל ליהנות במקום מפירוט השקמים והצבר הצומחים במקום.

34.628 31.738