מערות לוזית

סוג: אתר היסטורי נושא: נוף, ארכיאולוגיה, תל מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 10/1/2016
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

מערות לוזית הינת קבוצת מערות פעמון, מעשה ידי אדם ליד המושב לוזית בחבל עדולם.

איך מגיעים:

כדי להגיע למערות לוזית ניסע על כביש 38 , אם הגענו מכיוון בית שמש, נפנה ימינה אחרי צומת האלה לפי השילוט למושב לוזית לכביש 353 ואחרי כ 7.5 ק"מ, בדיוק מול המושב לוזית, נפנה שמאלה בזהירות לשביל עפר [זהירות מהמדרגה]. ניסע בשביל המשובש בזהירות עד שהגיע לרחבת עפר גדולה שם חונים המבקרים במערות לוזית.

מידע כללי:

מערות לוזית הינן מערות פעמון שנחצבו בידי אדם באיזור הישוב לוזית ונקראות על שמו. המערות חצובות בסלע בתצורת נארי כאשר החוצבים עברו את שכבת הנארי הקשה ולאחר מכן העמיקו והרחיבו את חפירתם בסלעי הקירטון הרך.

במערות לוזית ישנם חללים רבים חצובים, וביקור בחלק מהחללים דורש זחילה. באחת ממערות הפעמון הגדולות אף ניכרים סימני מפוולת.

מערות לוזית נמצאות בחבל עדולם, בחבל ארץ זה נמצאו אתרים רבים בהם נמצאו חציבות בקרקע בחבל ארץ זה, כאשר המפורסמים הינם בית גוברין ו חורבת מדרס

המבקר במערות לוזית עושה זאת על אחריותו בלבד.

פירוט:

במערות לוזית ישנם 2 מתחמים עיקריים - מתחם המערות הגדולות ומתחם מערכת המסתור.

מתחם המערות הגדולות של מערות לוזית נמצא בסמוך למגרש החנייה. ניתן לרדת בשבילים בזהירות למערות ולהתרשם מגודלן, לזחול לחללים הדורשים זחילה, ליהנות מהקולומבריום המרשים, לחפש את הכתובות העתיקות שהשאירו כאן דיירי המקום הקדומים למצוא את שרידי החציבה על קירות הענק וליהנות משפע הצורות שנוצרו כאן.

לאחר שנהנה מאתר המערות הגדולות, נמשיך לצעוד בשביל שיוצא ממגרש החניה, עם כיוון הנסיעה ולאחר כחצי ק"מ נראה משמאלינו עץ חרוב גדול, נעבור אותה ולאחר דקה נספת של צעידה נגיע למתחם עם 3 פתחים. אנו ניכנס לאמצעי, נרד בזהירות את הקיר הגבוה, נפנה ימינה ונראה מולינו קולומבריום ונבחין ישר באור שיוביל אותנו ליציאה מהמערכת.

לרכב נשוב בדרך בה הגענו. 

נכון ל 10/1/2016 מתחם מערות לוזית  מגודר

ויש במקום שלטים האוסרים על הכניסה

34.885131.6785