מערות חזן

סוג: אתר היסטורי נושא: נוף, היסטוריה, יישוב קדום מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 12 - דרום השפלה ושולי הר חברון נבדק לאחרונה: Nov 12 2012 12:00AM
מזג האוויר באזור: 23

תקציר:

מערת חזן הינה מערכת תת קרקעית ששימשה למגורים ולתעשייה.

איך מגיעים:

איך מגיעים למערות חזן? ניסע על כביש 35 [הכביש שמחבר בין צומת בית גוברין וכביש 6 - כלומר אם הגענו מכיוון בית שמש על כביש 38 נפנה ימינה על כביש 35 בצומת בית גוברין, ואם הגענו מכביש 6 או 40 נפנה שמאלה ] לכיוון צומת לכיש, בה נפנה לכביש 3415 [ימינה אם הגענו מכיבש 6 או 40 ושמאלה אם הגענו מכיוון בית שמש]. ניסע בכביש 3415 כ 10 ק"מ, עד כיכר הכניסה לישוב אמציה, בה נפנה ימינה לפי השילוט לשמורת גבעות גד ומערת חזן. אחרי נסיעה של כק"מ בכביש אליו פנינו נפנה שמאלה לכביש צר מאד וניסע בו כ 2 ק"מ עד שנראה פניה שמאלה לכיוון גבעה, ניסע בכביש כ 100 מ' עד רחבת החנייה הגדול ונחנה שם.

הסיור במערות חזן מחייב זהירות מיוחדת.

ישנה סכנת נפילה לבורות רבים בשטח העילי ובתוך המערכת התת התת קרקעית

מידע כללי:

מערות חזן הינו אתר תת קרקעי, כנראה מתקופתו של מרד בר כוכבא [לאור השוואה לממצאים שנמצאו במקום ולסגנון הבנייה בהשוואה למקומות אחרים שתיארוכם ידוע בוודאות הנמצא בדרום השפלה. 

מערות חזן הינן שרשרת של חללים תת קרקעיים ששימשו לשימושים שונים וחוברו לאחר מכן במחילות כדי לאפשר גישה ותנועה מוסתרות ובטוחות.

 

 

פירוט:

לאחר שהחנינו את הרכב ברחבת החנייה הגדולה, נעלה עם שביל העפר שיוצא מהחניה למערות חזן. אם שער הבקר סגור, ניתן לפתוח את הטבעת המחזיקה אותו ולאחר מכן לסגור אותה [לעיתים יש בקר בשטח]. נמשיך בשביל [נדרשת זהירות רבה בזמן התנועה באיזור היות שישנם בשטח בורות רבים] עד שנגיע למתחם המערות המרכזי.

נרד בזהירות במדרגות ונגיע לבית הבת המשוחזר, כאשר בחלל שמימין ניתן לראות מקווה, משם ניתן לעבור בין החללים השונים לפי החיצים שיכוונו אותנו לאורך הסיור במערכת התת קרקעית.

נוכל לשים לב לחורים המשולשים בקירות שנועדו לנרות,  לראות את חדרי האיחסון של הכדים ומערכת הניקוז המשוכללת שנבנתה כדי לאצור נוזלים שישפכו מהם, נוכל להביט בגרם המדרגות העצום, להביט לתוך הבור בו המדרגות חקוקות בצדדים, וניזהר כל הזמן על הראש שלנו. בחלק מהמקומות ניתן לעבור בהליכה שפופה ובחלק מהמקומות ישנו צורך לזחול. ניתן בכל דרך לחזור חזרה לנקודת הכניסה למערכת.  מי שמפחד לטעות בדרך, יכול לקשור חוט שילווה אותו בזמן הסיור במערכת ויסייע לו להגיע ליציאה ממנו.

לאחר הסיור במערכת הראשית נמשיך עם השביל שיוביל אותנו לבור המים הגדול, שלצד שפתו נקשרו חוטי מתכת גדולים שמסייעים בירידה ובעליה. ולצידו ניתן לערוך תצפית על הנוף המדהים של הרי חברון הנשקפים ממזרח.

ובסיוף הסיור במתחם מערות חזן, נוכל לערוך פיקניק נחמד מול הנוף המיוער על השולחנות הנמצאים ליד שער הכניסה [עשהיינו שם היו מים בברז].

 

34.90331.5178