הרודיון

סוג: אתר היסטורי נושא: נוף, היסטוריה, ארכיאולוגיה, תצפית מחיר: בתשלום עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 8/1/2013
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

ההרודיון הינו מבצר / ארמון שנבנה ע"י הורדוס כדי לשמש כמרכז השלטוני של מלכותו וכדי לשמש מונומנט לזכרו.

איך מגיעים:

ההרודיון נמצא  סמוך לכביש 356 המוביל לישובים נוקדים ותקוע. מה הדרך המומלצת להרודיון? הכי טוב לסמוך על הווייז עם כל שינויי התנועה המתבצעים בירושלים בימים אלו, ואם אין ברשותכם – אנו ממליצים להגיע מהמרכז על כביש 443, לפנות ממנו לכביש בגין צפון [השילוט לגבעת מרדכי, מלחה וכו'], לפנות לרח' גולומב שמאלה לפני אצטדיון טדי ואחרי כן ימינה לרח' יעקב פת שאחרי כן מתחלף למשה ברעם, נפנה ימינה לדרך חברון ולאחר מכן שמאלה לרח' שמואל מאיר – לכיוון הר חומה ולאחר שנעבור את השכונה נגיע למחסום שממנו לאחר כ 7 דקות של נסיעה נגיע לכביש העולה למבצר ההרודיון.

מצד שמאל של הכביש, סמוך תחילת העליה מנוכל להבחין בשרידים שונים של החלק התחתון של ההרודיון, מומלץ לסייר במקום רק עם ליווי של נשק. המקום לא מוסדר לביקור

מידע כללי:

ההרודיון הינו מבצר / ארמון שנבנה בידי הורדוס כדי לשמש מרכז שלטוני אדמיניסטרטיבי לאחר הכתרתו כמלך יהודה בידי קיסר רומי. מטרה נוספת להקמת ההרודיון היתה להנציח את זכרו של הורדוס [בשל כך הוא קרה למקום על שמו] ולכן גם קברו נבנה בצורה בולטת על צלע ההר כדי שיבלוט למרחקים.  עוד על מבצר ההרודיון והורדוס ניתן לקרוא בדפדפת האתר.

פירוט:

באתר ההרודיון ישנו סרט מרשים ומעניין המתאר את טקס הקבור השל הורדוס, צפינו בו לפני שהתחלנו את הביקור וזה תרם רבות.

הביקור בהרודיון מתחלק לשני חלקים, החלק של המבצר והחלק של התיאטרון המלכותי.  אנו בחרנו להתחיל בעלייה ולאחר שיצאנו ממתחם הכניסה לאתר, חלפנו על פני דגם המצבה המשוער של הורדוס והתחלנו לטפס למבצר. גרם מדרגות ובו 70 מדרגות יוביל אותנו לפסגת ההרודיון.  נפנה ימינה , נתבונן בדגם של ההרודיון, ולאחר שנתצפת על החלק התחתון של המתחם הנמצא מימין [הסמוך לכביש העלייה להרודיון] ולעבר החצר הפנימית של ההרודיון הנמצא משמאלינו, נמשיך לצעוד קצת ונוכל לרדת לחצר המבצר. משמאל נראה את בית המרחץ וממול נראה את הכניסה למערכת המים [כשביקרנו במקום כניסה זו הייתה סגורה עקב עבודות] – ניתן להגיע מכאן לאזור האמפיתאטרון דרך מערכת המים]. אם נמשיך לסייר בחצר נוכל לראות את שרידיו של מקווה שהיה במקום, את עמודיו של בית הכנסת המפואר שהיה במקום, ובקפלה הביזנטית שנשתמרה.

לאחר הסיור בחצר ניתן להמשיך בתצפית היקפית ולראות ממול את ארמון מבצר ההרודיון [היה סגור לביקור כשהיינו במקום].

לאחר הסיור בחלקו העליון של מבצר ההרודיון נרד במדרגות בחזרה ולאחר ערימת אבני הדרדור [אבנים ששימשו בידי מגיני המבצר להגנה מפני פולשים] שנראה מימין לנו נפנה ימינה בשביל. נצעד כ 300 מ' ונראה משמאל לנו את התיאטרון המלכותי שנשתמר בצורה מדהימה ומידו השני של השביל ישנה כניסה למערכת המים [כשהיינו שם היה ניתן לסייר רק בחלק ממנה – כשלא עובדים במקום ניתן להגיע באמצעותה לראש המבצר], בהמשך השביל נהפך לשביל עץ המוביל לתצפית על המקום בו נמצאו שרידי קברו של הורדוס, ולאחר התצפית – נשוב בחזרה בדרך בה הגענו למגרש החנייה, שגם ממנו יש תצפית נפלאה על האיזור. 

35.24163 31.66571