האלון הבודד

סוג: אתר היסטורי, אנדרטה נושא: התיישבות מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 20/10/2013
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

האלון הבודד הינו עץ אלון שגילו כ 600-700 שנים בגוש עציון.

איך מגיעים:

האלון הבודד נמצא על כביש הגישה לראש צורים. אם מגיעים לכיוון גוש עציון, על כביש 367 מכיוון המרכז, נפנה שמאלה לפי השילוט לאלון שבות / מועצה איזורית, בכיכר נמשיך ישר ומיד לאחריה נראה משמאלינו את המתחם בו צומח אלון הבודד ולצידו מפרץ חניה.

פירוט:

האלון הבודד הינו אלון מצוי שגילו כ 600-700 שנים, גובהו כ 14 מ' וקוטר צמרתו כ 12 מטרים. קוטרו של גזע האלון הבודד הינו כ 1.8 מטר. האלון הבודד הינו בעצם התחברות של 2 עצים, אשר גדלו בסמיכות והתחברו במהלך השנים.  האלון המצוי נפוץ מאד בארץ, בעיקר באיזור ההרים, אולם רק לעיתים נדירות האלון המצוי מגיע למימדים אלו.

האלון הבודד שיש בעבר כנקודת גבול בין מחוז בית לחם למחוז חברון. העץ נשמר כשריד בודד מיער טבעי אשר כיסה את את האיזור כולו בזכות היותו מקודש לתושבי המקום.

האלון הבודד הינו עץ היסטורי שסימל את הכמיהה לגוש עציון. בין מלחמת העצמאות למלחמת ששת הימים היווה האלון נקודת ציון המסמלת רצון לחזור ליישובי הגוש - לאותם הניצולים ובני המשפחה שעמדו על ההרים וצפו על האלון שהיה שריד בודד לגוש עציון שחרב במלחמה וכך הפך העץ לסמך לגעגועים ולאחר השיבה לגוש עציון לסמל המקום ולסימלה של המועצה האיזורית גוש עציון. 

למרגלות האלון הבודד נרצח בחנוכה תש"ג אהרון סלומון עובד קק"ל שפעל לגאולת קרקעות.

פעולות השימור שמבוצעות על האלון הבודד מבוצעות ע"י עודד יפה..

בסמוך לאלון הבודד ישנן אנדרטאות לזכרם של אלו שנפלו בקרבות גוש עציון מקרב היחידות הלוחמות. מהאלון הבודד ניתן להתחיל סיור בדרך האבות בגוש עציון.

הטקסט ע"פ שלט ההנצחה הסמוך לאלון הבודד.