גן לאומי יחיעם

סוג: אתר היסטורי נושא: נוף, היסטוריה מחיר: בתשלום עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 2 - גליל מערבי נבדק לאחרונה: 25/8/2017
מזג האוויר באזור: 3

תקציר:

הגן הלאומי יחיעם בנוי סביב שרידיו של מבצר עתיק

איך מגיעים:

הגן הלאומי מבצר יחיעם נמצא בגליל המערבי בקצהו של קיבוץ יחיעם.

איך מגיעים? כביש 8833 המתפצל מכביש 89 - מזרחית לצומת כברי הינו הכביש המוביל לדרך הגישה. כ 3.65 ק"מ אחרי הפניה מכביש 89 נפפנה ימינה עם השילוטי לכיוון יחיעם, ניכנס לקיבוץ ועם השילו ניסע ישר עד שנגיע למבצר יחיעם.

מידע כללי:

הגן הלאומי מבצר יחיעם  הוקם סביב השרידים של  מבצרים שהיו במקום [שהיה מיושב בכל התקופו. - החל מהתקופות הצלבנית והרומית ועד התקופה הביזנטית ותקופתו של דאהר אל עומר]  

המבצר, בתחילתו היה בעצם חווה חקלאית מבוצר אשר בשל מיקומה האסטרטקי הפכה למבצר ולמרכז שלטון של שליטים רבים ששלטו באיזור, החל מביברס [שהסתפר בהריסת המקום] וכלה בדאהר אל עומר.

ראשוני קיבץ יחיעם,  בכלייתם לקרקע, השתקעו גם הם בין שרידו של המבצר בסוף 1946.  בזמן מלחמת השיחרור הקיבוץ היה במצור ואחת השיירות שהיתה בדרכה לפרוץ את המצור הותקפה  ו 46 לוחמים מבין  87 הלוחמים שהיו בשיירה נהרגו. 

 

פירוט:

הסיור במבצר יחיעה מתחיל בעליה קצרה מהשער לכיוון המבצר. נראה מימין מערת קבורה ביזנטית ונכנס לסרט המציג את תולדות המקום [מומלץ מאד].

לאחר מכן ניכנס בשער המבצר וניכנס לחצרו.

נטפס לתצפית היפה במגדל הצלבני [המדרגות  תלולות]

ולאחר מכן נרד למצפור הנמוך יותר ומשם דרך עמדות ההגנה ממלחמת השחרור נחזור לשער המוצב.

32.995 35.221