גן לאומי הר גריזים

סוג: אתר היסטורי נושא: היסטוריה, תצפית מחיר: בתשלום עונה: כל השנה, קיץ, חורף, סתיו, אביב מים: אין מפת סימון שבילים: 5 - בקעת הירדן ומזרח השומרון נבדק לאחרונה: 2/4/2018
מזג האוויר באזור: 17

תקציר:

בגן הלאומי הר גריזים נלמד על התרבות השומרונית ונהנה בתצפיות נוף נפלאות

איך מגיעים:

הגן הלאומי הר גריזים נמצא סמוך לישוב הר ברכה. 

ניתן להגיע מכיוון צומת תפוח - ובצומת פונים צפונה לכביש 505 [שמאלה אם מגיעים מהמרכז], חוצים את חווארה ופונים שמאלה אחרי כ 7.4 ק"מ לכיוון הישוב ברכה, נעבור את הכניסה למעיין עמשא אחרי כ 4 ק"מ נעבור את שער הישוב ברכה ונמשיך לפי השילוט דרך שכונת השומרונים שעל הר גריזים עד שנגיע לשער הגן הלאומי.

אם לא רוצים לעבור דרך חווארה [שטח B - וכשיש שם עומס תנועה זה יכול להיות לא נעים] אז ניתן ליסוע מכיוון כביש 60 - מכיוון קדומים - שם התנועה עוברת בפחות שטח עירוני.של חווארה.

התנועה לכיוון הר גריזים עוברת בשטח B - שימו לב והיו זהירים

מידע כללי:

הר גריזים הינו המקום הקדוש ביותר לעדה השומרונית. השומריונים טוענים שהם צאצאי השבטיןם אפרים ומנשה ושהם אלו ששומרים על המסורת האמיתית - ומקיימים אך ורק ובדיוק את מה שכתוב בתורה.

בספרר מלכים ב' פרק י"ז פס' כ"ד מסופר שמלך אשור הביא כותים והושיב אותם בשומרון שכבש מישראל, בהמשך הפרק מסופר שהכותים התגיירו לאחר שאריות החלו לטרוף בהם והם קיבלו עצה להתגייר. לדעת רוב החוקרים - הכותים דאז הינם השומרונים של היום "ויבא מלך כוש מבבל ומכותה ומעוה ומחמת וספרוים וישב בערי שומרון תחת בני ישראל וירשו את שומרון ויישבו בעריה"

 

פירוט:

בתוך הגן הלאומי הר גריזים ישנם מס' מקומות שאותם מציינים השומרונים כקדושים - "גבעות עולם" - המקום בו החל להיברא העולם, מקום עקידת יצחק, ומקום 12 האבנים שהניחו בני ישראל כשחצו את הירדן בזמן הכניסה לארץ.

גן לאומי הר גריזים

בנוסף יש במרכז המתחם שרידים של ישוב גדול מהתקופה ההלניסטית-פרסית 

גן לאומי הר גריזים

ובמרכזו מתחם מתומן שהוא כנראה שריד לכנסיה עתיקה.

גן לאומי הר גריזים

מומלץ להגיע למקום בימים בהם מתקיימת הדרכה במקום [בד"כ בימי חול המועד] -זה מוסיף המון לביקור באתר