גבעת התיתורה

סוג: אתר היסטורי, פארק עירוני, מצפור נושא: נוף, פריחה, ארכיאולוגיה, תל, תצפית מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 22/3/2016
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

גבעת התיתורה הינה גבעה במזרח מודיעין בה נמצאו שרידים רבים של התיישבות. בסוף החורף ובאביב יש במקום פריחה מדהימה.

איך מגיעים:

איך מגיעים לגבעת התיתורה? האפשרות הקלה היא להקליד בוויז : "גבעת תיתורה".

אם אתם רוצים לנוות לשם - הכניסה הראשית לגבעת התיתורה נמצאת ברח' כליל החורש - מול מס' 20. איך מגיעים לשם? כשנכנסים למודיעין בכניסה הראשית לשדרות החשמונאים, פונים בפניה השניה שמאלה לדם המכבים ומיד שמאלה שוב לרח' צאלון. איתן ניסע ישר, נחצה מס' רח'ובות עד שהוא ישנה את שמו לרח' כליל החרוש. מול מס' 20 נראה פניה שמאלה לגבעת התיתורה. ניתן לסוע עם הרכב על השביל הראשי החוצה את גבעת ולעצור ליד מקומות שמעניינים אתכם וניתן גם לחנות ברחבת החניה הגדולה ולצעוד ממנה ברגל. ברכב אין עוד דרך נוספת לעלות לגבעת התיתורה.

ברגל או באופניים ניתן לטפס לגבעת התיתורה גם מכיוון רעות - יש עליה מרח' עמק דותן - כ 100 מ' מהמפגש שלו עם רח' פרופסור פרג - מול פארק חטיבת יפתח.

מידע כללי:

גובהה של גבעת התיתורה הוא  315 מטר מעל פני-הים, ושטחה כ-600 דונם. לאורך השנים היו באתר יישובים שונים - בהם גם ישובים יהודים [ויעידו על כך שרידי המקווה שנמצאו על הגבעה]

שמה העברי של הגבעה נקבע ע"י ועדת השמות הממשלתית ומשמר את אחד השמות הערביים של המקום  קלעת א-טנטורה [המגבעת].
במהלך מלחמת העצמאות התחולל במקום קרב קשה של חטיבת יפתח עד שנכבשההגבעה, ולכן הונצחה החטיבה בפארק הנמצא מול העליה לגבעה והדרך העולה לגבעה נקראת דרך יגאל אלון - ע"ש של מפקד הכוח שכבש את הגבעה.
גבעת התיתורה

פירוט:

גבעת התיתורה נמצאו שרידי התיישבו רבים שרובם מגודרים ולא ניתן לראות הרבה מהם.  בין השרידים המגודרים ניתן לראות על גבעת התיתורה שרידים של בית אחוזה [בעליה] עם כלים חקלאיים, בורות מים, מקווה טהרה וגם מערכת מסתור. 

בנקודה הגבוהה ביותר בגבעת התיתורה ישנם שרידים של מבצר צלבני ממנו השתמרו חלק מהקירות העבים, החצר וגרם מדרגות שכנראה הוביל לקומתו השנייה.

על גבעת התיתורה ישנן פינות ישיבה רבות מול הנוף  בינהן אחת עם ספסל מיוחד על חרות "משקיף אל הנוף" לזכרו של גיורא סופר

גבעת התיתורה

ועוד פינת הנצחה בה ישנם  3 ספסלים בצורת ח' לזכרו של החייל איתי אברהם שוורץ ז"ל - שהירידה אליה נמצאת סמוך לשרידיו של המבצר הצלבני הנמצא בראש גבעת התיתורה.

בגבעת התירוה ישנה פריחה רבה ומגוונת במהלך חודשח החורף והאביב - למי שאוהב לזהות פרחים -  מומלץ להסתובב עם מגדיר צמחים.

כשמסתובבים בגבעת התיתורה חובה לצעוד על שבילים בלבד - בשטח ישנם הרבה בורות פתוחים.