בית הרצל ביער חולדה

סוג: אתר היסטורי, פארק עירוני נושא: נוף, היסטוריה, חניון פיקניק מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת נבדק לאחרונה: 27/1/2016
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

בית הרצל ביער חולדה הינו בית שנבנה להנצחת פעלו של חוזה המדינה, 5 שנים לאחר שנפטר.

איך מגיעים:

כדי להגיע לבית הרצל ביער חולדה צריך לסוע על כביש 411

אם הגענו מכביש מס' 1, נפנה בלטרון לכביש 3, ואחרי כן נפנה ימינה לאחר מס' דקות של נסיעה, לפי השילוט לרחובות - כביש 411, ואחרי 2 ק"מ נפנה ימינה ליער חולדה. אם נגיע מכיוון כביש 40, הפניה שמאלה ליער חולדה אחרי 9 ק"מ.

מידע כללי:

בעת ביקורו של הרצל בארץ, בשנת 1898, כשנסע הרצל ברכב מיפו לירושלים הוא עבר באיזור השפלה שהיה שומם וחזונו היה להפוך איזור זה למיושב ומיוער, וכשהקרן הקיימת נטעה את היער הראשון בארץ ישראל, באיזור הישוב חולדה, היער נקרא על שמו של הרצל שזה היה חזונו.

בתחילה נטעו ביער  בעיקר עצי זית, אולם הללו לא נקלטו, ולאחר ניסיונות רבים שלא צלחו ניטעו ביער לבסוף עצי אורן רבים ששרדו עד היום, ובינהם ניתן עדיין לפגוש בקבוצות של עצי זית ועצי בוסתן ששרדו. כמו כן בולטות ברחבי היער ולידו מס' שדרות של דקלי ושינגטוניה .

במרכז היער הוקמה חווה חקלאית, ובמרכזהה הוקם מבנה גדול, שתוכנן ע"י האדריכל יוסף ברסקי ששימש למגורים ולמשרדי החווה, שנקרא על שמו של הרצל.

פירוט:

ביער חולדה ניתן לבקר במס' אתרים:

בית הרצל:

כיום בבית הרצל, ששופץ ושוחזר בשנים האחרונות ישנה תצוגה של חפצים וכתבי יד של הרצל וסרטון קצר ונחמד המראה את תולדותיו של יער חולדה.

בית הרצל ביער חולדה

שדרת הושינגטוניות:

במרחבי האיזור ישנן nס' שדרות של דקלי ושינגטוניה, שהגדולה בינהן נמצאת משמאל לדרך המובילה לבית הרצל, וגובלת בכרמים.

בית הרצל ביער חולדה

אנדרטת עבודה וגבורה:

אנדרטה שנבנתה ע"י הפסלת בתיה לישנסקי לזכרו של אפרים צ'יזיק שנפל על הגנת החווה במאורעות תרפ"ט.

בית הרצל ביער חולדה

הבאר הישנה של קו השילוח:

בתקופת מלחמת העצמאות הוטלה על חברת מקורות המשימה למצוא מקורות מים נוספים לירושלים, והחברה סללה קו מים בפרק זמן קצר מהבאר הנמצאת ביער חולדה לירושלים. לקו המים החדש ניתן השם קו השילוח על שמו של מפעל המים שבנה המלך צדקיהו.

כמו כן ניתן לערוך ביער פיקניקים במקומות המוסדרים.

הכניסה לבית הרצל הינה ללא תשלום

34.892531.8242