בית הכנסת העתיק בפקיעין

סוג: בית כנסת נושא: היסטוריה מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 2 - הגליל העליון נבדק לאחרונה: Jan 11 2012 12:00AM
מזג האוויר באזור: 3

תקציר:

בית הכנסת בפקיעין הינו בית כנסת שהוקם על חורבותיו של בית כנסת עתיק יותר שנהרס ברעידת אדמה לפני כ 180 שנה.

איך מגיעים:

נכנסים לישוב פקיעין וממשיכים עם הכביש ישר עד בית הכנסת

מידע כללי:

ברחבי הגליל והגולן נמצאו שרידיהם של בתי כנסת רבים מתקופות שונות, שמעידים על רצף התיישבותי בחבל ארץ זה לאורף כל הדורות, ובית הכנסת העתיק בפקיעין הינו אחד מהם.

פירוט:

מתי נוסד בית הכנסת? בשנת 1873 (תרל"ג) הוקם במרכז הכפר פקיעין, בלב "שכונת היהודים", בית כנסת. את הכסף להקמת בית הכנסת תרם יהודי, מעשירי ביירות בשם רפאל הלוי. במשקוף בית הכנסת מונצחת תרומתו.

בית הכנסת שהוקם נבנה על חורבות בית כנסת עתיק ממנו, שניזוק מרעידת אדמה בשנת 1837.

בתחילת המאה העשרים מצא בפקיעין יצחק בן צבי, חוקר ארץ ישראל ולימים הנשיא השני ,שלוש  אבנים עתיקות ומסותתות. אבנים אלו מרגשות את מוצאם, שכן חקוקים עליהן סמלים יהודיים עתיקים: מנורה, מחתה, שופר, אתרוג ולולב - על אבן אחת. שערי היכל על השנייה ואשכול ענבים על השלישית.  מומחים מתארכים את האבנים לימי המשנה והתלמוד. הן תואמות את שפע הממצאים של בתי הכנסת הגליליים מתקופה זו.

מה על פי מסורת יהודי פקיעין? על פי המסורת בית הכנסת של פקיעין נבנה לאחר חורבן בית המקדש, על שרידי בית מדרשו של התנא יהושע בן חנניה, שהסתיר לזמן מה את הרשב"י ובנו מפני הרומאים.

לאחר חורבן בית שני הגיעו כמה משפחות כוהנים לגליל והשתקעו בפקיעין. עימן  הביאו מירושלים שתי אבנים. את האבנים הציבו ופניהן מטה-זכר לחורבן. כך שימש בית הכנסת לאורך דורות את יהודי פקיעין.

בשנת 1950 שופץ בית הכנסת בסיועו של יצחק בן צבי והוא משמש כיום את יהודי הגליל לשמחותיהם, את המתארחים בכפר לתפילותיהם וכאתר תיירות פופולרי.

בית הכנסת נשמר ומטופל מזה עשרות שנים על ידי הגברת מרגלית זינאתי, בת לאחת ממשפחות הקהילה היהודית העתיקה בפקיעין.

חזית בית הכנסת מופיעה על צדו האחורי של שטר 100 ש"ח, שטר המנציח את פועלו של יצחק בן צבי.

המידע אודות בית הכנסת באדיבות מרכז המבקרים של עמותת "בית זינאתי" בפקיעין

 

35.311232.9899