אתר לאומי הקסטל

סוג: אתר היסטורי, אנדרטה נושא: נוף, היסטוריה, תצפית מחיר: בתשלום עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 19/10/2016
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

באתר הלאומי הקסטל נלמד תוך כדי סיור על הקרבות שהתחוללו על הדרך לירושלים ועל ערכי הלחימה שנלמדו ממנו.

איך מגיעים:

איך מגיעים לקסטל? מהכניסה למבשרת ציון ניסע מזרחה [לא לצד של  קניון הראל], ובכיכר השניה נפנה ימינה לפי השילוט , מיד אחרי כן נפנה ימינה שוב לפי השילוט ונמשיך עוד כחצי ק"מ עד שנגיע לשעריו של הקסטל.

מידע כללי:

הקסטל היה כפר ערבי שבתקופה שלפני מלחמת השחרור שימש כנקודת מוצא להתקפות רבות על השיירות שעלו לירושלים. בשל מיקומו האסטרטגי השולט על הציר הראשי שהוביל לירושלים היה קושי רב להעלות אספקה וציוד לעיר הנצורה ללא הפרעות. ההתנקלויות לשיירות שעברו על הציר הראשי היו אחת הסיבות לסלילתה של דרך בורמה שפרצה את המצור על ירושלים. על קרב הקסטל שהתרחש באפריל 48' ניתן לקרוא כאן

הקסטל

והנה סרטון המתאר את הקרב בקסטל:

פירוט:

הסיור בקסטל מתחיל במגרש החניה ליד פינת ההנצחה ללוחמים מהגדוד הרביעי של הפלמ"ח שנפלו בקרבות במקום.  לאחר מכן נפנה לפרגולה שנמצאת משמאל לקופות של המקום - שם מוקרן סרט קצר [ארכו כ 3 דקות] על המקום.

לאחר השיפוץ שנערך במקום בשנים האחרונות, הזרקור במהלך הסיורים מופנה לערכי הלחימה שהתגלו במהלך הקרבות ולא רק לקרב עצמו ואותם פוגשים בתחנות במהלך העלייה לבית המוכתר על פסגת הקסטל.

התחנה הראשונה היא תחנת הנחישות - בה הילדים יהנו לעבור על מס' קורות תוך הפגנת נחישות מצד אחד של המסלול לצד שני [מתל אביב לירושלים"]

התחנה השניה בדרך היא "קיר הרעות"  - בה ישנה משימה של מעבר מצד לצד שמתאפשרת רק לאחר הפגנת רעות ושיתוף פעולה בין המשתתפים.

הקסטל

התחנה לאחר מכן היא תחנת המנהיגות - בה משתתפיים בד"כ רק חיילים וקבוצות של מבוגרים.

לאחר מכן מגיעים לצומת השבילים שלפני בית המוכתר, מי שרוצה עולה דרך השביל לתצפית ומי שמעוניין ימשיך לפי החיצים לתוך תעלות הקשר. נכנסים לתוך הבונקר הראשון, יוצאים ממנו, ונכנסים לבונקר נוסף שם נחשף לערך האמינות שנבחן ע"י שאלות על המקום ורק כשכולם לוחצים על התשובות הנכונות אז מקבלים אישור על ביצוע המשימה [ואף אחד לא יכול לתחמן . . ]

הקסטל

מהבונקר השני יוצאים לפינת הזיכרון שהוקמה לנופלים בקסטל ומשם ממשיכים לשרידים של בור עתיק בו מוקרן מיצג מאד מרגש שאורכו כ 11  דקות על הקרב. המיצג מוקרן בשני מימדים  - על מסך ועל תבליט של גבעת הקסטל הבנוי על הרצפה.

מהמיצג ניתן לעלות לתצפית מהמרפסת של גג המוכתר וגם ניתן ללכת לתצפית הקסטל - ע"ש פיין ולצפון לכיוון הר אחירם ומבשרת ומשם לרדת בדרך הנוף בחזרה לכיוון מגרש החנייה.

הקסטל

לאתר הלאומי הקסטל מומלץ מאד לבוא כשיש הדרכות בסופיש שבוע ובחגים - ההדרכה מוסיפה המון לביקור. ניתן למצוא פרטים על ההדרכות באתר של הרט"ג.

מומלץ להגיע לסיור בקסטל עם נעליים נוחות להליכה.