אתר ההנצחה של חיל ההנדסה

סוג: אתר היסטורי נושא: היסטוריה, תצפית מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 4/10/17
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

אתר ההנצחה של חיל ההנדסה ממוקם בצומת חולדה.

איך מגיעים:

איך מגיעים לאתר ההנצחה של חיל ההנדסה? נוסעים על כביש 3 לכיוון צומת חולדה, פונים שם לכביש 411 ולאחר מכן פונים ימינה לפי השילוט לאתר ההנצחה של חיל ההנדסה.

מידע כללי:

אתר ההנצחה של חיל ההנדסה היה בראשית הדרך אנדרטה לזכרת של פורצי הדרך לירושלים שסללו את דרך בורמה ונפלו במהלך הקרבות של מלחמת השחרור ונקראה "האנדרטה לסוללי דרך הגבורה". בשנת 1982 הוחלט שהמקום בו היתה האנדרטה יורחב ויוקם בו אתר ההנצחה של חיל ההנדסה.

אתר ההנצחה של חיל ההנדסה

פירוט:

האנדרטה לחללי חיל ההנדסה נמצאת ברחבה מרוצפת במעלה גבעה  במרכז האנדרטה עמוד אבן בגובה כ-12 מטרים על בסיס גלעד מאבנים, עמוד זה הוא האנדרטה המקורית ולצידו דגלי ישראל וחיל ההנדסה. בראשו קבוע סמל ההגנה, ואחריו הפסוק: "אם אשכחך ירושלם תשכח ימיני" (תהילים קל"ז, ה').

במרכז העמוד סמל חיל ההנדסה והמילים: "זכרון עולם ללוחמים ולסוללים. בדם נפשם כבשו וסללו דרך ירושלים". משהוחלט על הסבת האנדרטה לשמש להנצחת כל חללי היחידה הורחב שטחה במעלה הגבעה לכיוון צפון. בהמשך לעמוד המקורי רוצפה רחבה ועליה הוצבו עשרה קירות אבן, הסדורים כחומה נמשכת שבין קירותיה מעברים צרים.

על הקיר המזרחי נכתב: "חללי חיל ההנדסה במערכות ישראל לזכרון עולם", על הקיר המערבי מובא הפסוק: "לא ישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה" (ישעיהו ב', ד'), ועל כל הקירות האחרים קבועים לוחות שעליהם חרוטים שמות הנופלים לפי תקופות.

בעיצוב אתר ההנצחה השתתפו האמנים דורון צפריר, מינה זיסלמן ומשה ציפר.

* תיאור האנדרטה מתוך אתר "יזכור".

אתר ההנצחה של חיל ההנדסה