אמת המים לרמלה

סוג: אתר היסטורי מחיר: ללא עלות מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת נבדק לאחרונה: 21/3/2014
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

אתר אמת המים לרמלה בכביש 6, הינו קטע יפהפה מאמת המים שהובילה את מי מעיינות גזר אל העיר רמלה

איך מגיעים:

אתר אמת המים לרמלה נמצא על שפתו המערבית של כביש 6 לכיון דרום, כשני ק"מ אחרי מחלף נשרים. הכניסה דרך תחנת הדלק "דור אלון", פונים ימינה ואם השער לא נעול, פונים שוב ימינה. אם השער נעול, נחנה כאן ונלך כמאה מטרים ברגל על פי השילוט.

מידע כללי:

העיר רמלה נוסדה בידי הערבים במאה השמינית (בערך שנת ד' ת ואילך), בהיותה עיר היושבת על חולות (רמלה בערבית הוא חול) נצרכה להביא את מימיה ממעיינות שנבעו באיזור תל גזר.

אמת המים המרכזית לרמלה נבנתה על ידי סולימאן מושל האיזור, והיא התגלתה במהלך סלילתו של כביש 6. היא עשויה מאבן גיר ומטוייחת, רחבה בממוצע 50 ס"מ וגובהה עד 1.2 מטר. מידי כמה מטרים נבנה פיר ביקורת המאפשר לתחזק את האמה ולפתוח סתימות.

ע"פ סימני שקיעת המים שנראים על הדפנות ניתן לחשב את כמות המים שזרם בה והוא עומד על 17,000 מ"ק ליממת שיא (ספיקת המעיינות בחורף גבוהה מזו של הקיץ).

כפי הנראה חדלה האמה מלתפקד במאה העשירית (שנת ד' תשס בערך), ואולי בעקבות המצור על רמלה שהיה בשנת 976 לספירה (ד' תשלז).

 כיום ניתן לראות שני קטעים של האמה (וקטע נוסף באיזור שכונת ג'ואריש), הגדול והיפה שבניהם הוא זה שאנו ניצבים עליו, השני מצוי מעברו האחר של כביש 6.

פירוט:

ניתן לעמוד על הקטע המערבי של אמת המים, ישנו קטע נוסף מעבר לכביש 6, הקטע המרכזי נעקר בעת סלילת הכביש.

שימו לב לפירי הניקוי של האמה, חלקם בנויים כמו חוליית בור מים, מסתבר שהמים לא היו צלולים לחלוטין, וזה חייב עבודת נקיון תדירה, לכן נבנו פירי ניקוי כה סמוכים זה לזה.

34.8831.8888