מתחם הקטר 70414 בבאר שבע

סוג: מרכז מבקרים כתובת: שדרות דוד טוביהו פינת עלי דייויס, באר שבע טלפון: 08-6234613 שלוחה 2 דוא"ל: rsv@katar70414.org.il מפת סימון שבילים: 15 - הנגב התיכון נבדק לאחרונה: 18/11/2014
מזג האוויר באזור: 11

תקציר:

מתחם הקטר 70414 מספר את סיפורן של רכבות הקיטור בא"י ושל תחנת הרכבת העותמנית בבאר שבע באמצעים מודרניים וחוויתיים

תיאור:

מתחם הקטר 70414, הינו מרכז מבקרים אשר בו נשמע את סיפורה של תחנת הרכבת העותמאנית בבאר שבע וסיפורן של רכבות הקיטור בא"י. הסיור עובר בשעון התחנה, אשר על בסיסו מוקרן סרטון על התחנת וההיסטוריה שלה [כולל העובדה ששימשה בשלב מסויים במלחמת העצמאות כבסיס מודיעין קדמי], ליד קטר קיטור זהה לקטר הקיטור 70414, אשר הובא מטורקיה במבצע מיוחד ולידו ישנה עמדת שמע בה ניתן לשמוע צלילים של קטר ואת שירו המפורסם של אריק לביא "בתחנה בבאר שבע עמד קטר"

ליד הקטר , מעבר לגדר ישנה אנדרטה לזכרם של החיילים הטורקיים שנהרגו במלחה"ע הראשונה באיזור. מצידו השני של הקטר נמצא בית הנתיבות המקורי ששוחזר. בקומת הקרקע של בית הנתיבות ישנה מסעדה ובקומה השניה של בית הנתיבות ישנה גלריה המשמשת לתערוכות מתחלפות. ממרפסת בית הנתיבות ניתן לתצפת על הקטר.

בקרון הטרקלין הנמצא אף הוא במתחם ישנם 3 מיצגי וידאו מהווי הרכבת ב 3 תאים שונים ובקרון הסדנאות הסמוך לו ניתן לעשות [בתשלום] סדנאות נייר.

בית המנהל [שכשמו כן הוא שימש למגורי המנהל] משמש כמיני מוזיאון לרכבת ישראל ובו סרטו על הרכבת, סרטון המוקרן על ארגז חול, יומן אינטראקטיבי של נספח עיתונות, פינת שירי רכבות ומשחקי טריוויה על טאבלטים להנאת הילדים.

בסמוך לבית המנהל ניתן לראות את פסי הרכבת המקוריים ששוחזרו ולשמוע את  סיפורים של הבדלי המידות בין הרכבות העותמאניות לרכבות הבריטיות.

המתחם הינו חווייתי בצורה יוצאת דופן, ומביא את סיפורו של העבר באמצעים הטכנולוגיים של העתיד. מומלץ מאד לחובבי היסטוריה ורכבות. הכניסה למיצגים וההדרכה בתשלום. ניתן להסתובב במתחם ללא כניסה למבנים ולקרונות וללא הדרכה – ללא תשלום.

כתובת המתחם: שד' דוד טוביהו פינת עלי דייויס באר שבע. טלפון לתיאום סיורים: 08-6234613.

מפת איזור מתחם הקטר: